TEKNOLOJİ

Robotik kodlama nasıl yapılır ?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle ortaya çıkan yeni kariyerler, sunduğu fırsatlar ve sınırsızlık ile insanları kendine çekiyor. Son zamanlarda oldukça popüler olan robot kodlama da birçok kanalda karşımıza çıktı.

Beş yıl önce belki de duyulmayan robot kodlama, günümüzde özellikle online eğitim kurslarında en popüler eğitimlerden biri haline geldi. Özellikle insan robot kodlaması nasıl yapılıyor? Her zaman sorularına cevap ararlar.

Çok derin, zor ve karmaşık gibi görünen kodlamaya bugün ilk kez duyduğumuz zaman, kodlamanın artık her yerde olduğunu görüyoruz. Her yerde kodlamalar var ama biz bilmiyoruz. Her gün kullandığımız tüm elektroniklerin temeli kodlamadır. Akıllı telefonlar, TV’ler, banka kartları vb. Bunları her kullandığımızda aslında kodlama becerilerimizi kullandığımızın farkında değiliz.

Burada programlama kavramı ile karşılaşacağız. Kısaca programlama temel bir beceridir ve robot biliminde çalışmamızı bununla geliştiririz. Programlamanın önemli dilleri ve Arduino ve Raspberry Pi gibi araçlardır.

Robotik Kodlama Eğitimi

Son zamanlarda oldukça popüler olmuştur, bunu söylememizde de fayda var.
Bilgisayar programlarının bir çıktı üretmek amacı ile bir girdi üstünde çalışan talimatlar dizisinden oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Örneğin bir robotta bulunan “Yüz Tanıma Programı” için;
Öncelikle girdi olarak bir kişinin resminin çekilmesi gerek. Daha sonra görüntü belirli bir özellik kümesi için taranmalı, bu özellikler bilinen yüzlerden meydana gelen bir kütüphaneyle karşılaştırılacak,  bir eşleşme bulunacak ve çıktı olarak resim sahibinin ismi gösterilecek.
Program, tüm yürütme işlemlerinde aynen bu yönergeleri yapacaktır. İnsanların anlamaları için normal metinde yazılmış olan çoğu programlama dili, daha sonra bir işlemcinin yürütmesi için makine kodunda derlenmektedir.

Önemli Programlama Dilleri

C/ C ++, Java, Fortran, Python ve bunun gibi çok sayıda programlama dili mevcuttur. Robotik kodlamadaki en popüler dilin C / C ++ olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında Python, makine öğrenmesi kullanımı ve bunun yanında ROS paketlerini geliştirmek için de kullanılabildiğinden son dönemde çok popülerdir.
Bunlara ilave olarak Robotik Kodlamada kullanılmakta olan ilave, mühim yazılım araçları bulunmaktadır. Bilhassa Robot İşletim Sistemi (Robot Operating System-ROS), robot uygulamalarının oluşturulmasına yardımcı olan bir dizi yazılım kitaplığı ve aracıdır. Bunun yanında ROS için C / C++ veya Python’da kendinize ait programlar üretebilirsiniz.

Arduino mikrodenetleyici C’ye bağlı bir programlama diline sahiptir ve eğer uygulamalı robotik yapıyorsanız bu mühim dilin temellerine inmek için en güzel yöntemdir.

Arduino nedir? Editörü nasıl kullanılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Jasper

Karavan ve doğa aşığı insan kişisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu