CAFE ROTA

Hosting nedir ? Türkiye’nin En İyi Web Barındırma Şirketi

Hosting nedir ? Hosting, Türkçe’de “Barındırma” anlamına gelir. Web sitelerini barındıran şirketlere ise Hosting veya Barındırma Şirketi deniyor. İnternet üzerinde gördüğünüz tüm web siteleri. Mobil uygulamalar. Online radyo ve Online oyun sunucularına kadar tüm bunların hepsi Hosting Şirketleri tarafından sağlanan, sunucular üzerinde var olurlar.

Dolayısıyla bir web sitesi sahibi olmak için bir Hosting (Barındırma) hizmeti satın almanız şarttır. Günümüzde Wix gibi uygulamalar sizlere kolayca internet sitesi oluşturabileceğinizi söylerler. İlk bakışta bu kulağa cazip ve mantıklı gelse de işin teknik tarafı konusunda ciddi sıkıntılar yer alır. Yazının ileri kısımlarında Wix gibi hazır web sitesi sunan firmaların neden teknik açıdan yetersiz olduğunu ve uzak durulması gerektiğini ayrıntılı olarak ele alacağız.

İyi bir Hosting Firması hangi kriterleri karşılamalı?

Yüksek Uptime (Çalışma Süresi) , Minimum Sunucu Yanıt Süresi, TR Lokasyon, Geniş bir Donanım/Yazılım/İşletim Sistemi Desteği, Güvenlik, Teknik Destek (SLA), kabul edilebilir bir ücret politikası. Bu kriterler arasından eksik olsa da olur diyebileceğimiz ne yazık ki tek bir kriter dahi yok. Her bir kriter bir Hosting firmasını tercih edilir yapmak için birer artı olarak karşımıza çıkar. Tüm bu kriterleri bünyesinde barındıran bir Hosting Firması ise çalışmaya değer bir firmadır.

Türkiye’nin En İyi Hosting Firması nedir? neden?

Güzel Hosting, yukarıda ifade ettiğimiz kriterlerin tamamını başarıyla sağlıyor olmasından ötürü Hosting alanında tek tavsiyemiz olacaktır. Datacenter’larının TR lokasyonlu olması, Avrupa hedefi olan projeler için Avrupa lokasyon imkanı sağlamaları, düşük sunucu yanıt süreleri, hızlı ve başarılı bir teknik ekibe sahip olmaları, özellikle statik içerikli web siteler için Lightspeed Cache seçeneği sunuyor olmaları ve kendi ekipleri tarafından geliştirilen WordPress core dosyalarıyla bütünleşik olarak çalışan Cache sistemleri sayesinde hız açısından çok başarılı inovasyonlara imza atmış bir hosting firmasıdır Güzel Hosting.

Fiyat / Performans

WordPress Hosting Paketleri, VPS ve Bulut Sunucularının aylık ücretleri son derece makul. Bir fiyat karşılaştırması yapıldığı takdirde en yakın rakibi olan (Natro, Turhost, IHS, DorukNet) gibi firmalardan bazılarıyla benzer fiyatlara sahipken bazı rakiplerine karşı ise fiyatları son derece ekonomik olduğu görülür.

Güzel Hosting Sunucu Hızı / Sunucu Lokasyonları

Öncelikle sunucu yanıt süresinin Google için en önemli kriterlerden biri olduğunu ifade etmekle işe başlayalım. Google, 200ms ve üzerinde gerçekleşen Sunucu yanıt sürelerini kabul edilemez, düzeltilmesi gereken bir olumsuzluk olarak işaret eder. Dolayısıyla Ziyaretçi hedefi Türkiye olan bir web sitesinin TR lokasyonlu sunucularda barınması bu sunucu yanıt sürelerini önemli oranda azaltır. Öte yandan Avrupayı hedef alan bir projede ise  Avrupa lokasyonlu sunucuları sayesinde sunucu yanıt sürelerini bu bölgelere göre optimize etmiş oluyorsunuz.

Yukarıdaki testte Güzel Hosting ‘de barınan Sunucumuzun yanıt sürelerini görüyorsunuz. Bize en yakın lokasyon olan Almanya’dan bir ziyaretçi sitemize girmeye çalıştığında sunucumuz bu talebe 56 ms içinde yanıt verebiliyor. Almanya için 56ms olan bu rakam Türkiye lokasyonunda 56ms’nin çok daha altında olacaktır. (Testi gerçekleştirdiğimiz uygulamanın Türkiye’de sunucuları olmadığı için Türkiye lokasyonundan test yapamıyoruz)

VERİ MERKEZLERİ

Güzel Hosting TR Lokasyonlu veri merkezleri; Armut.com, Zaytung.com ve daha niceleri gibi kendini ispat etmiş projelerin de üzerinde barındığı Radore ‘de ve Denizli’de yer alan NETİNTERNET adlı firma’da yer alır. Avrupa lokasyonlu veri merkezleri ise Fransa merkezli OVH üzerinde yer almaktadır.

Yanıltıcı reklamlara sahip Wix gibi hizmetlerden neden uzak durulmalı?

Öncelikle Wix Self-hosting bir web tasarım firmasıdır. Yani, hem tasarım hem de hosting hizmetini kendisi sağlamaktadır. Site oluşturucusu ile hazırladığınız web sitelerinde yaşadığınız herhangi bir memnuniyetsizlik halinde, sitenizin bilgilerini dışarı aktararak bir başka lokasyona, bir başka firmaya aktarılamamaktadır. Kısacası memnun olun veya olmayın Wix sizi kendisine zorunlu hale getirir. Ayrılmak isterseniz onca emeğinizi orada bırakıp gitmeniz gerekir. Bu hiç de akıllıca bir strateji değil. Bu Wix’in ilk ve tek problemli tarafı değil tabi ki. Dahası var.

Wix size reklamlarıyla dilediğiniz her web sitesini yapabileceğinizi ve başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını söyler. Wix’e göre Blog oluşturabilirsiniz. Ancak fahiş fiyatlarla sağladıkları düşük bir web alanı ile yazı sayınızı arttırmanız mümkün değildir. Düşük bir bant genişliği, yetersiz bir ram ve işlemci ile ise artan ziyaretçi sayısına cevap veremeyecek ve sık sık hizmet kesintisi (yavaşlama) yaşayacaksınız. “Benim için sadece bir web sayfam olsun yeter. Yüksek ziyaretçi sayısı hedeflemiyorum” diyorsanız şayet Wix tercih edebilirsiniz ancak, geniş kitlelere hitap etmek ve web sitenizi ileriye taşımak istiyorsanız; Hosting nedir ve nasıl olmalıdır sorusunun yanıtı , ne sağladığı yetersiz barınma imkanlarıyla , ne hız ve performansıyla, ne de fiyatlarıyla kesinlikle Wix olmamalıdır.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu