TEKNOLOJİ

Nesnelerin interneti (IoT: Internet of things)

Nesnelerin interneti adlı bu teknolojinin seyahat ve turizm endüstrisindeki yerini ve önemini görebiliyoruz. Çok yakın bir gelecekte bu Teknolojinin daha da geliştirilmesi ve kullanım alanının da genişletilmesi sonucu bu teknolojiyi çok daha yakinen tanıyacağız.

Kabaca (Iot) Nesnelerin interneti ile neler yapabiliriz göz atalım

Örneğin IoT teknolojisi, kullanıcılara aydınlatmayı sağlayan ışıklardan, ısıtıcılara ve klimaya kadar her şeye bağlanan ve hepsinin tek bir yerden kontrol edilmesini sağlayan bir cihaz olarak kullanmak üzere otel odalarında kullanılabilir. Hava limanlarında ise yolcular hatırlatma panolarının yanlarından geçerken üzerinde bulunan elektronik cihazlar (Akıllı telefon, akıllı saat) aracılığıyla onları doğru kapıya yönlendirecek, sefer sayımızı veya uçuş saatini hatırlatacak uyarılarda bulunacak.

Bu teknoloji elbette Turizm Endüstrisi ile sınırlı olmayacak. Bu teknolojiyi gelecekte Trafik otomasyonu, Mağazalarda karşılama ekranında bizi tanıyan ve bize adımızla hitap edip, bize özel teklif ve promosyonlar sunan bir sistemin de parçası olabilir.

Genel bir tanımla IoT ‘u gelecekte her alanda görebilmemiz mümkün olacak.

Otomatik Check-In

Otellerde, otellerin konukların telefonlarına elektronik anahtar kartları göndererek, onları resepsiyonda tutmaya gerek kalmadan otomatik olarak kontrol edilmeleri sayesinde, check-in işlemi sorunsuz ve hızlı bir hale getirilebilir. Sensörler, bir misafir geldiğinde restoran personelini uyararak, onlara doğru masa numarasını otomatik olarak göndermek için de kullanılabilir.

Akıllı Enerji Tasarrufu

IoT kişiselleştirmeyi mümkün kılabilirken, aynı zamanda otomatik veya akıllı enerji tasarrufu yoluyla işletmelere finansal avantajlar da sunabilir. Örneğin bir otelde, internete bağlı cihazlar ve sensörler, oda sıcaklığının sürekli olarak ayarlanmasına izin verebilir, yani ısıtma yalnızca gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılır.

Benzer bir ilke aydınlatma için de geçerli olabilir ve halihazırda bazı oteller gücünü kontrol etmek için IoT teknolojisini kullanıyor. Sensörler, odadaki doğal ışık seviyelerini otomatik olarak algılar ve bu işlem sırasında ampullerin gücünü azaltır, bu da daha az enerji israf edildiği ve yüksek güçlü aydınlatma yalnızca ışık seviyeleri yeterince düşük olduğunda kullanıldığı anlamına gelir.

Konum Bilgisi

Seyahat endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler, müşterilere konuma özgü bilgileri göndermek ve değerli veriler toplamak için Nesnelerin İnternetini de kullanabilir. Akıllı telefon yeteneklerini işaret teknolojisi veya diğer sensörlerle birleştirerek, nerede olduklarına bağlı olarak turistlere en alakalı oldukları noktada mesajlar gönderilebilir.

IoT ayrıca, belirli otel tesislerini farklı zamanlarda kullanan kişi sayısı hakkında doğru veriler toplamak için de kullanılabilir. Böylece personel seviyeleri optimize edilebilir.

Sonuç

Okuduklarımızdan anladığımız üzere IoT ‘un kullanım alanı yalnızca hayal gücümüz ile sınırlı. Nesnelerin interneti ile ilgili düşüncelerinizi yorum alanında dile getirin. IoT sizce hayatlarımızı ne yönde geliştirecek? Sizce dezavantajları olacak mı?

Jasper

Karavan ve doğa aşığı insan kişisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu