CAFE ROTA
Trend

Paraşütsüz Atlayış : Birbirinden Çılgın Korkusuz İnsanlar

Hangisi kurgu hangisi gerçek? Gelin inceleyelim.

Wingsuit popüler bir aktivite haline geldiği ilk andan bu zamana kadar onlarca kişi uçaklardan paraşütsüz atlayış yaparak yere inme planları olduğunu açıkladı.  Ancak şuana kadar bunu başarıp hayatta olan yalnızca iki kişi var. Bunlardan ilki yukarıda yer alan videoda gördüğünüz Gary Connery idi.

#1 Dünya’daki İlk Paraşütsüz Atlayış (Gerçek)

Profesyonel iş yaşantısında kendisini tehlikelerin içine atmak işinin bir parçası olan, Leonardo DiCaprio gibi ünlü isimlerle çalışan 50 yaşındaki İngiliz Dublör 2012 yılında paraşüt kullanmadan başarılı bir Wingsuit inişini tamamlayan ilk kişi olarak tarihe geçti.  Bir Helikopterin içerisinden, 731 metre yükseklikten, yerde inişini yumuşatmak için hazırlanan bir koli setinin üzerine iniş yaptı. Videosunu yukarıdan izleyebilirsiniz.

#2 Luke Aikins, 7620m | Paraşütsüz Atlayış (Gerçek)

2016 yılında Luke Aikins adındaki çılgın bir adam, 7620 metre yükseklikten ineceği yere özel olarak kurulan devasa bir ağın üzerine başarıyla iniş yaptı. Luke, bu cesareti ile dünya üzerinde paraşüt kullanmadan yere iniş yapan ikinci insan olarak tarihe geçti. Nefes kesen dakikalara şahit olmak için aşağıdaki videoyu bir izleyin derim.

#3 Lake Garda, İtalya (Kurgu)

Raphael Dumont tarafından İtalya’da yer alan Garda Gölün’de gerçekleştirilen “Paraşütsüz Wingsuit İnişi” adlı video seyir keyfi muazzam. Ancak videonun tam da olması gereken yerden ustaca kesilmesi ile oluşan başarılı bir Clickbait örneği diyebiliriz (Bkz. Click bait nedir?). Kısacası video editleme yapılarak elde edilen bir kurgudan ibaret.

Birbirinden korkusuz paraşütsüz atlayış ‘a değindik. Peki ya en uzun mesafeli uçuş?

Dünyanın En uzun mesafeli Wingsuit Uçuşu

Şuan 56 yaşında olan 1964 doğumlu Shin Ito adındaki bir Japon Wingsuit’i ile 28,7 km katederek Dünya’nın en uzun mesafesini Wingsuit ile uçan kişi olarak tarihe geçmeyi başardı.  Bu uçusu esnasında hızının 360km/sa kadar yükseldiği kaydedilmiştir. Bu hız esnasında maruz kaldığı sürtünme kuvvetlerini tahmin edebilmeniz açısından örnek vermemiz gerekirse; hızlı bir trenden veya dünyanın en hızlı otomobili ile son sürat giderken kolunuzu pencereden dışarıya çıkardığınızı düşünün. Ve kolunuza binen yükü hayal edin.

 

Yere En yakın Wingsuit Uçuşları : Proximity Flyings

Sayfanın burasına kadar geldiyseniz belli ki Extreme sporlarına merak duyan bir Adrenalin bağımlısısınız. 🙂 Sizin için Proximity Flying örnekleri vermeden yazıyı sonlandırmak olmazdı. Birazdan örnek vereceğimiz bu uçuşlardan bazılarını heyecan verici olarak adlandırmayı bir yana bırakıyorum, bana göre tamamen ölümcül uçuşlar. Dünya’ya bin defa da geliyor olsam bir kere dahi denemeye yüreğimin el vermeyeceği , son derece tehlikeli denemeler.

Bu Heyecana Yürek Dayanmaz

Bir şeye İmkansız demeden öne iki kez düşünün!

Bu İnsanlar gerçekten çılgın!

Heyecan verici görüntülere mi sahipsiniz? yorum alanında bağlantı verin veya üye olarak kendi yazılarınızı yazmaya başlayın.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu