AKTİVİTE

Küre Dağları Bisiklet Parkuru (78 km)

 Küre Dağları Bisiklet Parkuru (78 km)

Küre Dağları, ilginç oluşumlarıyla jeomorfolojik bakımdan son derece zengin bir alan. İsfendiyar Dağları olarak da bilinen Küre Dağları, doğuda Kızılırmak Vadisi’nden başlıyor ve Kocaçay Vadisi’nden sonra yüksekliğini iyice arttırıp en batıda Bartın Çayı Vadisi’ne kadar uzanıyor. Bölge 2000 yılında milli park statüsü kazandı.

Küre Dağları Milli Parkı’ndan geçen bisiklet rotası Kastamonu ili Azdavay ilçesi sınırlarından başlayarak Pınarbaşı ilçesinde sona eriyor. Rota, Azdavay Şelalesi-Saray-Üyük-Topuk-Başakçay-Mehmetçelebi-Çatak-Geriş-Afetevleri-Ilıca Şelalesi-Pınarbaşı güzergâhından oluşuyor. Huzur veren görüntüleriyle insanı büyüleyen iki şelale arasındaki bu rota, yeşilin derinliklerine uzanan bir yolculuk aynı zamanda. Parkurun ilk bölümü, 884 metre rakımdaki Azdavay Şelalesi’nden başlayarak Saray ve Üyük köylerine uğruyor.

Ahşap Kastamonu evlerinden zengin örneklere rastlayacağınız köylerden sonra Azdavay-Ağlı karayolundan karşıya devam edip Topuk köyü üzerinden Başakçay’a ulaşılıyor. Ardından Akçay Deresi’ni bir köprü aracılığıyla geçiyoruz. Cide-Pınarbaşı ayrımından sola dönerek inişli çıkışlı bir coğrafyada bisikletimizi sürmeye devam ediyoruz. Afetevleri’ne indiğimizde Çatak Kanyonu’ndan çıkan Devrekani Çayı karşılıyor bizi. Yarım saatlik düz bir hattın keyfini çıkararak Ilıca köyüne varıyoruz. Şelale gezisinin ardından yine yollara düşerek önce sıkı bir rampayı çıkıp ardından Pınarbaşı ilçesine ulaşıyoruz.

Saray-Üyük, Anayol-Topuk, Cide ayrımı-Hacıllı, Ilıca Şelalesi-Pınarbaşı etaplarında bisiklet severleri yokuşlar bekliyor. Rotanın en yüksek noktası 1007 metre ile Topuk köyü. Ilıca Şelalesi 398, Pınarbaşı ilçesi ise 645 metre rakımda yer alıyor.

 Küre Dağları Bisiklet Parkuruna Alternatif Bisiklet Rotaları

Küre Dağları Milli Parkı içerisinde isterseniz Şenpazar-Alancık-Muna-Kumköy-Düzköy-Cide-Irmak-Loç Vadisi-Dağlı Kuylucu Mağarası-Dağlı-Gürpelit-Salman-Şenpazar (99 km.)

Azdavay-Meremi-Mehmetçelebi-Zümrüt Köyü-Gökçeağaç-Kızılcasu-Gürpelit-Salman-Şenpazar (53 km.)

Pınarbaşı-Ilıca Şelalesi-Kerte-Kokurdan-Gökçeağaç-Kızılcasu-Gürpelit-Salman-Şenpazar (57 km.) ve Pınarbaşı-Ilıca Şelalesi-Afetevleri-Zümrüt Köy-Kızılcasu-Gürpelit-Salman-Şenpazar (62 km.) rotalarını da deneyebilirsiniz. Kastamonu il merkezi Azdavay ilçesine 76, Pınarbaşı ilçesine ise 98 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu