CAFE ROTA

Uzaktan Eğitimde Ödev Nasıl Hazırlanmalıdır?

Uzaktan eğitimde ödev nasıl hazırlanmalıdır başlıklı yazımızı Office programları ile yeni tanışan öğrencilere rehber olması amacıyla hazırladık. Bu yazıda ödevinizi Word ile hazırlarken dikkat etmeniz gereken kuralları, ekstra puan almak için gerekli olan püf noktalarını bulacaksınız.

Ödevinize çok güveniyorsunuz, içeriğiniz harika ama düşük puan aldınız. Peki, ödev yazarken yapmanız gereken her şeyi yaptınız mı? Uzaktan eğitimde ödev nasıl hazırlanmalıdır gelin bakalım.

Öncelikle mutlaka her ödevde bir kapak sayfası olmak zorundadır. Ödev konusuyla alakalı uygun görsel ile hazırlanmış bir kapak sayfası koyarsanız ekstra puan alırsınız. Kapak sayfanız konunuzu, öğrenci bilgilerini, ders sorumlusu bilgilerini ve sınıf bilgilerinizi içermelidir.

Hazırladığınız ödevde mutlaka bir de içindekiler bölümü olmak zorundadır. Bölüm başlıklarında her konuya bir numara ve alt konulara devam eden bir numara verilir.

Başlık yazımlarında dikkat:  Sadece ana başlığın tamamı büyük harfle yazılır.

Yazım düzeninde de dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunuyor. Bozuk metin düzenine sahip ödevlere daha az puan verilir. Metin sağa ve sola bloklanmış durumda ve tek bir puntoda yazılmalıdır.

Yazınızın uzunluğu size ve öğretmeninize bağlıdır fakat her konuyla ilgili en az bir makaleden faydalanmanız gerekir. Okuduğunuz ve aktardığınız makale sayısı arttıkça alacağınız puan da artacaktır.

Metninizde anlattığınız konuya ilişkin fotoğraf, plan, çizim vb. görsel materyale yer vermelisiniz. Görsellere bir numara verin (res.1) ve bunu metin içinde o konuyu anlattığınız yere yazın. Metindeki görsel tasarımda serbestsiniz.

Konuyu yazarken, bilgiyi sağladığınız kaynağı kısaltarak numaralı dipnot vermeniz gerekmektedir. Dipnot vermek için metinde vermek istediğiniz yere tıklayın ve ardından dipnot ekleyi tıklayın. Word programında otomatik olarak dipnot belirecektir. Dipnotlar için metni yazdığınız puntodan daha küçük bir punto belirlemelisiniz.

Kaynakça Oluşturmak

Belgeniz bittiğinde, tüm kaynaklarınızı listeleyen bir kaynakça eklemeniz gerekiyor. Kullandığınız kaynaklar da belli bir düzende yazılmalıdır. Kullandığınız kaynak bir kitap ise yazım şekli farklı, bir kitap ve ya dergi içinde makale ise yazım şekli farklıdır. Kaynakların yazılmasında soyad sırasına göre bir düzen olması gerekmektedir.

Bibliyografya/Kaynakça Yazım Kuralları
Kitap Yazımlarında

Yazar (yada yazarların) soyadı ve basım yılı, yazar/ yazarların adı önadının kısaltılmış baş harfi ve soyadı,  kitabın adı (İtalik), basım yeri, basım yılı.

Makale Yazımlarında

Yazar (yada yazarların) soyadı basım yılı, yazar/ yazarların adı önadının kısaltılmış baş harfi ve soyadı, makalenin adı Tırnak içinde ama italik değil, süreli yayının / derginin adı-sayısı-tarihi (italik) basım tarihi (parantez içinde ve italik değil), Sayfa numaraları makalenin süreli yayın içinde yer aldığı ilk ve son sayfalar

Tez kaynak yazımı tamamen kitap kaynağında oluğu gibidir. Sadece yayının bir tez olduğu belirtilmelidir.

Örneğin Arif Müfid Mansel’ in Ege Ve Yunan Tarihi kitabını kaynak göstereceğiz. Bunun için dipnot olarak; ‘’MANSEL 2011, 5-10’’ bilgisini gerekli yere geçmemiz gereklidir. Buradaki 5-10 örnek sayfa numaraları olup siz kullandığınız sayfalarla değiştireceksiniz.

Kaynakça kısmına geldiğimizde de;

‘’MANSEL 2011 A.M. MANSEL, Ege ve Yunan Tarihi, Ankara, 2011 5-10 ‘’ şeklinde kullandığınız kaynağın bilgilerini girmeniz gerekir.

 

Kopukuçurtma

Herşeyi yazdı bir tek hakkında yazamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu