CAFE ROTA

Meyve Sineklerinden Kurtulmanın Yolları

 

Genellikle yazın sıcaklarla birlikte evinizde türeyen meyve sinekleri inanılmaz derecede can sıkıcıdır. Gelin meyve sineklerinden kurtulmanın yolları hakkında tavsiyelere birlikte bakalım.

Evinizin etrafında uçan küçük siyah böcekler görürseniz yapmanız gereken ilk şey  nereden geldiklerini bulmak ve onları besleyen kaynağı yok etmek olacaktır.

Meyve sinekleri temiz yüzeylerden nefret eder, bu yüzden bu tezgâhları olabildiğince temiz tutun. Dişiler yumurtalarını kirli yüzeylere veya çürüyen meyvelerin içine bırakır. Her dişi sinek tek seferde 500 yumurta bırakabilir, bu nedenle ilk meyve sineğini görür görmez harekete geçmeniz önemlidir. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra,  yetişkinlere dönüşmeden önce, sadece birkaç gün ziyafet çekerler. Genel olarak, yaşam döngüleri oldukça hızlıdır. Meyve sinekleri yetişkinlik aşamasına geldikten sadece iki gün sonra çiftleşme yeteneğine sahiptir.

Meyve Sineklerinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Heryeri temizlediniz ancak hala meyve sinekleri görüyorsunuz. Gelin meyve sinekleri ile mücadele etmenin yollarına birlikte bakalım.

Elma sirkesi kullan. 

Bir kaseyi veya bardağı elma sirkesiyle doldurun, üstünü streç film ile kapatın ve kürdan yardımı ile küçük delikler açın. Meyve sinekleri sirkeye çekilecek, ancak içeri girdiklerinde çıkış yolunu bulamayacaklardır.

Elma sirkesi ve bulaşık sabunu karıştırın. 

Bir kaseyi sirke ile doldurun ve bir damla bulaşık deterjanı ekleyin, iyice karıştırın. Elma sirkesi sinekleri cezbeder ve bulaşık sabunu aslında sıvının yüzey gerilimini azaltır. Böylece karışıma çekilen sinekler buraya yapışarak kalırlar.

Eski bir birayı feda et. 

Meyve sineklerinin görüldüğü yerin yakınına eski şarap veya bira şişesinin dibinde biraz bırakarak yerleştirin. Bayat içecek tarafından sinekler cezbedilecekler, ancak şişenin dar boynu huni görevi görecek ve çıkışı bulamayan sinekler burada kapana kısılacaklardır.

Bira ve sirke dışında mayalı su karışımını da benzer yöntemlerle  kullanabilirsiniz.

Evin içinde taze fesleğen yetiştir.

Sivrisinekler gibi meyve sinekleri de fesleğen kokusunu sevmezler. Eğer çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız, aynı zamanda meyve sineklerini de uzak tutmayı başarabilirsiniz. Küçük bir saksıda fesleğen yetiştirin ve  bu saksıları evde sineklerin toplandığı alanlara yerleştirin.

Yumurtalama alanlarını dezenfekte et.

Sineklerden kurtulmak kesin çözüm değildir. Eğer sinekler fark edilir hale geldilerse, muhtemelen evinde bir yerlere çoktan yumurtalarını bırakmışlardır. Dolayısıyla kısa sürede yumurtadan çıkacak sinekler sizi bir döngüye sokacaktır. Meyve sinekleri nemli alanları severler. Buralar mutfak, banyo lavabosu ve duş giderleridir. Yumurta bırakması olası alanları dezenfekte etmek her zaman işe yarar.

Son Olarak Tütsü Yakın.

Meyve sineklerinin solunum yolları oldukça dardır. Sinek görülen alanlarda yakacağınız bir tütsü onları kolayca uzaklaştıracakdır. Tütsü yerine biraz kahveyi de yakabilirsiniz.

Sizin de kendinize özgü yöntemleriniz varsa bizimle paylaşın. : )

 

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu