AKTİVİTE

İstiklal Yolu Bisiklet Parkuru (95 km)

İstiklal Yolu Bisiklet Parkuru (95 km)

İstiklâl Yolu, Karadeniz’in en güzel ilçelerinden biri olan İnebolu’dan başlıyor. Kastamonu ve Çankırı illeri üzerinden Ankara’ya uzanan rota, Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasını sağlayan tarihsel bir güzergâh.

Günümüzde bir kültür-tarih rotası olarak anılan İstiklal Yolu bisiklet güzergâhı ise İnebolu ilçesinde deniz seviyesinden başlayarak 1000 metre rakımdaki Kastamonu il merkezinde sona eriyor. İnebolu merkezden başlayan rota,  Taşoluk-Uğrak-Yukarıçaylı-Çuhadoruğu-Alacık Yusuf Mahallesi-İkiçay Köprüsü-Küre-Ecevit Han-Uzunöz Ambarlı Mahallesi-Ödemiş-Üyük Gücükler Mahallesi-İmranlar-Takazlar-Seydiler-Halkacılar-Halife Kuyucağı-Halife-Emirler-Kuzeykent mevkilerinden geçilerek Kastamonu’ya ulaşılıyor.

İnebolu-Çuhadoruğu, İkiçay Köprüsü-Küre, Ecevit Han-Çataltepe, Seydiler-Halkacılar arasındaki bölümlerin rampa çıkışı olduğunu belirtelim. En zor kısmı İnebolu-Çuhadoruğu arasındaki 13 kilometrelik yokuş. Yukarıçaylı-Çuhadoruğu, Çuhadoruğu-Yusuf Mahallesi, Küre-Ecevit Han, Ecevit Han-Ödemiş, Gücükler-Sanayi, Seydiler-Halife Kuyucağı parkurları toprak yol, diğer bölümler ise asfalt. Yol boyunca gerek doğal kaynaklardan gerekse çeşmelerden içme suyu bulabilirsiniz.

Güzergâhı izlerken Taşoluk köy girişinde İnebolu-Kastamonu karayolunu terk ederek sağdaki yola sapılıyor. Yaklaşık beş kilometre sonra yeniden anayolla kesiştiğinizde yolun hemen karşı tarafındaki İstiklal Yolu tabelasının yönlendirmesiyle tarihi kağnı yoluna giriliyor. Önünüze çıkan her sapakta tabelaların ya da kırmızı beyaz işaretlerin kılavuzluğunda rotanızı bulacaksınız.

Çuhadoruğu mevkiinde yeniden anayola kavuşan İstiklal Yolu, iki kilometre sonra köy girişinde sağdaki toprak yola sapacak. Karacehennem manzarasının heyecan verici görüntüsü eşliğinde ilerleyerek İkiçay Köprüsü’nde Kastamonu karayoluna bağlanan parkur, Küre ilçesi içinden geçerek Ecevit Han’a erişecek. Burada vereceğiniz mola sonrası orman yoluna girerek rotayı takip edebilirsiniz.

Rota boyunca Hamamcı Hacı Kadı Salih Reis-Şehit Şerife Bacı-Halime Çavuş heykelleri, Kuruköprü, Şeker, Halife, Üyük-Gücükler, Ödemiş, Büyükköprü, Uzunöz Değirmen Depo (Şapkalı) ve İkiçay kemer köprüleri, Seydiler Şerife Bacı Kültür Evi, Türk Ocağı Müzesi gibi tarihi mekânlardan geçeceğinizi hatırlatalım.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu