CAFE ROTA

Paladyum nedir? : Altından Değerli Maden

Paladyum nedir ? Paladyum şu anda dört ana değerli metal arasında en değerli olan metallerden biridir. Arabalar ve kamyonlar için kirlilik kontrol cihazlarının önemli bir bileşeni olan bu metalin fiyatı bir yıldan biraz daha fazla bir sürede ikiye katlanarak altından daha pahalı bir hale geldi.

Paladyum parlak beyaz platin grubu metallerden biridir. (rutenyum, rodyum, osmiyum, iridyum ve platin). Paladyum rezervlerinin yaklaşık %85’i arabalardaki egzoz sistemlerinde kullanılıyor. Zehirli atıkları daha az zararlı karbondioksit ve su buharına dönüştürmeye yardımcı oluyor. Paladyum günümüzde elektronik, diş hekimliği ve mücevheratta da kullanılmaktadır. Metal öncelikle Rusya ve Güney Afrika’da çıkarılıyor ve çoğunlukla platin veya nikel gibi diğer metallerle alaşımlanarak ikincil bir ürün olarak da kullanılıyor.

Paladyumun Mekanik Özellikleri

Palladyum, yumuşak, iyi süneklik ve plastisiteye sahip, dövülebilir, perdahlanabilir ve çizilebilen gümüş beyaz bir geçiş metalidir. Hacimli metalik paladyum, çok miktarda hidrojeni emerek hacmin önemli ölçüde şişmesine, kırılganlaşmasına ve hatta parçalara ayrılmasına neden olabilir.

Oda sıcaklığında, 1 hacim sünger paladyum, 900 hacim hidrojen emer ve 1 hacim kolloidal paladyum, 1200 hacim hidrojen emebilir. 40-50 ° C’ye ısıtıldığında, emilen hidrojenin çoğu serbest bırakılır ve bir gaz reaksiyonu, özellikle bir hidrojenleme veya hidrojen giderme katalizörü olarak yaygın şekilde kullanılır ve bir direnç teli, bir saat ve benzerleri için bir alaşım da üretilebilir.

Paladyum neden değerli , değeri neden artıyor?

Dünya çapında hükümetler, özellikle Çin, benzinli araçların neden olduğu hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışırken yönetmelikleri sıkılaştırıyor. Tüketiciler, katalitik konvertörlerinde çoğunlukla platin kullanan dizel arabalardan uzaklaşıyor ve bunun yerine paladyum kullanan benzinli araçlar satın alıyorlar. Otomotiv sektöründe Paladyum tüketimindeki bu artış piyasalarda Paladyumu değerli bir metal haline getirmiş oldu.

Paladyum nedir? : Paladyum külçe fiyatı

2020 Eylül itibariyle kg fiyatı 71.326 dolar. 59655$ kg fiyatı olan altından dahi daha değerli olduğunu görüyoruz.

Paladyum nerede kullanılıyor?

Palladyum , doymamış hidrokarbonların hidrojenlenmesi gibi endüstrideki katalitik reaksiyonlarda, kuyumculukta, diş dolguları ve kaplamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak paladyum’un ana kullanım alanı, araba egzoz sistemlerinin üretiminde kullanılmaktadır.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu