TARİH

Lady Godiva kimdir ?

“Godiva” deyince aklınıza Belçika çikolatası markası  gelebilir, ancak aslında  Godiva 900 yıllık bir İngiliz efsanesi. Lady Godiva, MS 990 doğumlu meşru bir tarihi şahsiyettir. Öldüğü zaman bilinmemektedir, ancak 1066 ile 1086 arasında olduğu varsayılmıştır.
Lady Godiva, 11. yüzyılda yaşamış  güçlü Mercia Earl’ü ve Coventry Lordu Leofric ile evli olan soylu bir kadındı. Bir hayırseverdi ve  kiliselere yaptığı yardımlarla tanınırdı.

Hikaye Lady Godiva’nın pazarda yaptığı bir gezinin ardından başladı.

Tezgahlarda yürürken gördüğü her yüze gülümsedi. Bir satıcıyı ağlarken görünce oyalandı. Ardından bir çiftçinin “Leofric’in fakirleri sevmesi gerekir çünkü onlardan birçoğunu yaratıyor” dediğini duydu.

Öfkeyle çiftçiye yürüdü ve “Ne demek istiyorsun? Leofric, Coventry ve halkı için bütün gün ve bütün gece çalışır. ”

Çiftçi “İngiltere‘nin ve kralın  iyiliğini kastediyor olmalısın ” dedi.
Yükselen kahkahalar ve iğnelemelerle daha da öfkelenen Lady;

“Vergileri eleştirmenizi anlıyorum . Ama biliyorsun ki her krallığın vergileri olmalı? Yoksa uygarlık nasıl işler?

Çiftçi kızardı, çünkü kiminle konuştuğunu anladı.

Dedi ki, “Ah… aman tanrım. Özür dilerim. ”

Özür dilemene gerek yok dedi. Kocamın ve çalışanlarının  hakkında dürüst fikrini duymak istiyorum. Hepsini!”

“Vergileri… söylemekten nefret ediyorum, ama bazılarımız ödeyemez oldu” dedi. Ve bazıları haksız. Heregald Tax gibi: Bu Kral’ın kişisel korumasını öder. Bu bize nasıl yardımcı oluyor? Ve neden gübre vergilendirilir? Hayvanlarımız doğal olanı yapmayı durduramazlar… ”

Çiftçiler güldüler.

“Bize bakın, pencerelerimize, yiyeceklerimize vergi veriyoruz. Beş kişilik bir aileye sahibim ve Kral her bir çorabın her ayağını da vergilendiriyor. Çorap alabileceğimizden emin değilim! ”

Leydi Godiva artık dayanamadı.

” Tamamen haklısın. Bu savunulamaz ve haksız bir vergi kötüye kullanımıdır. Bu durmalı ve bu duracak. ”

Lady, Leofric’in Coventry vatandaşlarına uyguladığı haksız vergilerden rahatsız oldu. Aradan 1 yıl kadar geçmişti.Her gece Leofric ile vergileri tartışıyordu; vergiyi durdurmak için yeni yollar önerdi.
Sonra bir sıcak yaz akşamı, tartışmalar kaynama noktasına ulaştı.
Leofric;
“Öylece iptal edemem” dedi. Kral benim hakkımda ne düşünür? ”
Lady;
“Neden umursuyorsun?” dedi. Bir insanın düşüncesi ve zenginlikleri binlerce insanın görüş ve zenginlikleriyle karşılaştırılır mı? ”

Dedi ki, “Kral bir kişiden daha fazlasıdır. Ve eğer düşündüğünüz buysa, bana bunu başkalarının görüşlerinden daha fazla önemsediğinizi kanıtlamalısınız. Eğer çıplak kasabadan geçerseniz bu vergiyi iptal edeceğim. ”

“Öyleyse, öyle olsun,” dedi Lady Godiva. “Yarın öğleden sonra, güneş zirvedeyken çırılçıplak kasabadan at üzerinde geçeceğim. ”

Leofric karısının böyle bir şey yapacağına asla inanmadı. “Güzel, hayatım üzerine yemin ederim ki eğer bunu gerçekleştirirsen  Heregeld Vergisini iptal edeceğim” dedi.

Zeki ve ihtiyatlı Lady Godiva,  güneş doğarken  vatandaşlarla konuşmak için kasabaya kaçtı. Herkesin pencerelerini kilitlemesini ve kasabanın içinden geçerken ona bakmamasını istedi.

O öğleden sonra pazar kurulmadı, havlayan köpek yoktu, sokakta oynayan çocuklar yoktu. Ve Lady Godiva kasabanın içinde çıplak dolaşırken gururla başını kaldırdı. Geçtiği her sokakta  perdeler çekilmiş ve kapılar kapatılmıştı. Kasaba halkı sözlerine sadık kalmıştı.

Ve rivayete göre  yolculuğunu bitirdikten sonra, sadece iki kişi Lady Godiva’ yı   görmüştü: ikisi de sonuçlarına katlandı. Kocası izlemişti ve sonra krala vergileri değiştirme planını yazarak cezasını çekti. İkincisi de Tom adındaki arsız bir çocuğun onu görmek için anahtar deliğinden dikizlediğidir. Rivayete göre bazı kaynaklarda orada kör olduğu, bazı kaynaklarda da vurularak cezalandırıldığı yer almaktadır.

Ve böylece vergiler azaltıldı.

11. yüzyıldan kalma gerçek bir insan Lady Godiva’ nın bu hikayesi birçok tarihçiye göre efsanedir.
Hayatının çağdaşları, “Godgifu” nun 1000’lerde İngiltere’deki az sayıda kadın toprak sahibinden biri olduğundan bahseder. Ancak kıyafetsiz bir at biniciliği hikayesi dönemin  hiçbir yazılı kaynağında geçmemektedir.
Bu hikaye, ölümünden 100 yıl sonra, yazılarındaki gerçeği esnettiği bilinen İngiliz keşiş Roger Wendover tarafından yazılan bir kitapta geçmiştir.

Bu arada, “Arsız Tom” efsanesi ise  16. yüzyılda hikayeye eklendi,
ve daha sonra bir röntgenci için ortak bir terim haline geldi.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu