BİLİMCAFE ROTA

Galileo Galilei kimdir? Gerçekten Teleskopu o mu icat etti?

Galileo Galilei kimdir ? Yaygın olarak Teleskopun mucidi olarak bilinen Galileo Galilei kimdir? Gerçekten teleskopu icât etti mi? 1564’te İtalya’nın Pisa kentinde doğan Galileo Galilei  küçük yaşta ailesi ile birlikte Floransa’ya taşınmış ve yakındaki bir manastırda eğitim görmüştür. Daha sonra üniversite için yeniden  Pisa’ya dönüş yapmıştır.

Galileo Galilei kimdir : Eğitim Hayatı

Galileo başlangıçta tıp okumaya ilgi duysa da kısa süre sonra matematik ve fizikle daha çok ilgilenmeye başladı. Bir dönem  felsefe de  okuyan  Galileo hiçbir zaman diplomasını alamadı ve 1585’de üniversiteden ayrıldı.

Yine de  hayatının geri kalanında sürekli olarak  öğrenmeye devam eden Galileo Dünya’yı inceledi. Merakını gidermek için birçok deney yapan Galileo’ ya bu bilgi arayışı ileride çok fazla sorun çıkaracaktı.

Harika bir öğretmen ve bilim adamı olarak bilinen Galileo insanların saygınlığını kısa sürede kazanmıştı. Padua ve Pisa üniversitelerinde uzun süre öğretmenlik yaptı.
“Konuşmalar”  adlı  üç kişinin birbiriyle sohbetini içeren bir kitap yazdı. Kitapdaki 3 karakter; Salviati;  Galileo’nun kendi düşüncelerini , Sagredo; akıllı ve tarafsız birini, Simplicio ise yanlışları sorgulamadan kabul eden bir aptalı canlandırıyordu.

Uzun yıllar süren çalışmaların, deneylerin sonucunda kazandığı saygınlığa rağmen yine de  Galileo’nun fikirlerinin tehlikeli olduğunu düşünen birileri vardı:

“Katolik Kilisesi’nin liderleri”

Peki Kilise’nin Galileo’nun fikirlerini tehlikeli olarak görmesine  sebep olan  şey neydi?
Buna sebep olan şey  Galileo’nun 1609’da teleskoplar yapmaya başlaması olmuştu. Galileo bilinenin aksine teleskopu icat etmemiş, ancak daha önce yapılan dürbün benzeri  icatda  büyük iyileştirmeler yapmıştı. Hollanda’dan aldığı merceklerle 30 kat daha uzağı görebilmeyi başarmıştı. Yani Galileo, yaygın bilinene göre teleskopun mucidi değil ancak uzaya bakmak için teleskop kullandığı bilinen ilk kişiydi. Satürn’ü gözlemleyen Galileo Satürn  halkalarını ilk gören kişi oldu. Ayın kraterleri ve dağları olduğunu yine ilk olarak o  öğrendi. Gökyüzünde Güneş lekelerini ve daha bir çok şeyi gözlemledi.

Ancak özellikle bulgularından bir tanesi, onun Katolik Kilisesi ile  ters düşmesine sebep oldu. İlk olarak, Venüs’ün Dünya yerine Güneş’in etrafında döndüğünü öğrendi. Ayrıca Galileo, Jüpiter’i çevreleyen ilk dört uyduyu keşfetti. Jüpiter güneşin etrafında dönerken, uyduları da Jüpiter’in etrafında dönüyordu. Bunun gibi bulgular Dünya’nın evrenin merkezi olmadığını öne süren tartışmasız  kanıtlardı.

“Güneş” güneş sistemimizin gerçek merkezi!

Bu şu an bu bize çok çılgın bir fikir gibi gelmeyebilir. Ancak o dönemlerde çoğu insan gökyüzündeki güneş, ay, gezegenler ve yıldızlar gibi görünen herşeyin gezegenimizin etrafında döndüğüne inanıyordu. Kilise o güne kadar insanlara Tanrı’nın evreni Dünya’nın merkezinde inşa ettiğini öğretmişti.
Katolik Kilisesi ile olan anlaşmazlıkları sonucunda  Galileo 1632’de Engizisyon mahkemesine  çağrıldı. Uzun süren bir duruşmanın ardından Galileo Kutsal kitaptaki pişmanlık ilahisini 3 yıl boyunca haftada iki kez okuma şartıyla ev hapsine mahkum edildi. Konuşmalar adlı 500 sayfalık kitabı, kilisenin yasaklı kitaplar listesine eklendi. Matematik, fizik ve astronomi alanlarında Dünya’ya büyük katkılarda bulunan Galileo 8 Ocak 1642’de mahkum olduğu evinde vefat etti.

Çoğunuz tarihdeki birçok bilim insanı gibi yakılmadığı için şanslı olduğunu düşündünüz değil mi?

Yıllar yıllar sonra 1992’de  Papa II. John Paul yeniden bir yargılama düzenlemiş, Galileo’nun suçsuz ve haklı olduğunu  kabul ederek, beraat ettirmiş ve kilisesinin vicdanını rahatlatmıştır.

Görsel Kaynağı: UniversiQuiz

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu