MİTOLOJİ
Trend

Romulus ve Remus Efsanesi: Roma’nın kuruluşu

Romulus ve Remus efsanesi Aeneas’ın oğlu Ascanius tarafından kurulan bir şehir olan Alba’da bir taht kavgası ile başlar. Aeneas Efsanesi hakkında hazırladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İkizlerin büyükbabası ve büyük amcası Amulus ile Numitor kente hüküm sürerken Amulus Numitor’u hapse atar, soyu tükensin diye de kızı Rea Silvia’yı Vesta rahibesi yapar. Rea gece uykusunda tanrı Mars’ın(Ares) saldırısına uğrar ve ikizlere hamile kalır.

Amcası Amulus, kızı Antho’nun yalvarması üzerine Rhea’nın canını bağışlar. Onu bir kuleye kapatır. Bir çoban olan Faustulus’a doğurduğu ikizleri öldürmesini emreder. Çoban ikiz çocukları ise bir sepetin içinde Tiber nehrine bırakır. Suları kabarık olan ırmak birden alçalır ve bebekleri sığ bir yerde bırakır. Oraya gelen bir dişi kurt ikizleri emzirir. Daha sonra çocukları arayıp bulan Faustulus, onları alıp karısı Acca Larentia’ya götürür. Çocuklar büyür, güçlenirler. Remus bir gün Aventinus tepesinde kral Amulius’un sürülerini bekleyen çobanlara saldırır. Çobanlar Remus’u tutuklayıp krala götürürler. Faustulus bu olay sırasında orada bulunmayan Romulus’a doğumlarının hikâyesini anlatır ve kardeşini kurtarmasını ister. Alba’ya doğru ilerleyen Romulus’un destekçileride artmaktadır. Başlarında bulunduğu gençlerle sarayı ele geçirirler. Amulius’un yerine büyükbabaları Numitor’u başa geçirip kulede hapsedilen annelerini kurtarırlar. Sonra da ikizler gidip kendileri bir şehir kurmak üzere Alba’dan ayrılırlar.

 Romulus ve Remus Efsanesi: Roma Kuruluyor!

Şehrin nerede kurulacağı konusunda aralarında bir tartışma çıkar. Romulus, Palatine çevresinde; Remus, Aventine civarında farklı tepelerin etrafında ayrı duvarlar inşa etmeye başlar.

Tanrıların hangi bölgeyi seçtiğini anlamak için işaret bekler, kuşların uçuşundan bir anlam çıkarmaya karar verirler. Remus Aventinus tepesinde altı akbaba görür, Romulus ise Palatinus tepesinde on iki akbaba görür.  Çelişkili alametler üzerine, her ikiz kendilerinin şehir kentinin tanrılar tarafından seçildiğini iddia eder. Kızgın olan Remus, Romulus’un duvarının üzerinden atlar ve Romulus onu öldürür.

Birçok kaynağa göre Roma bu nedenle Romulus’un adını almıştır. Böylece tek başına kalan Romulus kurduğu şehri doldurmak ister. Capitolium tepesinde bir sığınak kurarak işe başlar. Yörede bulunan bütün suçlular, hırsızlar, katiller, eşkıyalar orada sığınma fırsatını değerlendirir. Romulus artık bunların kralı olmuştur. Kentte kadın nüfusu olmadığından Romulus bir plan yapar. Şenlik düzenleyerek komşu Sabin’leri çağırır, bunlar silahsızken kızlarına saldırıp onları kaçırırlar. Sabinler silahlarıyla kadınlarını almaya geldiklerinde Sabin kadınları babaları ve kardeşleriyle kocaları arasına girerek savaşı önlerler. Romalılarla Sabinler bir ortaklık kurar, bir süre Romulus’la Tatius birlikte hüküm sürerler. Bu durum Tatius’un haince öldürülmesiyle son bulur.

Romulus’un ölümü hakkında ise çeşitli söylentiler vardır. Bir kaynağa göre Roma şehrini kurduktan sonra 33 yıl hüküm sürmüş, sonra da Mars alanında ordusunu teftiş ederken birden gökler boşanmış, şimşekler çakmış ve bu fırtınayla kral aniden ortadan kaybolmuş. Romalılardan biri Romulus’u düşünde gördüğünü, kralın tanrı olup göklere uçtuğunu, Quirinus adını aldığını anlatıp durmuş. Bundan böyle de Romalılar Romulus’a Gjuirinus diye tapınmışlar. Hatta Quirialis tepesinde büyük bir tapınağını kurmuşlar.

Başka bir kaynağa göre Romulus’un ölümü hiç de öyle parlak olmamış, zorbalığından bıkmış olan senatörler kasırgayı fırsat bilerek kralı öldürmüşler ve Quirinus ve düş masalını da halkı kandırmak için uydurmuşlar.

Kaynak
Azra ERHAT, Mitoloji Sözlüğü (İstanbul: Remzi Kitabevi, 1996)

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu