AKTİVİTE

Kadıköy-Anadolufeneri Bisiklet Parkuru (47 km)

Kadıköy-Anadolufeneri Bisiklet Parkuru (47 km)

Boğaziçi’nin Anadolu yakası, karşı tarafa göre oldukça sakin ve görece daha fazla yeşil alana sahip. Boğaziçi’nin Anadolu tarafındaki sahil şeridini baştan sona geçen bisiklet parkurumuz, Beykoz’a kadar yoğun bir trafik içinden devam ediyor. Boğaz’ın Anadolu yakasındaki sahil yolu, ne yazık ki dar ve bol virajlı. Bisiklet kullanırken son derece dikkatli olmanızı öneririz.

Kadıköy-Anadolufeneri Bisiklet rotamız Kadıköy İskelesi’nden başlayarak sırasıyla Harem-Üsküdar-Paşalimanı-Kuzguncuk-Beylerbeyi-Çengelköy-Kandilli-Küçüksu-Anadoluhisarı-Kanlıca-Çubuklu-Paşabahçe-Beykoz-Anadolukavağı-Poyraz semtlerini geçerek Anadolufeneri köyüne ulaşıyor. Rotanın iki rampası var. İlki Beykoz yerleşiminden sonra Beykoz Çayırı mevkiinden batıya dönen ve yaklaşık 90 metre irtifaya erişen yokuş. İkincisi ise Anadolukavağı çıkışında Yoros Kalesi’ne çıkan ve en yüksek noktası 115 metre olan rampa.

Kadıköy’den pedal çevirmeye başlayarak sırasıyla kafelerin ardı ardına dizildiği Salacak, tarihi yapılarıyla İstanbul’un en eski yerleşimlerinden Üsküdar, Boğaziçi Köprüsü altı, bir zamanlar İstanbul’un sebze deposu Çengelköy, rasathanesiyle ünlü Kandilli, lezzetli yoğurduyla bilinen Kanlıca, yüz yıl öncesine kadar üzerinde sandal sefalarının yapıldığı Göksu Deresi, Fatih Sultan Köprüsü’nün altı, cam fabrikasıyla aynı ismi taşıyan Paşabahçe geçilerek Beykoz’a geliniyor.

Bu noktada bir süreliğine sahilden ayrılıp İstanbul’un en güzel köylerinden Anadolukavağı’na yöneliniyor. Yuşa Tepesi aşıldıktan sonra balıkçı lokantaları ve şirin evleriyle Anadolukavağı’na erişiliyor. Ardından Yoros Kalesi’nin bulunduğu tepeye çıkılıp Poyraz köyüne iniliyor. Rotanın son durağı Boğaz’ın Karadeniz’e açıldığı kuzey ucundaki Anadolufeneri köyü. Bu noktadan karşı sahilde yükselen Rumelifeneri’ni görebilirsiniz.

İstanbul’un nefes almasına katkı sağlayan Fetih Paşa, Mihrabad, Beykoz, Hidiv İsmail Bey koruları, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu ve Beykoz Kasrı, Kız Kulesi, Anaduluhisarı ve Yoros Kalesi ile pek çok yalı bisiklet rotamızın tarihi ve doğal güzelliklerinin başında geliyor.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu