CAFE ROTA

Kedileri bahçeden uzak tutmanın zararsız yolları

Bu yazımızda kedileri bahçeden uzak tutmanın yollarını konu alıyoruz. Kedileri hepimiz elbette çok seviyoruz. Ancak alerji gibi elimizde olmayan sebeplerle onları çevremizden uzak tutmamız ya da  bahçemizde yetiştirdiğimiz sebzeler aracılığıyla verecekleri zarardan da kendimizi ve sevdiklerimizi korumamız gerekebilir.

Bahçenize girip toprağı eşeleyen kediler, hatta kendi kediniz bile alerjenik rahatsızlıklara sahip kimseler için ciddi bir sağlık riski oluşturabilir. Gelin onları bahçenizden uzak tutacak zararsız çözümlere birlikte bakalım.
Kediler etobur canlılardır. Dışkıları, otçul hayvanların gübresinde bulunmayan parazitler içerebilir. (Aynısı köpek kakası için de geçerli.)

Bahçemizde yetişen yiyecekleri yediğimizde bu parazitlerin ya da patojenlerin bize zarar verebilecek olması düşüncesi  endişe verici değil mi?

Kedileri çok sevdiğiniz bahçenizden ve yetiştirdiğiniz yiyeceklerden uzak tutmak için düşük maliyetli, yüksek dönüşümlü ve basit çözümleri deneyin:

1) Sert yüzeyler:

Kediler yumuşak topraklarda yürümeyi tercih ederler ve sert olan yüzeylerden kaçınırlar. Bahçe zemininizi onlar için  daha az davetkar hale getirebilirsiniz. Bahçe toprağını kuru dallarla örtebilirsiniz.

Çam kozalaklarını veya diğer sert yaprak ve çalı bitkilerinizi toprak üzerinde etrafa yayın.

Yumurta kabuklarını biriktirerek yine toprağı örtmede kullanabilirsiniz. Üstelik bu bitkileriniz için besleyicidir. Bahçe zeminini tel örgüyle kaplarsanız bu da bahçenizden kedileri uzak tutacaktır.

2) Kokular:

Kedi dostlarımızın narenciye kokusunu sevdikleri pek söylenemez. Bahçenizin çeşitli yerlerine narenciye kabukları yerleştirerek sonucunu kendi gözlerinizle görün.

Lavanta ve kekik gibi aromalı bitkilerde kedilerin sevmediği kokular arasındadır. Bahçenize biraz kekik, lavanta ekmeyi düşünebilirsiniz.
Öğütülmüş kahve telvesi kedileri bahçenizden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Çevrenizdeki bir kafeden içilen  kahve telvelerini biriktirmelerini isteyerek çözüme kolayca  ulaşabilirsiniz.

Son olarak çoğu zaman kedilerin bahçenizde veya evinizin yakınında dışkılamak için sık ziyaret ettiği yeri tespit edip temizlemek basit gibi görünse de kesin çözüm yolu olabilir.

İşte zorunda kaldığınızda kedileri, onlar hiç zarar vermeden Kedileri bahçeden uzak tutmanın yolları bu kadar kolay.
Çevrenizden kedilerin kırmızı pul biberi de sevmediği yönünde tavsiyeler gelebilir. Ancak bu yöntem onların çok fazla hapşırmasına neden olacağı için tavsiye etmiyoruz. Unutmayın doğa hepimizin, kedileri bize  verebilecekleri zarar yüzünden uzak tutmak istiyoruz onları hasta etmek değil.

Kedileri bahçeden uzak tutmak

Sizin uyguladığınız “Zararsız” başka yöntemler mi var? Yorum alanında belirtin, insanlara yardımcı olun.

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu