TEKNOLOJİ

Star Atlas Oyunu ne zaman çıkacak?

Star Atlas oyunu ne zaman çıkacak ? Yaklaşık 1 yıldır süregelen bu soruya burada bir yanıt alacağınızı umuyorum. Bundan 7 ay önce o tarihlerde elimizde olan bilgiler ışığında kapsamlı bir yazı yayınlamıştım. Dilersen o yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsin. O zamandan bu zamana köprünün altından çok sular aktı geçti. Son güncel bilgiler ışığında Bu Blockchain tabanlı oyun projesi ne durumda gelin bunları konuşalım.

Sizi bir konuda uyarmakla konuya başlıyorum! Bakın burası cidden çokomelli!

Ortalıkta Star Atlas Metaverse oyunu ile ilgili dönen çok fazla dezenformatif bilgi var. Bu bilgiler sizi çok yanlış yönlendirebilir bu konuda uyarmak isterim. Bilgiyi doğrudan Oyunu geliştiren ekipten bilgi alarak yada doğrudan ekiple bağlantısı olan kaynakları güvenilir Coexist gibi bir klandan almalısınız.  Coexist ‘e özel ileride bir tanıtım yazısı hazırlayacağım. Birkaç hafta sonra profilimdeki yazılarımdan bulabilirsiniz. Coexist klanının Discord’una da https://discord.gg/KdtRVKnzCY bağlantısını kullanarak katılabilirsiniz. Discord içerisinde de dilerseniz bana sorularınızı yöneltebilirsiniz. Discorddaki adım : Restless

 

Oyun neden bu kadar uzadı?

Öncelikle kısaca hatırlatmak isterim. Hadi bana güvenmiyorsunuz diyelim. Google’da “How long does it take to develop a AAA game?” yazdığınızda Türkçeyle “Bir AAA oyunun geliştirilmesi ne kadar zaman alır?” sorusunu yönelttiğinizde oyun geliştirici otoriteleri tarafından alacağınız yanıt “2-3 senedir“. Öncelikle bunu bir kenara not alalım.  Star Atlas oyunu ilk kez ne zaman duyuruldu? 2020’de. Tahmin edersiniz ki halen bir oyun tasarım süreci içinde. Haliyle bu süreç 2024 hatta olası gecikmelerle 2025 lere kadar uzanabilir.

Star Atlas Oyun Aşamaları

Nihai oyun gelene kadar 3 aşamadan geçeceğiz. Bunlardan ilki Scream modülü, ardından 3D Browser (WebGL) ve nihayet indirilebilir Unreal Engine 5 PC Oyunu olacak.

Oyunu hazırlayan ekip PC oyunu çıkana kadar, biz kitle olarak beklemekten telef olmayalım diye küçük modüller çıkaracaklar.  Böylelikle oyun yavaş yavaş başlamış olacak bir yandan da halde hazırda elimizdeki gemilerle kaynak toplamaya ve Loyalty Point (Sadakat Puanı) kazanmaya başlayacağız. Bu Loyalty point ve elde edeceğimiz kaynaklar oyun için çok önemli. Kaynakları farklı metalar yaratmak için kullanırken Loyalty Point’leri ise karakter gelişiminde kullanacağız.

# SCREAM MODÜLÜ

Star Atlas Scream Modülü

Scream Modülü eğer Stellaris adlı oyunu biliyorsanız yabancılık çekmeyeceğiniz bir modül olacak. Youtube’dan sayısız videoya ulaşıp neye benzediğine bakabilirsiniz.  Oyun projesi ekibinin bu modülü çıkarmaktaki temel amacı satın aldığımız gemileri kullanmamıza olanak tanımaları. Bu modül ile nihayet oyun kafasına girebileceğiz.  Malum geçmiş aylardan günümüze tek yaptığımız şey gemi stake etmek idi. Artık bu stake kafasından çıkıp yavaş yavaş oyun moduna gireceğiz.

Scream ile ilgili tüyolar

Scream içerisinde çok sayıda yıldız sistemi olacak. Eh pek tabi bu yıldız sistemlerinde içerisinde işimize yarayacak kaynak barındıran gezegenler de yer alacak. Görevimiz bu sistemler üzerinde yer alan Oyuna ait canlı türlerini (NPC’leri) alt edip o bölgeyi kontrolümüz altına almak. Bu bölgelerde Starbase denen yıldız üstleri kurmak. Buraya kadar herşey kulağa basit geliyor. Gemilerle gidip bir güzel NPC dövüp o bölgelere üs kuracağız.

PVE ‘den PVP ‘ye

NPC’leri dövdük. Garibanların ellerinden gezegenlerini de aldık. İyi güzel. Şimdi sıra PVP’de. NPC’lerin ellerinden alınan bu bölgeler alındıktan sonra tüm bölgelerin hakimiyeti oyunculara geçecek. Haliyle ilerleyen safhalarda  ele geçirilen bu bölgelere diğer oyuncular da göz koymaya başlayacaklar. Çünkü daha çok yıldız sistemi daha çok gezegen ve daha çok kaynak demek. Haliyle alınan bu bölgelerin savunulması gerekecek.

Klanların Önemi

Bunun bir MMO oyun olduğunu unutmayalım. Yapay zekalara (NPC) karşı olduğu kadar oyunculara karşı da oynuyorsunuz.  Haliyle kontrolünü sağladığınız bölgelerin savunmasını tek başınıza sağlamak hiç de kolay değil. Hatta gelin biz buna “İMKANSIZ” diyelim. Aramızda yabancı yok. Biz bizeyiz şurada.

Ne kadar iyi bir filon olursa olsun Starbase’inizi gündüz kurar, gece en temel insanoğlu gereksinimi olan “Uykunda” gelir vururlar. Sabah gözlerini güneşli bir sabaha açtığın kadar Starbase ‘inin yerle bir olduğu bir Star Atlas evrenine de gözlerini açarsın.

Organize olmuş İyi bir klanda olmanın zorunluluğu

Gün 24 saatten ibaret. Ve maalesef bizler 24 saat boyunca oyun oynayamayız. Haliyle bu da bizi sırtını yaslayabileceğimiz belli başlı vizyonları olan ve birbirine kenetlenmiş sağlam bir klanda olmamız gerektiği sonucuna getiriyor. Coexist bu bakımdan sizin için iyi bir seçenek.  https://discord.gg/KdtRVKnzCY bağlantısını kullanarak katılabilirsiniz. Discord içerisinde de dilerseniz bana sorularınızı yöneltebilirsiniz. Discorddaki adım : Restless

 

# WEB GL (3D BROWSER) ve PC OYUNU

Star atlas oyunu ne zaman çıkacak ? Scream’den sonra bizi bekleyen 3D Browser ve PC oyunu ile ilgili gelişmeleri de Coexist klan Discordumuzdan yada buradaki yazılarımdan takip edebilirsiniz.

 

Star Atlas Hesabınızı Referansımız ile oluşturun

Hesabınızı aşağıdaki referans bağlantısı ile oluşturun. Oyun içi ödül kazanma şansınızı arttırın.

https://play.staratlas.com/?oid=3&affid=148

Jasper

Karavan ve doğa aşığı insan kişisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu