AKTİVİTE

Soğanlı Erdemli Sit Alanı (46 km)

Soğanlı Erdemli Sit Alanı (46 km)

Kayseri’nin tarihi mekânlardan Soğanlı ve Erdemli sit alanı, ilginç coğrafi yapısının yanı sıra Hristiyanlık âlemi için önem arz eden kiliseleriyle ünlü.

Kapadokya’nın doğusuna, Kayseri il merkezinin güneybatısına konumlanan bölge peri bacaları, tüf oluşumları, kaya yerleşimleri, kaya kiliseleriyle bir turizm merkezi.

Kayseri ilçe merkezine 70 kilometre uzaklıktaki Yeşilhisar ilçesinden başlayan bisiklet rotamız, Erdemli-Gülbayır-Kavakköy-Güzelöz-Soğanlı-Akköy-Kaleköy yerleşimlerine uğrayarak geniş bir ring yapıyor. Etkinliğin çıkış noktası 1117 metre yüksekliğe kurulan Yeşilhisar ilçesi. Tamamı asfalt olan rotanın en yüksek noktası 1608 metre rakımdaki Kavakköy.

Yeşilhisar merkezden yola çıkanlar öncelikle 500 metre kadar Kayseri-Yeşilhisar karayolunu izliyor. Kahverengi Erdemli tabelasının yardımıyla kavşak noktasından sola dönülüyor. Erdemli Vadisi, Karaönür ve İkikuyu bölgelerindeki tarihi mekanlarıyla dikkat çeken Erdemli köyünde kısa bir mola verebilirsiniz.

Artık köy yollarını izleyen güzergâh Gülbayır girişinde sola dönerek rampaya sarıyor. Çıplak tepeler ve vadiler manzarası eşliğinde Kavakköy’e tırmanılıyor. Ardından erişeceğiniz Soğanlı-Ürgüp kavşağından sola dönerek Güzelöz’e kadar inişe geçiliyor.

Tarihi evleri ve kaya yerleşimlerini görebileceğiniz Güzelöz köyünden güneydoğuya yönelerek güzergâhta ilerlemeye devam ediyorsunuz. Peribacalarının yarenliğinde yapacağınız hoş yolculuk, Soğanlı tabelasının bulunduğu kavşak noktasına varacak. Bu mevkiden sağa dönün ve üç kilometre boyunca Soğanlı Vadisi’nin tarihi ve doğal değerlerini keşfedin.

Ören yerinde bulunan kafe-lokantalardan birinde mola verebilirsiniz. Son bölümde yeniden Soğanlı tabelası kavşağına geri dönerek Yeşilhisar-Ürgüp karayoluna çıkın. Şimdi sağa yönelerek Akköy Baraj Gölü, Akköy, Kaleköy üzerinden sabah pedal çevirmeye başladığınız Yeşilhisar merkezine ulaşabilirsiniz. Parkur boyunca fotoğraf makinenize sık sık sarılmak zorunda kalacaksınız.

Soğanlı Vadisi’nde Geyikli, Tahtalı (Santa Barbara), Kubbeli, Saklı, Yılanlı, Karabaş, Tokalı ve Ballık; Erdemli Vadisi’nde Tek Nefli Arkaik, Aziz Nikolaos, Kırk Martir, Ayı, Mikhael, Oniki Havari, Aziz Eustathios ve Saray.

Güzelöz-Başköy Vadisi’nde ise Haç, Mistikan, Aziz Basileus, Ortaköy Aziz Georgios, Panagia, Mikhael, Aziz Stratilates, Aziz Eustathios, Ortaköy Azize Barbara kiliselerini ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle Başköy (Ortaköy) yerleşimindeki bir kısmı terk edilmiş tarihi evleri görmeden dönmemeli. Birçok bölgede olduğu gibi yöresel kültürü yansıtan bez bebekleri Soğanlı’da da bulabilirsiniz.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu