AKTİVİTE

Kapadokya Bisiklet Parkuru (43 km)

Kapadokya Bisiklet Parkuru (43 km)

Kapadokya, Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen turizm merkezlerinden biri. Bölge Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ volkanlarının milyonlarca yıl önce püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların zamanla yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla meydana gelmiş. Peri bacaları başta olmak üzere coğrafi oluşumların güzelliği, Kapadokya’yı özel kılan en temel ayrıntı.

Pers dilinde “güzel atlar ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’nın sunduğu görsel şölene, başta Göreme Açıkhava Müzesi olmak üzere Avanos, Ürgüp, Uçhisar, Ortahisar, Zelve, Mustafapaşa, Çavuşin, Soğanlı ve Erdemli yerleşimlerinin yanı sıra Derinkuyu, Kaymaklı ve Özkonak yeraltı şehirlerinde tanık olabilirsiniz. Yolculuğunuzun büyük bölümü 1986 yılında milli park ilan edilen Göreme Tarihi Milli Parkı’ndan geçiyor.

Bizim önerimiz birçok seyahat acentesinin tur programlarında yer alan Avanos-Çavuşin-Göreme-Uçhisar-Ortahisar-Ürgüp-Mustafapaşa güzergâhı.

Kapadokya’nın önemli köşelerini görebileceğiniz rota 943 rakımdaki Avanos yerleşiminden başlıyor. Parkurun en önemli rampası Göreme-Üçhisar arasında ve yaklaşık 400 metre kadar tırmanılıyor. Kızılırmak kenarında çömlekçiliğin merkezi Avanos başlangıç noktamız. Zelve ayrımı sonrasında Vaftizci Yahya ve Büyük Güvercinlik kiliselerinin bulunduğu Çavuşin yerleşimine varılıyor. Yolun her iki yanında “şapkalı insan” görünümündeki peri bacalarının yarenliğinde Göreme’ye erişiliyor. Burada yer alan Açık Hava Müzesi’ne zaman ayırmanızı öneririz.

Molada dinlendirdiğiniz adaleleriniz artık Göreme-Uçhisar arasındaki yokuşu çıkmaya hazırdır. Bölgenin doğal kalesi görünümündeki Uçhisar’dan kat ettiğiniz güzergâhı ve Erciyes Dağı’nı kapsayan geniş manzarayı soluksuz seyredebilirsiniz. Ürgüp girişinde yolun sol tarafında kalan ve kartpostalları süsleyen iki peri bacasını fotoğraflamayı unutmayın. Daha sonra Kapodokya’nın en büyük turizm merkezi Ürgüp ilçesini geçerek süslemeler ve kesme taş işçiliğinin ön plana çıktığı tarihi evleriyle Mustafapaşa’da etkinliğiniz son bulacak.

Alternatif Parkurlar

 

1- Akköy-Ürgüp-Sarıhıdır-Avanos-Zelve-Çavuşini-Göreme (78 km)

2- Göreme-Üçhisar-Ürgüp-Mustafapaşa-Keşlik Manastırı-Şahinefendi-Güzelöz-Soğanlı (67 km)

3- Nar Gölü-Gülağaç-Selime-Ihlara Vadisi-Güzelyurt-Sivrihisar-Çiftlik-Altunhisar-Niğde (140 km)

4- Üçkapılı-Çamardı-Kovalı Barajı-Ovaçiftlik-Sultansazlığı (95 km) 

Tüm turistik yerleşimlerde bisiklet kiralama olanağı bulunduğunu belirtelim. Rotaların tamamı asfalt köy yollarından oluşuyor. Dar ve virajlı yollara azami dikkat. Nevşehir Avanos ilçesine 11, Ürgüp’e ise 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu