CAFE ROTA

Palet yatak yapımı ? : Palet tasarım fikirleri

Palet yatak yapımı ‘na geçmeden önce yapman gereken en doğru şey, uygun bir marka ve kalitede palet seçmektir. Geri dönüşüm olabilmesi adına kullanılmış paletleri uygun fiyatlarla alabilir yada kullanılmamış malzeme istiyorsan sanayilerde toptan palet satan firmalardan rica edebilir, perakende birkaç palet satın alabilirsin. Ancak paletler kalite kalitedir, haliyle fiyatları da dayanıklılıkları da farklı olacaktır.  Yatak yapımı için sağlamlık açısında en ideal paletler EPAL (Euro Palet) damgalı paletlerdir. Epal paletleri tercih etmen akıllıca olur.

Gerekli Malzemeler

Palet yatağı yapmak için aşağıdaki alet ve malzemelere ihtiyacın olacak. Bu malzemeleri sana yakın herhangi bir Hırdavatçıdan uygun fiyatlarla temin edebilirsin.  Bu listede “Palet haricinde” öyle basit malzemeler var ki muhtemelen bunlardan bir çoğu zaten evinde hali hazırda vardır dahi.

120x80x6 cm Europalet (4-12 adet)
Kullanacağın yatağın boyutuna ve arzu ettiğin yüksekliğe göre palet sayısı 4 ile 12 adet arasında değişebilir. Kullanılmamış (silinmiş palet) ortalama palet fiyatı günümüzde (2020 , Eylül ayı itibariyle) 120-140 TL civarı. İkinci el kullanılmış paletleri ise 60-80 TL arası bulman mümkün.

Silinmiş palet nedir?

Zımparalanmış olarak satılan paletlerdir. Taşıma amaçlı değil daha çok dekorasyon amaçlı üretilip satılıyorlar. Haliyle dekorasyon amaçlı üretildikleri için pahalı oluyorlar. Tavsiyem şu olacak; haftasonunu değerlendir, zımparanı kendin yap ve paletleri daha ucuza temin et.

Zımpara kağıdı ile zımpara aleti;
Matkap / tornavida;
Pul, somun ve cıvata;
Vida ve köşebent;
Ahşap tutkalı;
Uygun fırçalarla birlikte ahşap vernik veya boya;
Koruyucu donanım (gözlük ve eldiven);
Elektrikli süpürge.

Palet yatak yapımı : Adım adım yapalım

Yatağı yapma zamanı geldi! Paletlerin zımpara işini yatak odanın dışında bir yerde yapabilirsin. Ancak montajı yatak odasında yapmayı unutma. Aksi takdirde, boyutu göz önüne alındığında montajlı halini kapıdan içeri sokamayabilirsin.

  • İlk olarak paletleri zımparayla güzelce zımparala.  Paletlerin tüm kenarlarının ve yüzeylerinin pürüzsüz ve kıymıksız olduğundan emin ol.
  • Zımpara sonrası paletleri güzelce temizleyip kıymık kalmadığından emin olmak için paletleri kontrol et. Elinle kontrol ederken acele etme, çünkü bir kıymık varsa eline batabilir. Bu işlemler sırasında bir eldiven kullanman yararına olur.
  • Boya ve vernik kullanarak paletlere çok farklı tarzda tasarımlar kazandırman mümkün. Daha rustik, doğal bir görünüm elde etmek için vernik kullanabilirken modern bir tasarım elde etmek için ise oda ile uyum içinde olacak bir renge de boyayabilirsin.
  • Öyle veya böyle uygulanan vernik veya boyadan hemen sonra paletleri temiz havada bir gece kurumaya bırakmalısın.
  • Paletle yatağınız arasına yatağın yıpranmaması için düz bir kontraplak koyabilirsin.
  • Montajlarken dört paleti kare şeklinde yerleştir; onları önce ahşap tutkalla birbirine yapıştır. Ardından paletler tamamen yapışana, tutkal tamamen kuruyana kadar onları birbirine sabitle. 
  • Paletleri cıvatalar, pullar ve somunlarla birbirine montajla. En ideal montajlama tekniği; paletleri birbirine birer civata deliği açarak, civata, pul ve somunlarla birleştirmektir. Bu birleştirme yapıştırma ile elde edeceğin montajlamadan çok daha sağlam bir yatak elde etmeni sağlayacaktır. 
Montaj bittikten sonra palet yatağını çevir,  üzerine yatağını koyup, bu sana özel tasarım yatağın keyfini çıkar!

Palet yatak yapımı : Peki ya biraz da Işıklandırmaya ne dersin?

Palet Yatak Aydınlatma

Palet yatak yapımı bitti ancak tasarımı ile işimiz daha bitmedi. Dilersen, altında dilediğin renklerde led lambalar kullanarak farklı bir ambiyans elde etmen mümkün. Zeminde yatağın altında kalacağı için doğrudan insanın gözünü rahatsız etmeyen soft bir ışık kaynağı olmakla birlikte, tasarım çok da tarz bir görüntü kazanıyor.

Kendi de fonksiyonelliği de ayrı bir tarz

Yatağında uzanırken elini uzatıp almak istediğin her şeyi paletlere koyabilirsin. Veya sık kullanmadığın renkli eşyalarını bu aralıklara koyabilir yada kaktüs gibi küçük saksı bitkilerini, amigurumi oyuncaklarını ve hatta sevdiğinle olan fotoğraflardan oluşan bir kolaj dahi yerleştirebilirsin.  Her şey tamamen hayal gücünle sınırlı.

 

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu