GENEL KÜLTÜR

Kadın Cinayetleri

Anıt sayaç artık dursun!

Bugün, son zamanlarda maalesef ki gündemimizden eksik olmayan kadın cinayetleri konusundan bahsedeceğiz.

Kadın Cinayetleri

Türkiye’de istatiksel olarak da bakıldığında kadına şiddet ve erkekler tarafından kadına yönelik cinayetler artmış bulunmakta.

Türkiye, bu yıl da cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularında iç açıcı bir tablo sunmuyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkanlarından yararlanma ve siyasi katılım oranlarını dikkate alarak oluşturduğu 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda Türkiye 153 ülkeden 130. sırada bulunuyor.

Üstelik buna erkekler tarafından öldürülen kadınlara yönelik cinayetler de ekleniyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporunun verilerine göre, 2020 Ocak ve Şubat aylarında 49, 2018 yılında 440, 2019 yılında 474 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Yıllara göre kadın cinayeti istatistikleri

2008’de 80, 2009’da 109, 2010’da 180, 2011’de 121, 2012’de 210, 2013’te 237, 2014’te 294, 2015’te 303, 2016’da 328, 2017’de 409, 2018’de 440, 2019’da 474 olmak üzere toplam 3.185 kadın öldürülmüştür.

2020 Kasım ayına kadar olan süreç içerisinde ise öldürülen kadın sayısı 269.

Gün geçtikçe bitsin diye çaba gösteren kadınlar ve destekçileri durmaksızın devam ediyor fakat bu sayı sürekli yükselmekte.

İstanbul Sözleşmesi nedir?

İstanbul Sözleşmesi, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacını taşıyor. .İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir.

|kaynak-vikipedia = Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Kades nedir?

KADES, kadınların ve çocukların her türlü şiddete maruz kalmasını engellemek amacıyla yapılmış resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanmış olan uygulama, kadınlar ve çocuklar için acil müdahale uygulamasıdır.

Kades uygulamask son yıllarda giderek artan kadına cinayetlerin önüne geçebilmek onlara acil destek olabilmek için geliştirilen bir uygulamadır.Uygulamada tuşa bastığınız anda en kısa süre içerisinde o alana polis ekipleri geliyor. Her türlü akıllı telefona indirilebiliyor.

Kadın cinayetlerini durduracağız platformu nedir?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kısaca KCDP, 2010 yılında, artan kadın cinayetlerine son vermek isteyen kadınlar tarafından kurulmuş bir platform. Platform, “Özgecan Aslan cinayeti” protestolarıyla basında geniş yer aldı. (Vikipedi)*
Kurucusu: Gülsüm Kav*

Kuruluş Tarihi: 2010

Kadın Cinayetleri Neden Arttı? (KCDP HAKKINDA BÖLÜMÜ)

Toplum ilerliyor, kadınlar buna uyum gösteriyor ve modern haklarını arıyorlar. Türkiye’nin her yerinden ve her kesiminden kadın, çalışmak, eğitim almak, mutlu değilse boşanmak ya da ayrılmak, istemediği bir şeye zorlanmamak, kendi hayatı hakkında karar verebilmek istiyor. Bu kaçınılmaz ve geri çevrilemez bir tarihsel süreçtir, kadınlar mücadele ederek haklarına elbette kavuşacaklar. Ancak kadınların böyle bir bedel ödemesi gerekmiyor, bu kadar çok can kaybının sebebi; erkek egemenliğidir.

Toplumun bu gerçeğini görmek, kadınları anlamak yerine, hak arayışına şiddet ile karşılık veriyor, ayak diriyorlar. Kadınının eşit varlığı ve hakları konusunda güçlü politikalar olmayışı da, şiddete eğilimli erkeklere cesaret kazandırıyor.

Instagram: melisauysalls

 


EDİTÖR NOTU: Şiddetten ölen kadınları anmak ve kadın cinayetleri ‘ne dikkatleri çekmeyi hedefleyen Anıt Sayaç  ‘ın bağlantısını sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.

 

Kaynak
Wikipedia

melisauysal

On yedi yaşında lise üçüncü sınıf öğrencisi. "Küçük Kızın Tiyatrosu" kitabının yazarı. İletişim için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu