CAFE ROTA

Seks sonrası neden uyku gelir?

Erkeklerin seks sonrası uyuma sebepleri

Editör notu
  • Yazının tamamı Live Science 'da yer alan orjinal bir makaleden çevrilerek, derlenmiştir.

Toplum genelinde, erkeklerin seks sonrası neden uyku ihtiyacı duyduğu konusunda olumsuz, genel bir kanı mevcut. Şüphesiz bu olumsuz kanıya sebep olan; erkeklerin ilgisiz, şefkatten uzak tavırlarıdır.

Ancak öyle bir gerçek var ki; dünyanın en ilgili, en sevecen ve en şefkatli erkeği ile dahi birlikte olsanız, seks sonrasında yoğun uykusuzluk hissi yaşamasına ne sizin ne de onların engel olması mümkün değildir.  Bu sorunun doğru yanıtlarını vermek adına, New York Üniversitesi Bilim, Sağlık ve Çevre Raporlama Programı’nın bir parçası olan Melinda Wenner tarafından araştırılmış ve kaleme alınmıştır.

Uyku hissinin ardındaki fiziksel etkenler

Sebepleri tek tek ele alalım. İlk olarak genelde seksin yapıldığı zaman dilimini ele alırsak, seks sıklıkla geceleri ve bir yatakta gerçekleşir. Fiziksel olarak yorucudur. Erkeğin seks esnasında daha hareketli olması (bu durum çiftler arasında bazen değişebilir) erkeğin seks sonrasında uykulu hissetmesine neden olan bir yorgunluğa sebep olur.  İkinci olarak, pozitron emisyon tomografisi (PET) taramaları kullanarak yapılan araştırmalarda,  insanların orgazma ulaşması için ilk gerekliliklerin başında yer alan “tüm korku ve endişelerden ” kurtulmak olduğunu göstermiştir. Korku ve endişe halinde iken bir kişinin orgazm olabilmesi mümkün değildir. Orgazmı başarmak için kişinin rahat, korkudan ve endişeden arınmış olması gerekir. Bu rahatlama hissi, orgazm sonrasında neden uykuya eğilim gösterildiğini açıklayabilir.

Uyku hissinin ardındaki Biyokimyasal etkenler

En önemli etken orgazmın biyokimyasında yatar. Araştırmalar, boşalma sırasında erkeklerin norepinefrin, serotonin, oksitosin, vazopressin, nitrik oksit (NO) ve prolaktin hormonu içeren bir beyin kimyasalı kokteyli salgıladıklarını gösteriyor. Prolaktin salınımı, cinsel tatmin duygusuyla bağlantılıdır.  Salgılanan Prolaktin aynı zamanda erkeklerin çok iyi bildikleri “Refrakter Dönem” in süresini belirleyen hormondur. (bkz. Refrakter Dönem: Bir erkeğin ikinci kez seks yapabilmesi için beklemesi gereken iyileşme süresidir.) Çalışmalar, prolaktin eksikliği olan erkeklerin daha hızlı iyileşme sürelerine sahip olduğunu göstermiştir. Daha az prolaktin hormonu salgılayan erkeklerde iki ilişki arasındaki iyileşme süresi daha kısadır.

Prolaktin Hormonu ile Uyku İlişkisi

Yapılan deneylerde, Prolaktin enjekte edilen hayvanların hemen yorulduğu kaydedilmiştir.  Elde edilen bu veriler; Prolaktin ile uyku arasında güçlü bir bağlantı olduğunu işaret eder. Bu nedenle, hormonun orgazm sırasında salınmasının erkeklerin uykulu hissetmesine neden olması muhtemeldir.

Yapılan bir başka araştırmada ise Cinsel İlişki esnasında salgılanan Prolaktin hormonunun Mastürbasyon ile boşalma sonrasında yaşanan salgılanmaya oranla 4 kat daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Oksitosin ve Vazopressin Uyku İlişkisi

Orgazm sırasında salınan diğer iki kimyasal olan oksitosin ve vazopressin de uyku ile ilişkilidir. Bu hormonların salgılanması ile birlikte, vücutta uyku saatlerimizi düzenleyen birincil hormon olan melatonin salgılanmasına yol açar. Bununla birlikte Oksitosinin stres düzeylerini de azalttığı için ekstradan rahatlama ve uykuya yol açabileceği düşünülmektedir.

Seks sonrası neden uyku hissedilir? Sonuca gelelim:

Cinsel ilişki sonrasında gün yüzüne çıkan uyku halinin birçok fiziksel ve biyokimyasal sebebe değindik. Bu sebeplerden bazıları doğrudan etkili oluyor iken bazıları dolaylı olarak etki ediyor. Kesin olan bir şey var ki, biz kadınlar bu durumu doğal kabul etmeye alışsak iyi olur. Çünkü, orgazmın erkekler üzerinde etkileri yakın bir zamanda değişecek gibi görünmüyor. Tabi ki insan evrimi gelecekte neler gösterir bilinmez.

Biz kadınlar Seks sonrası neden uyku halinde olmuyoruz? diyebilirsiniz.

Demeyin. Vaktinizin tadını çıkarın. 🙂

Kaynak
Live Science

Aktüel Blog

Seyahat ve Doğa Etkinlikleriyle ilgili içerikler için Kamprota.com 'a göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu