TEKNOLOJİ

“Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil” Hatasının Çözümü

Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin. Yada orjinal İngilizce mesajıyla “briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.” hatası gözünüzü korkutmuş olabilir. Korkmayın. Bu sorunla defalarca kez karşılaştık. Çözümünü de, hatanın sebeplerini de sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Öncelikle bu bir hata değil normal bir bilgilendirme mesajıdır. Bir Eklenti yada WordPress güncellemesi sırasında ziyaretçilerinize bu bakım mesajı gösterilir.  Ancak uzunca bir süre geçmesine rağmen halen bu mesaj görünüyor sitenize ve Admin/Yönetim sayfanıza erişim sağlanamıyorsa artık bu bir problemdir.

 

Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil Hatası Çözümü

Öncelikle sitenizin dosyalarının yer aldığı Root/Anadizin klasörüne FTP yardımıyla bağlanın. WordPress Eklenti, WordPress çekirdek güncellemesi yaparken web sitenizin Root klasöründe “.maintenance” adlı bir dosya oluşturur.  “Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin.” Mesajını veren de bu dosyanın kendisidir. Normal şartlarda güncelleme başarıyla tamamlandıktan sonra bu dosya otomatik olarak sunucularınızdan silinir. Ancak bazen sunucu güncelleme sırasında Timeout (Zaman aşımı) uğrayarak “silinme” işlemi askıda kalır ve gerçekleşmez.

Haliyle siteniz bakım modunda olmaması gerekirken .maintenance dosyası silinmediği için halen sitenizde bir güncelleme devam ediyormuş gibi görünür.

ADIM 1:

Şimdi .maintenance dosyasını FTP den Root klasörüne gelerek bulup kaldıralım.

.maintenance dosyasının kaldırılması

 

ADIM 2:

WordPress güncelleme sırasında .maintenance dosyasını oluşturmakla birlikte aynı zamanda wp-activate.php dosyasında alttaki WP_INSTALLING satırını “true” olarak günceller.

define( ‘WP_INSTALLING’, true);

Wp-activate.php dosyasını bir editör ile açarak bu satırı “false” olarak değiştirip sunucunuzdaki dosyayla değiştirmelisiniz.

define( ‘WP_INSTALLING’, false);

Hatanın Kök Sebepleri nedir? Nasıl önlenir?

Bu hatalar genelde Sunucunun uzun süre yanıt veremediği durumlarda gerçekleşir. Hehangi bir eklenti yada WordPress çekirdek sürümü güncellemesi yaparken sunucu çoklu işlem parçacıklarının bir yada birden fazlasına yanıt veremediğinde işlem eksik gerçekleşebilir. Bu küçük sorunlara sebep olabileceği gibi ciddi problemlere de sebep olabilir. Bu yüzden bu tür hatalar baş ağrıtır bir hal almadan önce kök nedeni ortadan kaldıran önlemler üzerinde kafa yormanız gerekir.

  • Küçücük bir eklenti bile güncelliyor olsanız veritabanı ve dosyalarınızın yedeğini alın.
  • CPU ve RAM kaynaklarınızı ve kullanım oranlarınızı gözden geçirin. Yetersiz sunucu kaynakları bu soruna sebep olabilir.
  • Sunucunuzun PHP yapılandırmasını gözden geçirin. Abartıya kaçmadan Optimum değerler belirlemeye özen gösterin.

Erşan Kuneri

Erşan bey, emniyet'ten geldiler. Sizi tebrik edeceklermiş. + Tebrik değil tevkifdir o.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu