CAFE ROTA

Uyku COVID-19’u Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını hızla dünya çapında yayıldı 79 milyondan fazla insanı enfekte etti. Şiddetli akut solunum sendromuna neden olan enfeksiyon, bir yılın sonunda 1,74 milyondan fazla can aldı. Koronavirusun belirtileri arasında yaygın olarak; kuru öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, ishal, burun tıkanıklığı yer alıyor. Geçtiğimiz yüzyılın en ağır küresel sağlık krizi olan  COVID-19 salgını yaşlıları ve  bağışıklığı zayıf olanları daha çok etkiliyor gibi görünüyor.

Şu ana kadar COVID-19’u hafifletmede güvenli ve etkili onaylanmış bir ilaç üretilmedi. Ülkemizde hastalığı atlatmada takviye olarak  Favicovir, coraspin ve çeşitli vitamin destekleri veriliyor. Favicovir özetle virüs
gen çoğalmasını durdurarak virüsle enfekte olan hücrede virüsün çoğalmasını önleyen bir influenza ilacı.
Bu tavsiyelere ek olarak son zamanlarda uzmanlar  covid-19 enfeksiyonunu engelleyebilecek potansiyel bir terapötik madde olarak melatonini öneriyor.

Melatonin nedir?

Genellikle uyku hormonu olarak anılan melatonin, akşamları artar. Sağlıklı uykuyu teşvik eder ve iç ritmimizi düzenlemede yardımcı olur. Yani vücudumuz normal şartlar altında  doğal yollarla melatonin üretebilir. Doğal bir hormon olan melatonin beyindeki epifiz bezi tarafından üretilir ve kan dolaşımına salınır.

Uyku ve COVID-19 İlişkisi

Uyku, koronavirüsü iyileştirmez ama vücudumuzun bununla savaşmasına yardımcı olabilir! Uyku genel olarak sağlığımızı ve ruh halimizi korumak için çok önemlidir. Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve stresle baş etmemize yardımcı olur.

Uykunun kalitesinde ya da süresindeki  düşüşler bağışıklığımızı etkileyebilir ve bizi virüsler dahil hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Uykuda salgılanan melatoninin COVID-19 salgınıyla mücadelede yardımcı olabileceğini ileri süren araştırmacılar, melatoninin  anti-inflamatuar, immünoregülatör ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve  diyabet ile kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere birçok eşlik eden hastalık  ile mücadele ettiğini açıkladılar.

Ayrıca uyku sırasında bağışıklık sistemi, sitokin adı verilen proteinleri serbest bırakır. Sitokinler enfeksiyonlar ve iltihapla savaşmak için önemlidir. Yeterince uyumadığımızda vücudumuzun ürettiği stokin sayısında ciddi bir düşüş görülür.

Özetle sağlıklı uyku düzeni , COVID-19 hastalarını iyileştirmede  kullanılabilecek  alternatif bir tedavi yöntemidir.
Sağlıklı ve düzenli uyku koronavirüs hastalarında ciddi hastalık semptomlarının gelişmesini önleyebilir ve semptomların şiddetini azaltabilir.

Fotoğraf Kaynağı: Pexels

Kopukuçurtma

Herşeyi yazdı bir tek hakkında yazamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu