AKTİVİTE

Talas-Hisarcık-Hacılar Bisiklet Parkuru (39 km)

Talas-Hisarcık-Hacılar Bisiklet Parkuru (39 km)

Kayseri il merkezinin bir ovada yer alması, kent içerisinde bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının temel nedeni. Birçok bisiklet derneği ve grubu şehir içi güzergâhları kullanırken Büyükşehir Belediyesi caddelerde bisiklet şeridi ve park yeri uygulamasıyla bu sporun gelişmesine katkıda bulunuyor. Böyle bir potansiyelin bulunduğu bölgede pek çok bisiklet rotası bulunuyor.

Geçen yıl yapılan Kayseri Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları çalışması çerçevesinde ilçe ve köy yolları ile yaylalar arasındaki toprak yolların kullanıldığı 27 farklı güzergâh üzerinde toplam 2 bin 382 kilometrelik bisiklet güzergâhı belirlendi. Ayrıca Erciyes Kayak Merkezi’ni yöneten Büyükşehir Belediyesi’nin Erciyes A.Ş. kurumu, Erciyes Dağı çevresinde profesyoneller için single truck ve downhill parkurları oluşturarak haritasını hazırladı.

Bisiklet sporunun sevildiği ve çeşitlendirildiği Kayseri’de sizin için Kayseri merkez-Germir-Tavlusun-Talas-Hisarcık-Hacılar günübirlik parkurunu seçtik. Şehir içinde bisiklete binmekten hoşlananlara önereceğimiz rota, 1060 metredeki kent merkezinden başlayarak 1370 metreye konumlanan Hacılar ilçe merkezinde sona eriyor. Tamamı asfalttan geçen parkurun en yüksek noktası 1453 metreyle Hisarcık.

İşlemeli ahşap kapıları ve cumbalı pencereleriyle yöreye özgü eski evleri, usta işi kiliseleri, şehrin uzak köşelerinde kalmış kemer köprüleriyle yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan tarihi Talas, Germir ve Tavlusun yerleşimleri rotanın ilgi çekici mekânları arasında.

Alternatif Bisiklet Rotaları

Kayseri şehir merkezinde ayrıca Hacılar-Sarıgöl-Kızılören-Hacılar (45 km.)

Tekir Göleti-Zincidere-Endürlük-Hisarcık (46 km.)

Ağırnas-Bağpınar-Gesi-Gürpınar-Kuruköprü-Başakpınar-Talas (49 km.)

Kültepe-Akın-Kuşcu-Yamula Baraj Gölü-Çevril-Taşhan-Emmiler-Erkilet (72 km.)

Erciyes Circle 1 (Kayseri Merkez-Hisarcık-Erciyes Kayak Merkezi-Develi-Soysallı-Çayırözü-Şeyhşaban-Kızılören-Hacılar-Kayseri) (128 km.)

Erciyes Circle 2 (Kayseri-Hisarcık-Erciyes Kayak Merkezi-Develi-Soysallı-Çayırözü-Subaşı-İncesu-Kayseri) (129 km.) günübirlik rotalarını bisiklet severlere öneririz.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu