BİLİMCAFE ROTA

Gürültünün Renkleri Nelerdir?

Sesin bir çok rengi

Gürültünün renkleri olabilir mi? Cevap: Evet! Titreşimin temel doğasını ses ve ışık oluşturur. Duyabildiğimiz sesler, görülebilen ışıktan çok daha düşük bir frekansa sahip olsa da, gökkuşağı renklerine karşılık gelen bir dizi ses frekansı vardır. Bunlar birbirlerinden spektral yoğunluklarıyla ayrılırlar. Gürültünün rengi, ses sinyalinin enerjisinin çeşitli frekanslara nasıl dağıldığına veya ses hızına bağlıdır. Seslere beyaz, pembe, kahverengi, mavi, mor ve siyah gibi renk adları verilir. Bunlar müzik üretmek, rahatlamaya yardımcı olmak ve insan kalp atışı gibi doğal ritimleri tanımlamak için kullanılan, her biri kendine özgü özelliklere sahip seslerdir.

Korna sesi çıkaran arabalar ve havlayan köpekler nasıl uyurken beynimizi uyarıyor ve hemen uyanıyorsak bazı sesler de bizi rahatlatarak daha iyi uyumamızı sağlayabilir. Beynimiz biz uyurken sesleri işlemeye devam eder. Bu yüzden sesler, rahatlama, uyku bozuklukları, kulak çınlaması gibi bir takın işitsel sorunların tedavisinde de kullanılır. Gelin gürültünün renkleri ve doğadaki karşılıkları nelermiş bir bakalım.

Beyaz gürültü nedir?

Beyaz gürültü yaklaşık 20 Hz ile 20.000 Hz arasında beyaz ışığın tüm renkleri içermesi gibi, insan kulağının algılayabileceği tüm ses frekanslarının eşit güçte bileşiminden oluşur. Yani frekans spektrumu tamamen düzdür. Saç kurutma makinesi, vantilatör, elektrik süpürgesi, radyo ve eski TV’lerdeki karıncalı ekran gibi makine sesleri; rüzgâr sesi gibi doğadan gelen sesler beyaz gürültüye örnek olarak verilebilir. Tüm frekansları kapsadığı için, beyaz gürültü,  diğer tüm sesleri yok etme eğilimindedir. Amacınız sadece arka plan seslerini bastırmaksa, beyaz gürültü işe yarayacaktır. Bu yüzden bazen acil durum araçlarında siren sesi  olarak da kullanılır. Ayrıca kulak çınlaması hastalarında iyi bir gece uykusuna yardımcı olmak için beyaz gürültüden faydalanılabilir.

Pembe gürültü nedir?

Pembe gürültü beyaz gürültü gibidir ancak ses spektrumunun bir ucunda daha fazla enerji bulunur.  Beyaz gürültünün frekans spektrumu tamamen düzken, pembe gürültünün spektrumu zamanla logaritmik olarak düşer.

Kahverengi gürültü nedir?

Kahverengi gürültü frekansı Brownian hareketi olarak bilinen bir sıvıdaki parçacıkların rastgele hareket modeline benzer. İsmini de buradan almıştır. Daha düşük frekanslarda daha yüksek enerjiye sahiptir. Bu onu pembe ve beyaz gürültüden daha derin yapar. Yani okyanus dalgaları veya şelale sesi gibi daha derinden gelen bir sestir.

Mavi ve Mor gürültü nedir?

Kırmızı ve kahverengi gürültü frekanslarının diğer ucunda mavi ve mor gürültü yer alır. Mavi gürültü pembe gürültünün tam tersidir. Mavi gürültüde seste azalma yerine bir artış görürsünüz .

Mor gürültü ise benzer şekilde, kahverengi gürültünün tersine çevrilmiş bir versiyonudur. Güç yoğunluğu, sonlu bir frekans aralığında oktav başına artar.

 Gri gürültü nedir?

Gri gürültü pembe gürültü gibidir, kulak çınlamasını ve normal seslere karşı oluşan hassasiyeti  tedavi etmek için kullanır. Normal bir insan kulağının her frekansı eşit derecede yüksek sesle deneyimleyeceği şekilde tasarlanmıştır. Kalibre edilmiş bir ses olduğu için doğada örneği yoktur.

Siyah gürültü nedir?

Siyah gürültü, gürültü eksikliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Her frekansta sıfır güce sahip bir spektral yoğunluktur. Tamamen sessizliği ifade eder.

Fotoğraf Kaynağı : freerangestock

Kopukuçurtma

Herşeyi yazdı bir tek hakkında yazamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu