AKTİVİTE

Karaburun Yarımadası Bisiklet Parkuru (160 km)

Karaburun Yarımadası Bisiklet Parkuru (160 km)

Genelde oldukça engebeli bir arazi yapısına sahip olan Karaburun Yarımadası, İzmir ilinin batısında. Kuzey-güney doğrultusunda Ege Denizi’nin içine uzanan yarımadanın en yüksek noktası, 1218 metreyle Bozdağ kütlesinin Akdağ zirvesi. Yarımada sahillerinde birçok bakir kumsal ve sayfiye yerleşimleri bulunuyor. Homeros’un İlyada eserinde “Rüzgârlı Bayır” anlamında Mimas ismiyle geçen Karaburun Yarımadası, özellikle bahar aylarında doğal nergis bahçelerine dönüşüyor.

Karaburun Yarımadası’nı sahilden kat eden bisiklet rotası İçmeler-Gülbahçe-Balıklıova-Mordoğan-İnecik-Ambarseki-Saip-Karaburun-Tatil Sitesi-Yeni Liman-Hasseki-Sarpancık-Parlak-Salman-Küçükbahçe-Tuzla Koyu-İris Gölü-Ildır-Ilıca-Alaçatı yerleşimlerinden geçiyor. Parkurun en önemli rampası, Parlak köyü yakınlarındaki 400 metre irtifaya tırmanan yokuş. Kondisyonu iyi olan her bisikletçinin kolaylıkla kotarabileceği rotayı, iki günlük bir seyahat şeklinde düşünebilirsiniz. Harita üzerinde çadır işaretli alanlar önerdiğimiz kamp alanlarıdır. Farklı noktalarda kamp yapıp bu alanlardan memnun kalırsanız şayet bunları kamprota’ya ekleyebilirsiniz.

Yarımadanın doğu sahilleri site ve yazlıklarla dolu olmasına karşın batı yakası oldukça sakin. Bu nedenle İçmeler-Mordoğan-Karaburun arasında özellikle yaz aylarında yoğun bir trafik akışıyla karşılaşabilirsiniz. Yarımadanın kuzey ucundan batı tarafına dönüldükten sonra ıssız bir ortamda bisiklet süreceğinizi belirtelim.

Her daim rüzgâr altında yolculuk yapacağınız güzergâh, Ildır köyüyle birlikte yeniden trafik yoğunluğuna girecektir. Ilıca beldesi sonrasında rota, İzmir-Çeşme karayolundan karşıya geçerek Alaçatı’da son bulacak. Uzun yıllar Çeşme’nin gölgesinde kaldıktan sonra geçtiğimiz yıllarda yıldızı parlayan Alaçatı, butik otel ve restoranlarıyla ünlü.

Karaburun Yarımadası Bisiklet parkurunu yaz mevsiminde planlayanlar, birbirinden güzel ve bakir koylarda yüzme molası verebilir. Ildır yerleşiminde bulunan Erythrai antik kenti, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Bir İon kenti olan ören yerinde antik tiyatro, akrapol, Athena Tapınağı, surlar görülebilir. Bu arada Sarpancık köyü yakınlarındaki bir burunda bulunan Sarpancık Deniz Feneri’ni mutlaka görün.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu