Bu Yazıyı Paylaş

YAŞAM

Neden çöller kumla kaplıdır ?

Neden çöller kumla kaplıdır ?

Çöl denildiğinde aklımıza gelen ilk şey kumdur. Peki neden çöller kumla kaplıdır ?

Kum yalnızca çöllerde mi oluşuyor? Elbette hayır. Kum, sürtünme kuvvetlerinin var olduğu her yerde oluşabiliyor. Bu bir nehir yatağı da olabilir, bir deniz veya okyanus kenarı da olabilir. Rüzgarların sebep olduğu bir çöl ortamı da. Ancak konumuz Çöller olduğu için biz çöl ortamında oluşan kuma odaklanacağız.

Kum çöllerde nasıl oluşuyor?

Gece / Gündüz arasındaki yüksek sıcaklık farklarının ve sert rüzgarların binlerce yıllık süreçte kaya ve toprağın aşınmasına sebep olması, küçük parçalara ayrılmasına, toprağın toz olarak savrulurken, daha ağır olan kristalize yapının yüzeyde kalması sonucu çöl yüzeyi kumlarla kaplanır.

Bu kumlar mevcut çöl ortamında oluşmuş olacağı gibi çöl rüzgarları tarafından yüzlerce kilometre öteden de gelebilir. Ancak bu oluşum sürecini değiştirmez. Öyle veya böyle, nereden geldiğine veya nereden olduğuna bakılmaksızın kum, toprak ve kayaların aşınması sonucu ile oluşmaktadır. Neden çöller kumla kaplıdır ? Eklemek istediğin bir şey mi var? Yorum alanına yazabilirsin.

Çöller neden gündüz sıcakken gece soğuk olur

Bu Yazıyı Paylaş

Kamprota.com 'un Aktüel Bloglarına hoş geldin.  Aktüel'de Seyahat ve Doğa Sporları haricindeki kategorilerde ilgi çekici içerikler üretiyoruz.  Üye olarak sen de blog yazısı yazabilir, yazarken de kazanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıkla.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>