AKTİVİTE

Köprüçay Vadisi Bisiklet Parkuru (169 km)

Köprüçay Vadisi Bisiklet Parkuru (169 km)

Isparta ili Sütçüler ilçesi yakınlarında Toros Dağları’ndan doğarak derin kanyonlardan ve ıssız vadilerden geçen Köprüçay’ın havzası boyunca iki günlük bisiklet etkinliğine ne dersiniz? Antik zamanlarda Eurymedon ismiyle anılan Köprüçay, Pisidya ve Pamfilya bölgeleri arasında akarken Selge (Zerk) ve Aspendos antik yerleşimleri, Oluk, Büğrüm ve Belkıs köprüleri, su kemerleri gibi birçok tarihi mekânda ilerliyor.

Rota, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın doğal güzelliklerini ziyaret ediyor aynı zamanda. Kaynağını Eğirdir yakınlarındaki Amonos Dağı’ndan çıkan Ayvalı Çayı ve Karacahisar derelerinden alan Köprüçay, Akdeniz’e dökülene kadar birçok akarsuyu bünyesine katarak yol alır.

Doğal ve tarihi güzelliklerle bezeli bisiklet rotası, Aksu-Kösre-Pazarköy-Bağıllı-Köprübaşı-Ayvalıpınar-Belence-Darıbükü-Kasımlar-İbişler-Kesme-Çukurca-Yeşilbağ-Çaltepe-Olukköprü-Beşkonak-Sağırin-Sarıabalı-Aspendos-Büklüce-Denizkent güzergâhını izleyerek Köprüçay havzasını baştan sona kat eder. Yaklaşık 1250 metre rakımdan başlayan rota, Antalya Serik ilçesi Denizkent beldesinde deniz seviyesinde sona eriyor.

Aksu köyünden pedal basanlar Kasımlar köyüne kadar ırmak yatağına paralel ilerleyecek. Daha sonraki bölümde İbişler köyünden itibaren Köprüçay’dan ayrılarak stabilize köy yollarını takip edeceksiniz. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırlarına erişildiğinde turkuaz rengiyle nehir sizi büyüleyecek. Bu bölümde peri bacası oluşmlarına benzer bir coğrafyaya tanık olacaksınız.

Köprüçay’ın dar bir kanyona girdiği Olukköprü mevkiinde, belleğinizden silinmeyecek fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Beşkonak bölgesinin, Türkiye’nin en önemli rafting parkurlarından biri olduğunu hatırlatalım. Akarsu üzerinde süzülen rafting botlarıyla yarışarak sürat temponuzu hızlandırabilirsiniz. Beşkonak çevresinde birçok lokanta ve dinlenme tesisi bulunmasından dolayı, mola için son derece uygun.

İzlediğiniz rota, Sarıabalı köyündeki köprüden bu kez Köprüçay’ın sağ kıyısına geçiyor. Küçük yokuşların sona erdiği düz güzergâh ayçiçeği tarlaları arasından sizi Aspendos ören yerine ulaştıracak. Değişik formdaki su kemerleri ve ünü dünyaya nam salan antik tiyatroyu gezdikten sonra tekrar yola koyulabilirsiniz. Son bölümde Antalya-Alanya karayolunun karşısında geçerek ırmağın Akdeniz’le buluştuğu noktada etkinliğiniz bitecek.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu