CAFE ROTA

Havlu ile Saksı Yapımı

Havlu ile saksı yapımı için gereken malzemeler :

  • Kullanılmış havlu, polar battaniye
  • Çimento
  • Su
  • Bardak, pet şişe altı, yoğurt kovası, boya kovası (Tercih edilen saksı boyutuna göre biri tercih edilmelidir)
  • Boya
  • Çimento hazırlanacak bir kap
  • Lastik eldiven

Çimento harcını yaparken harcın içerisine ince kum, çimento ve su girerek bir leğenin içinde karıştırıp beton harcı elde etmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bu harç çok cıvık olmamalıdır.

Havlu ile saksı yapımı 

Kullanacağınız eski havlu veya polar battaniye hazırlanan çimento harcının içine batırılarak, her yerinin çimentoya bulanması, harcı emmesi sağlanır. Kimyevi bir madde olan çimentoyla çalışmadan hemen önce sağlığınız için mutlaka bir eldiven kullanın.

Saksı tabanını oluşturacak kalıp; istediğiniz büyüklüğe göre bir pet şişenin altı yada yoğurt kovasının altı olabilir. Hatta daha büyük saksı elde etmek için eski boya kovaları dahi kullanılabilir.  Çimentoya batırılan havlu veya polar battaniye; seçtiğiniz kalıp ters çevrilerek üzerine yerleştirilir. Saksının tabanına drenaj delikleri açmayı da ihmal etmeyin. Saksı kuruduktan sonra bu delikleri açmak saksınızın çatlamasına yol açabilir.

“Bu aşamada çimento harcı ile kaplı olan havlunuza elinizle dilediğiniz şekli verebilirsiniz. “

Şekil de verildikten sonra tasarım saksımız 24 saat süreyle kurumaya bırakılmalıdır.

Kurumadan sonra yapılacak işlemler

Saksımız kuruduktan sonra bir konuda karar vermemiz gerekiyor. Kuruyan çimento ile elde ettiğimiz saksının yüzey dokusundan memnun muyuz? Memnun isek saksımızı boyayıp kullanmaya başlayabiliriz.

Saksımız kuruduktan sonra elde ettiğimiz yüzeyden memnun değil isek;

Pürüzsüz bir yüzey arzu ediyor olabilirsiniz. Çimento harcına batırarak elde ettiğimiz saksımız havlunun dokusundan ötürü pürüzlü bir yüzeye sahip olacaktır. Bunu değiştirmek için kuruyan saksımızı öncelikle bir fırça yardımıyla suyla ıslatırız.

Ve kurumasını beklemeden bir çimento harcı daha hazırlayarak yine bir fırça yardımıyla üzerine bir katman daha çimento uygularız. Kuruma sonrasında zımpara uygulayarak yüzeyin daha düzgün olmasını da sağlayabiliriz.

Havlu ile saksı yapımı : Boyama

Saksımız tamamen kuruduktan sonra arzu ettiğimiz renklerde dilediğimiz gibi boyayabiliriz. Bu işlem sonrasında Havlu ile Saksı Yapımı projemizi noktalamış oluyoruz. Kendi tasarımlarınızı dilerseniz bizimle paylaşabilir, yorum alanında görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu