AKTİVİTE

Yenice Ormanları Bisiklet Parkuru (69 km)

Yenice Ormanları Bisiklet Parkuru (69 km)

Doğaya dair bütün düşlerinizi karşılayacak güzel görüntülerle süslü Yenice Ormanları rotası, kolay kolay unutamayacağınız izler bırakacak sizde. Özellikle sonbahar aylarında renk cümbüşüne dönen orman dokusu, alan içerisindeki anıt ağaçlar, Arboretum, Eğriova Göleti rotamızın öne çıkan doğal güzellikleri arasında.

Tamamı toprak orman yollarını izleyen rota, Yenice ilçesine beş kilometre mesafedeki Kent Ormanı’ndan başlıyor.

Yenice Ormanları Bisiklet Parkur Güzergahı

İncebacaklar-Aslandibi-Darıyazısı-Şekermeşe-Meri Sapağı-Sorgun Yayla-Kuyrukkaya Geçidi-Eğriova Göleti-Belen Yayla-Subatan Yaylası-Arboretum etapları sonrası ring yaparak başlangıç noktasına ulaşıyor. Kent Ormanı 152, Arboretum 1295 metre irtifada bulunuyor. Rotanın en yüksek noktası ise 1560 metrelik Kuyrukkaya geçidi.

Eğer Kent Ormanı’ndan başlarsanız daha fazla yokuş çıkmak zorunda kalacağınızı hatırlatalım. Özellikle bahar aylarında orman yolları fazla yağış aldığından dolayı çok çamurlu, bu nedenle bazı bölgelerde bisiklet sürmekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca İşletme Şefliği’nin izin verdiği alanlardaki ağaç kesimlerine dikkat etmelisiniz. Tomrukların kimi zaman yolları kapadığı bölgelerde bisikletinizi elinize almak durumunda kalabilirsiniz.

Kent Ormanı-İncebacaklar arasındaki beş kilometrelik bölüm asfalt. Bu etapta Şeker Kanyonu’nun yarattığı etkileyici coğrafi oluşum eşliğinde pedal basacaksınız. Köy çıkışındaki sapakta soldaki yolu tercih etmelisiniz. Darıyazısı ve Şekermeşe orman depolarında görevlilere rastlarsanız çay içme şansına sahipsiniz. Meri kavşağındaki dört yola ulaştığınızda, soldaki yolu seçerek yükselmeye başlayın.

Sorgun Yaylası’ndaki çeşmede sularınızı tazeledikten sonra, yürüyüş rotası tabelasının işaret ettiği yola girerek Kuyrukkaya Geçidi’ne kadar rampa tırmanacaksınız. Bu yorucu etabın ödülü yemyeşil orman denizi ortasındaki Eğriova Göleti olacak. Molanızın ardından yeniden yola koyulduğunuzda Belen Yaylası’nda başka bir ayrım noktasına erişeceksiniz. Yine soldaki yolu seçerek toprak yolda ilerleyin. Kısa bir süre yükselen rota, anıt porsuk ve Türk fındığı ağaçlarının yanından geçerek Arboretum’a varacak. Son bölümde Yenice-Karabük asfaltına kadar yokuş aşağı inerek başlangıç noktanız olan Kent Ormanı’na dönebilirsiniz.

Günübirlik rotayla yetinmeyenlere önerimiz Bolu ili Mengen ilçesi yakınlarındaki Bürnük Göleti’nden Yenice Ormanları’na giriş yapmaları yönünde. Yaklaşık 35 kilometrelik bu parkurun ilk dört kilometresi rampa. Yenice sınırından itibaren yokuş aşağı devam eden güzergâh, Camiyanı’na kadar toprak. Sonraki bölümde, eski tünellerden geçilerek asfalt bir yolla Yenice ilçe merkezi üzerinden Kent Ormanı’na ulaşılıyor. Yenice ilçesi, Karabük il merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu