BİYOGRAFİ

Heinrich Kiepert kimdir?

Kiepert'in Anadolu ile bağı nedir?

Heinrich Kiepert kimdir? Kiepert, Berlin’de doğdu. Çocukken ailesiyle sık seyahat eden Kippert, seyahatlerini resimlerle belgeliyor. Ebeveynleri, Kippert’in yaratıcı çabalarına ilham veren Leopold von Rank’ın arkadaşlarıydı. Kiepert okulda August Meineke tarafından eğitildi. Meineke, Kiepert’in klasik edebiyata olan ilgisini ateşledi. Kippert daha sonra Berlin Humboldt Üniversitesi’nde tarih, dilbilim ve coğrafya okudu.

1840’ta Carl Ritter ile birlikte yazdığı coğrafya üzerine ilk kitabını Atlas von Hellas und den hellenischen Kolonien adıyla yayınladı. Atlasın odak noktası antik Yunanistan’dır. 1841’de Edward Robinson’ın Filistin’de İncil Çalışması kitabı için bir harita çizdi. 1848’de, Historisch-geographischer Atlas der alten Welt, 1854’te Atlas antiquus’u yayınladı. Atlas antiquus beş dile çevrildi.

1855’te Neuer Handatlas über alle Teile der Erde’yi yazdı. Yirmi iki yıl sonra, Lehrbuch der alten Geographie’si yayınlandı ve 1879’da Leitfaden der alten Geographie’si İngilizce ve Fransızca’ya çevrildi. 1894’te eski atlasının Formae orbis antiqui adlı ilk bölümünü yayınladı. 1841-1848 yılları arasında Anadolu’ya dört gezi yaptı.

Heinrich Kiepert kimdir : Anadolu ve Osmanlı İçin Önemi

1841-1848 yılları arasında Anadolu’ya dört kez seyahat etti. 1844’te ise Osmanlı İmparatorluğunun haritasını çıkardı. H. Kiepert’in 1878’de yayınlanan Lehrbuch der Alten Geographie adlı eseri, Ege Havzası’nın klasik haritaları üzerindeki çalışmasının sonucudur ve önemli bir tarihi coğrafya kaynağıdır.

Aynı yıl bir Avrupa Osmanlı eyaleti olan Karte der europäischen Türkei adıyla Neuer Handatlas der Erde adlı bir okul atlası yazan H. Kiepert ve 1884 yılında Nouvelle carte générale des asiatiques de l ‘Empire adıyla bir okul atlası yazan H. Kiepert Asya eyaletlerinin 1:3.000.000 ölçekli yeni bir genel haritasını yayınladı.

H. Kiepert, yaşamının son on yılında, Türk haritacı ve coğrafyacılarının en sık kullandığı iki eserini belirli bir döneme kadar (oğlu Richard Kiepert’in haritalarını yayınlayana kadar) yayımladı. Bunlardan ilki, önceki haritalardan daha büyük ölçekli olan Spezialkarte vom westlichen Kleinasien Batı Anadolu haritasıdır.

Heinrich Kippert en önemli eseri

Karte von Kleinasien’i 1902’den 1902’ye kadar hazırlamış ve Antolya yarımadasını Van Gölü’ne ve kuzey Suriye’yi Halep’e kadar kapsamıştır.Doğu Natolia’da 1:400.000 1906 oranında 24 parça vardır. onlara. Diğerlerinin tamamlanması beklenmeden düzeltilip yeniden basılan bu harita, uzun zamandır Türkiye’nin tek büyük ölçekli genel haritası olmuş ve o zamandan beri çizilen çeşitli haritaların ana kaynağı olmuştur. Ayrıca haritada yerleşim merkezlerinin büyüklüklerinin yaklaşık nüfuslarıyla orantılı olduğu ve nüfus oranlarına göre adlarının farklı yazı tipleriyle yazıldığı da görülmektedir. Heinrich Kiepert kimdir başlıklı yazımıza düşüncelerinizi yorum alanında yapabilirsiniz.

 

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu