BİLİMCAFE ROTA

İnekler neden müzik sever? İneklere neden müzik dinletilir?

İnekler neden müzik sever ve neden İneklere müzik dinletilir bunların cevaplarına geçmeden önce şu bilgiyi size aktaralım. İneklerin müzik zevki her ne kadar günümüzde keşfedilmiş gibi görünse de, yüz yıllardır bilinen bir şeydir..

1930 ‘lu yıllarda Amerikada yapılan bir deneyde müzik dinletilen ineklerin süt üretim verimliliklerinin arttığı öne sürülmüştü. 1980’lerde ise Galler’de, Galli çiftçilerin ineklere yaptığı müzik serenatları o zamanın gazetelerine yansımış, insanların eğlenceli, alaycı tepkilerini de üzerine toplamıştı.

Bilimsel Açıdan : inekler neden müzik sever ?

İnekler müziğe doğru neden çekilir?

Tıpkı biz İnsanoğlu üzerindeki etkisi bilindiği gibi,  özellikle klasik müzik, jazz gibi yatıştırıcı müzik türlerinde üretilen sesler, ineklerin anne ineğin buzağıyla bağına ve süt üretimine bağlı bir hormon olan oksitosin salgılanmasına neden olur.  Aynı zamanda onların dikkatini dağıtır ve sağım süreci devam ederken sakin kalmalarını sağlar. Çiftçiler genellikle ineklerini sağarken müzik çalarlar.

Oksitosin Hormonunun inekler üzerindeki etkisi ne?
  • Duygu ve davranışları dengeleyip düzenler. Örneğin mutluluk, sevgi gibi olumlu duyguların artmasına etki eder.
  • Emzirme sürecinde sütün süt kanallarından meme ucuna gelmesini sağlar.

2001 Yılında yapılan araştırma

2001 yılında, Leicester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 1000 sağlıklı süt ineği sürüsüne çeşitli şarkılar çaldılar. Araştırmacılar, dokuz hafta boyunca her gün 12 saat hareketli müzik, slow müzik ve sessizlik arasında geçiş yaptılar. Çalınan müziğin, ineklerin günde inek başına 0.73 litre olmak üzere yüzde 3 daha fazla süt üretmesiyle sonuçlandığını keşfettiler. Baş araştırmacılardan biri olan Dr. Adrian North,  araştırmanın sonuçlarıyla ilgili BBC’ye “Sakinleştirici müzik, stresi azalttığı için süt verimi artabildi” dedi.

İnekler daha çok hangi tür müzikleri seviyor?

Genel olarak slow müziklerden hoşlanıyorlar. R.E.M.’nin “Everybody Hurts”, Simon & Garfunkel’in “Bridge Over Troubled Water” , Beethoven’in “Pastoral Symphony”  ve Mozart’ın D Major ‘ü ineklerin en çok olumlu reaksiyonlar gösterdiği müzikler olarak biliniyor. Ayrıca İnekler iyi bir klasik müzik dinleyicisi olduğu kadar iyi birer Jazz dinleyicisiler.

 

Görsel Kaynağı: deadlinenews.co.uk

İçerik Kaynağı: Quora

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu