GENEL KÜLTÜR

Mavi Bölgelerin Ortak Sırrı Nedir?

Mavi bölgelerin ortak sırrı nedir? Bunu cevaplamaya önce yeryüzünün mavi bölgeleri nerelerdir bunu cevaplayarak başlayalım: Nicoya Yarımadası, Kosta Rika; Loma Linda, Kaliforniya; Ogliastra Bölgesi, Sardinya; Okinawa, Japonya; ve Ikaria, Yunanistan.

Peki yapabilseydin sonsuza kadar yaşamayı seçer miydin?

Elbette hiç kimse sonsuza kadar yaşayamaz . Yine de herkes mümkün olduğu kadar uzun yaşamak ister. Mavi bölgelerden anlaşılacağı üzere sağlıklı alışkanlıklar büyük ölçüde fark yaratabilir. Peki hangi alışkanlıklar yaşam beklentisini en çok etkiler ? Hadi Dünyanın beş Mavi Bölgesinde yaşayan insanların ortak özelliklerine bakalım.
National Geographic’ten bir ekiple çalışan yazar Dan Buettner, Mavi Bölgeler üzerine çalışmalar yaptı. Bu bölgelerdeki insanların neden daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olduğunu araştırdı.
Her Mavi Bölgedeki yaşam benzersiz fakat bu bölgelerde  insanlar büyük ölçüde bitki bazlı besleniyorlar . Çok fazla sebze ve baklagil tüketiyor ve minimum et tüketiyorlar. Ayrıca aşırı yemekten de kaçınırlar .

Mavi Bölgelerdeki insanlar  bol miktarda egzersiz yapar . Evet bu bölgedeki insanlar Spor salonuna gitmiyorlar fakat  normal günlük aktivitelerinden egzersiz yaparlar, bahçecilik veya çiftlik hayvanlarına bakma gibi onları aktif tutan işlerde çalışır .

Zihinsel ve duygusal sağlık, fiziksel refah kadar önemlidir.  Mavi Bölgelerde din veya aile gibi bir gruba ait olmak da yaygındır. Grup üyeleri diğer sağlıklı davranışları desteklediğinde, bir grubun parçası olmak daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Son olarak, sağlıklı uyku alışkanlıkları Mavi Bölgelerdeki insanlara fayda sağlar. Ortalama olarak, her gece yaklaşık yedi saat uyurlar. Gün içinde 30 dakikaya kadar şekerleme yapmak da yaygındır . En önemlisi, vücutlarını dinler ve çok az ya da çok uyumaktan kaçınırlar .

Peki biz uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için Mavi Bölgeye taşınmak zorunda mıyız? Tabii ki hayır! Nerede olursak olalım bu hedefe doğru adımlar atabiliriz. Mutlu ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek alışkanlıkları uygulamaya başlamak için harika bi gün!

https://wonderopolis.org/wonder/What-Are-Blue-Zones

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu