CAFE ROTA

Online eğitimi verimli hale getirme

Bu yazımda online eğitimi verimli hale getirmeyi konu alıyorum. Bir çoğumuz gibi bende online eğitimden pek haz alamayanlardanım. Ama bir şeyler öğrenmek veya kendimize bir şeyler katmak için harika fırsatlar sunabiliyor bize bu dönem. Kabul edelim ki pijamayla, yemek yerken, çay içerken ders dinlemek hepimizin işine geliyor bir yerde fakat sosyalleşmeyi hepimiz çok özledik. Bu yazımda size online eğitimden alınabilecek verimi maksimum düzeye çıkarmak için tavsiyelerde bulunacağım.

Online eğitimi verimli hale getirecek ipuçları

  • Öncelikle ders saatlerinden 5 dakika öncesine alarm kurarak geç kalmayı önleyebiliriz.
  • Uzanarak çalışmak rahat olsa da masa başında ders süresince ciddi bir şekilde odaklanmamız lazım.
  • Odaklanma problemi yaşayanlar için YouTube de güzel motivasyon müzikleri var bir saatlik bir saat boyunca odaklanabiliriz. Kendim denedim ve işe yaradığını söyleyebilirim.
  • Derslerden önce konu ile alakalı makale taramak derse katılım açısından güzel olabilir.
  • Bir çay veya kahveyle ders sürecini daha keyifli hale getirebiliriz.
  • Ders süresince sekme açmamaya başka uğraşlarla ilgilenmemeye çalışmalıyız.
  • Not alabiliriz, üşeniyorsak ekran görüntüsü de iş görür 🙂

Uzaktan eğitimde ödev nasıl hazırlanmalıdır merak ediyorsanız buradan yazımıza ulaşabilirsiniz

 

Çocuklarınız için neler yapabilirsiniz?

Özel bir yer oluşturun

Öğrenmeye, yaratmaya ve okumaya adanmış bir odanın özel, kişiselleştirilmiş bir köşesini çocuğunuz için dizayn edin. Alanı hazırlamak, öğrenmeye hazırlanmalarına yardımcı olacaktır.

Çocuklar için bir rutin belirleyin

Örneğin; çocuklarınız için günü takip edebilecek bir program hazırlayın, pijamalarıyla yatakta yatmak yerine okula gidiyormuş gibi giyinmelerini sağlayın, çocuklar cihazları kardeşleriyle paylaşıyorsa, cihazda kimin neyi ne zaman yapacağı da dahil olmak üzere cihazların nasıl paylaşılacağını anladıklarından emin olun.

Odaklanmasına yardım edin

Çocuğunuzun odaklanması zor olduğunda, onu kendinize yakın tutmaya çalışın. Koşullarınıza bağlı olarak, çocuğunuzu her zaman göz önünde bulundurmanız mümkün olmayabilir, ancak tamamen denetimsizlerse onları takip etmek kesinlikle daha zor olacaktır. Mümkün olduğunca sizin veya başka bir aile üyesinin gözlerinin üzerinde olduğundan emin olmaya çalışın.

İlgi alanlarını takip edin ve fikir alın

Çocuğunuzun okul gününde boşluklar varsa, çocuğunuzun ilgilendiği şey her neyse -hayvanlar, Minecraft, film/dizi izleme- birlikte ilgilenin. Kitap okuyun, fen deneyleri oluşturun ve en sevdiğiniz konularla ilgili matematik yapın.

Yaptıklarını değerlendirin, onları övün

Çocukların çizimlerini, yazılarını veya diğer projelerini evinize asmasına izin verin. Bu, onlara işleriyle gurur duyduğunuzu ve bir şeyler öğrenmelerine değer verdiğinizi gösterir Büyük çocuklar bile, onların çabalarıyla övünmenizi teşvik edici bulur. Üretimlerine sadece “iyi yapmışsın” demek yerine, çocuğunuzun çalışmasıyla ilgili belirli ayrıntıları vererek övgülerinizi yapın.

Güçlü yönlerden başlayın

Çocuğunuzun sevdiği şeylerden henüz sevmediği okul derslerine kadar bir köprü kurun. Sporu seviyorlar ancak okumayı sevmiyorlarsa, ilgiyi uyandıracak –mesela futbolla ilgili bir çizgi roman bulun. Çocuğunuzun öğretmeni de bu konuda yardımcı olabilir, ancak gerekli bilgileri almak için sizinle (ve belki çocuğunuzla) iletişim kurmaları gerekebilir.

Umarım hoşunuza gider bu yazım görüşlerinizi yorum olarak yazarsanız sevinirim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu