ARKEOLOJİSANAT

Vivenzio Hydriası : Stil ve Kompozisyon

Vivenzio Hydriası kompozisyonuna dair bilgileri bu yazımızda sizin için derledik. İki dikey bir yatay kulp eklentisi ile bir çeşit su kabı olan hydria antik çağlarda oldukça geniş bir kullanım alanına sahipti.

Kırmızı figür tekniğinde yapılmış olan Vivenzio hydriasında figürler bir panel ile sınırlı değildir. Troya savaşının çeşitli kesitleri vazonun omuz kısmında panoramik şekilde betimlenmiştir. Kleophrades (M.Ö. 500- 480) imzalıdır ve M.Ö. 480 yılına tarihlenir.

Priamos’un Ölümü

Sahnenin ortasında palmiye figürünün hemen sağında Truva şehrinin son kralı Priamos bir sunakta oturur vaziyette verilmiştir. Kucağında ölmüş olan torunu Astyanax kanlar içinde uzanmaktadır. Kanayan başını tutan Priamos’a doğru gelen, sağ eli Priamos’un omzunda sol eli ile kılıcını hamle yapmak üzere kaldırmış olan savaşçı efsaneden bildiğimiz üzere  Neoptolemos’tur.

Sağa doğru devam eden sahnede Hektor’un eşi Andromakhe’nin bir Yunanlıya saldırdığını görürüz. Dizlerinin üstünde betimlenmiş Yunanlı asker ve hemen sonrasında ayakta iki  eliyle bir sopayı hamle yapmak üzere kaldırmış olan Andromakhe yer almaktadır.

Sağa doğru devam eden sahnede ise Theseus’un çocukları Akamas ve Demophon’un  büyükanneleri Aithra’yı kurtarmaları efsanesi betimlenmiştir.

Kasandra ve küçük ajax efsanesi

Vivenzio Hydriası omuz kısmında palmiyenin soluna bakacak olursak; ayakta resmedilmiş Promachos tipi Athena heykeli figürünü miğfer, kalkan ve mızrak gibi detaylardan belirgin bir şekilde tanıyabiliriz. Heykelin arkasında başlarını ellerinin arasına almış iki adet ağıt yakan kadın figürü oturur biçimde verilmiştir. Heykelin solunda Priamos’un kendisine kehanet verilen kızı  Kasandra çıplak bir şekilde heykelin eteklerine sarılır vaziyette betimlenmiştir. Kasandra’nın solunda, ayakta Kasandra’yı saçlarından tutarak çeken figür Troya savaşına Yunanlıların tarafında katılan küçük Ajax’dır (aias). Efsaneye göre Aias, savaşın sonucunu görmesine rağmen kimseyi gördüğü şeylerin yaşanacağına inandıramayan rahibe Kasandra’yı, tapınakta sarıldığı Athena heykeli ile birlikte tapınaktan sürükleyerek çıkartarak tecavüz etmiştir.

En soldaki son sahnede ise Troya kraliyet ailesinden Ankhises ile tanrıça Aphrodite’nin oğlu Aeneas’ın, babası ve oğlu Askanios’u alarak Truva’dan kaçtığı sahne resmedilmiştir. Vergilius’un anlatımıyla günümüze ulaşan efsaneye göre Aeneas babası, oğlu ve yandaşlarını alarak Troya’dan ayrıldıktan sonra uzun süren yolculuk sonunda annesi Tanrıça Aphrodite’nin de yardımlarıyla ileride Roma kenti olarak anılacak kenti kurmuştur.

Vergilius’un anlatımıyla Aeneas efsanesi özetine buradan ulaşabilirsiniz.

GÖRSEL: https://www.storiaromanaebizantina.it/lhydria-vivenzio/

 

 

Kopukuçurtma

Herşeyi yazdı bir tek hakkında yazamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu