CAFE ROTA

Parke seçerken nelere dikkat etmeli ? Laminat Parke Sınıfları

Parkeler, yarattığı şık görünümden ötürü ev ve ofis dekorasyonlarımızda en göz alıcı konulardan biri haline gelirken, “Parke seçerken nelere dikkat etmeli” konusu ise bütçemizi doğrudan ilgilendiren ana konu olarak karşımıza çıkıyor.

Parke Endüstrisi; kullandığını malzemenin cinsine göre, parke türüne göre, parkenin kullanım yerine ve her ekonomik sınıfa göre bizlere farklı kalitelerde sınıflandırılmış, geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Haliyle doğru parke seçimi üzerinde durulması gereken ciddi bir iş haline geliyor.

Parke seçimini siz değil de bir başkasına bırakırsanız gereğinden fazla maliyetler ortaya çıkabilir!

Parke seçerken nelere dikkat etmeli konusunun ilk ayağı maliyet konusu. Maliyeti iki konuda ele almalısınız. Kalite; başlı başına bir maliyet iken, kalitesizlik de bir maliyettir. Açıklamamıza izin verin. Eğer alacağınız ürün fiyat performans açısından, size uzun yıllar hizmet edemeyecek ise, gelecekte tamir veya yenileme zorunluluğu doğuracaksa buna kalitesizlik maliyetidir diyebiliriz. Oysa ki verdiğiniz paranın karşılığında herhangi bir tamir veya yenileme maliyeti çıkarmadan, uzun yıllar size hizmet edebilecek bir parkeye ihtiyacımız var.

Parke seçerken nelere dikkat etmeli : Parke Sınıfının Doğru Seçilmesi

Parke seçerken nelere dikkat etmeli konusunun ikinci önemli ayağı ise Parke sınıflarıdır. Parke sınıfları, üretim kalitesine (sıkışma oranı, malzeme kesit kalınlığı, kullanılan malzemenin kalitesi) bağlı olarak değişen iki tür sınıflandırmaya sahiptir. Bu sınıflardan ilki Konut kullanımı için yapılan sınıflandırma olup 21,22 ve 23 no’lu sınıf parkelerdir. Ticari için ise 31,32,33 ve 34 nolu parkeler olarak sınıflanır.

Bu sayılar arttıkça, parkenin kalitesi de, darbelere ve üzerine uygulanan yüklere gösterdiği mukavemet de artar. Örneğin 21 nolu parke ile 23 nolu parke arasındaki ciddi bir dayanıklılık farkı mevcut iken, 23 ile 34 nolu sınıf parkeler arasında da çok ciddi kalite farklılığı mevcuttur.

Ev kullanımında , hangi odalarda hangi sınıf parkeler kullanmalı ?

Parke sınıfını , hangi odamızın ne sıklıkla kullandığımıza göre belirlemekte fayda var. Örneğin gün içerisinde çok nadir girip kullandığımız bir odamızda yüksek kalitede 22,23, 31 …34 sınıf parke kullanmamız anlamsız olacaktır. Öte yandan çok sıklıkla kullandığımız bir odamızda ise 21 sınıf parke kullanmamız parkemizin kısa-orta vadede hızlıca yıpranmasına sebep olacaktır.

Dolayısıyla kullanım oranı ve kalite bir biriyle orantılı olarak artması gereken iki kriter olarak karşımıza çıkar. Tabi ki bu oran ve orantıda önümüze çıkan en önemli kriter fiyat olacaktır. Kalite arttıkça buna bağlı olarak fiyat da yükselir dolayısıyla hangi odamızda hangi sınıf parke kullanılması gerektiği konusunda verilecek isabetli kararlar, maliyetlerimizi düşürür.

Yatak Odalarında 21 Numara

Yatak odalarımız yalnızca uyumak için girip çıktığımız yerler olarak, parkelerimizin üzerinde en az duracağımız, parkeleri en az yıpratacağımız odalardan biridir. Haliyle düşük trafiğe sahip olacak bu tür bir odada 21 no’lu parkeler yeterlidir.

Mutfakta 23 Numara

Mutfak, bırakın yemek yapmayı, yemeyi. Su içmek için dahi gün içerisinde defalarca kez girip çıktığımız, trafiği çok yüksek bir yerdir. Parke kalitesinin yüksek olmasının gerektiği gibi “Aquafloor” olarak tabir edilen suya dayanıklı parkeler tercih edilmelidir.

Oturma Odaları 23 Numara

Oturma odaları da tıpkı mutfak gibi sıklıkla hareket halinde olduğumuz, yüksek trafiğe sahip alanlardır. Bu tür bir odada da 23 no parke kullanımı uygundur.

Muhtelif Yerler

Mutfak ve Oturma odası kadar trafiği olmayan ancak bir Yatak odası kadar da hareketsiz olmayan evin girişi veya hol gibi alanlarda ise 22 no parke tercih edilmelidir.

Elbette bu tavsiyeler birer kural veya olmazsa olmaz değildir.

Arzu ederseniz evinizin sık kullanıldığı yerlerinde ofis tipi 30-31 tipi parkeler de tercih edebilirsiniz. Veya maliyeti düşürmek adına sık kullanılan alanlarda 22 numara daha az kullanılan odalarınızda ise 21 no’lu parkeleri tercih edebilirsiniz. Ancak yazımızın en başında ifade ettiğimiz “Kalitesizlik Maliyeti” konusunu da mutlaka aklınızın bir ucunda bulundurmalısınız. Çünkü ucuz olan, bazen daha pahalıya gelebiliyor.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu