MİTOLOJİ

Troya Savaşı : Anlaşmazlık Elması Deyimi

Peleus ile Thetis’in Düğünü

Troya Savaşı ‘ndan yıllar yıllar önce, antik çağlarda, on iki tanrının Olympos Dağı’nda yaşadığı zamanlarda Zeus, Fthia kralı Peleus‘u evlendirmeye karar verdi. Eş olarak bir deniz perisi olan Nereus’un kızı Thetis seçildi. Görkemli düğün Pelion’da gerçekleşti ve tüm tanrı ile tanrıçalar davetliydi. Bir tanesi hariç!. Kıskançlık ve anlaşmazlık, tabiri caizse “fitne fesat” tanrıçası olan Ares’in kız kardeşi ve Night’ın kızı Eris. Tanrılar onu Peleus ve Thetis’in evliliğine davet etmediğinde çok sinirlendi. Öcünü almaya karar verdi.

Eris’in İntikamı

Gizlice düğüne gitti, Athena, Hera ve Aphroditenin olduğu masanın ortasına bir elma bıraktı. Elmanın üzerine bir not yazmıştı, “en güzele” yazıyordu. Beklendiği gibi, üç tanrıça hemen en güzele olan elmanın kimin için olduğunu tartışmaya başladı. Eşi, kardeşi ve kızı arasında kalan Zeus üç tanrıçadan herhangi birini üzmek istemedi. Bu kararı vermesi için tarafsız birine ihtiyaç vardı. Bu yüzden onlara, Truva prensi Parisin en güzel tanrıçayı seçmesi için Truva’nın yanındaki İda dağına gitmelerini söyledi.

Tanrıçaların İda’ya Yolculuğu

Böylece Hermes ile birlikte üç tanrıça İda dağı‘na uçtu ve burada çobanlık yapan prensin huzuruna çıktı. Tanrıçalar kendisini en güzel seçmesi için Paris’e vaatler verdiler. Athena ona manevi bilgelik için söz verdi. Hera, Paris’in kral olacağını vadetti. Aphrodite ise yeryüzünün en güzel kadınını kendine eş yapacağı konusunda sözünü verdi. Paris seçimini yeryüzünün en güzel kadınından yana kullandı ve elmayı Aphrodite’ye  verdi. Aphrodite,  Paris’e verdiği söz üzerine ona eş olacak yeryüzünün en güzel kadını açıkladı: Sparta kralı Menelaosun karısı olan güzeller güzeli Helen.

Truva Prensi Paris’in Sparta’ya Yolculuğu

Paris hızla Sparta‘ya yelken açtı, gösterişli hediyelerle Menelaos Sarayı’na geldi. Orada, Truva kralının oğlu olarak güzel karşılandı ve ağırlandı. Kısa zamanda Paris, Aphrodite’nin  yardımıyla Helen’i büyüledi ve onunla kaçması için ikna etti. Ve bir gün Menelaos sarayda yokken, Truva’ya kaçtılar.

Eris’in elması Troya Savaşına sebep oldu. Bu sayede Eris amacına ulaşmıştı. Bugün bizde aynı anda iki veya daha fazla kişi tarafından talep edilen ve kavgaya neden olan bir şey için “anlaşmazlık elması” ifadesini kullanıyoruz.

Görsel: Peter Paul Rubens tarafından 1638 yılında resmedilen, Paris’in yargısı adlı tabloya aittir.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu