MİTOLOJİ

Troya Savaşı : Anlaşmazlık Elması Deyimi

Troya Savaşı ‘ndan yıllar yıllar önce, antik çağlarda, on iki tanrının Olympos Dağı’nda yaşadığı zamanlarda Zeus, Fthia kralı Peleus‘u evlendirmeye karar verdi. Eş olarak bir deniz perisi olan Nereus’un kızı Thetis seçildi. Görkemli düğün Pelion’da gerçekleşti ve tüm tanrı ile tanrıçalar davet edildi. Bir tanesi hariç!. Kıskançlık ve anlaşmazlık, tabiri caizse “fitne fesat” tanrıçası olan Mars’ın kız kardeşi ve Night’ın kızı Eris. Tanrılar onu Peleus ve Thetis’in evliliğine davet etmediğinde çok sinirlendi. Öcünü almaya karar verdi.

Gizlice düğüne gitti, Athena, Hera ve Venüs’ün olduğu masanın ortasına bir elma bıraktı. Elmanın üzerine bir not yazmıştı, “en güzele” yazıyordu. Beklendiği gibi, üç tanrıça hemen en güzele olan elmanın kimin için olduğunu tartışmaya başladı. Eşi, kardeşi ve kızı arasında kalan Jüpiter üç tanrıçadan herhangi birini üzmek istemedi. Bu kararı vermesi için tarafsız birine ihtiyaç vardı. Bu yüzden onlara, Truva prensi Paris’in en güzel tanrıçayı seçmesi için Truva’nın yanındaki Idi dağına gitmelerini söyledi.

Troya Savaşı : Tanrıçaların İdi’ye Yolculuğu

Böylece Hermes ile birlikte üç tanrıça İdi dağına uçtu ve burada çobanlık yapan prensin huzuruna çıktı. Tanrıçalar kendisini en güzel seçmesi için Paris’e vaatler verdiler. Athena ona manevi bilgelik için söz verdi. Hera, Paris’in kral olacağını vaadetti. Venüs ise yeryüzünün en güzel kadınını kendine eş yapacağı konusunda sözünü verdi. Paris seçimini yeryüzünün en güzel kadınından yana kullandı ve elmayı Venüs’e  verdi. Venüs Paris’e verdiği söz üzerine ona eş olacak yeryüzünün en güzel kadını açıkladı: Sparta kralı Menelaos’un karısı olan güzeller güzeli Helen.

Paris hızla Sparta’ya yelken açtı, gösterişli hediyelerle Menelaos Sarayı’na geldi. Orada, Truva kralının oğlu olarak güzel karşılandı ve ağırlandı. Kısa zamanda Paris, Venüs’ün yardımıyla Helen’i büyüledi ve onunla kaçması için ikna etti. Ve bir gün Menelaos sarayda yokken, Truva’ya kaçtılar.

Eris’in elması Troya Savaşı ile sonuçlandı. Bu sayede Eris amacına ulaşmıştı. Bugün bizde aynı anda iki veya daha fazla kişi tarafından talep edilen ve kavgaya neden olan bir şey için “anlaşmazlık elması” ifadesini kullanıyoruz.

İçerikte kullanılan fotoğraf:

Peter Paul Rubens tarafından 1638 yılında resmedilen, Paris’in yargısı adlı tablo’ya aittir.

Kopukuçurtma

Herşeyi yazdı bir tek hakkında yazamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu