AKTİVİTE

Fethiye Yarımada Bisiklet Parkuru (18km)

Fethiye Yarımada Bisiklet Parkuru (18km)

Fethiye, alternatif spor olanakları açısından son derece zengin bir ilçe. Trekking, yamaç paraşütü, dalış, jip safari, bisiklet gibi doğa sporu meraklıları ilçe çevresinde bu tür etkinlikleri yapabilir. Sahil kesiminin nispeten düz olması nedeniyle şehir bisikleti, denize dik inen yüksek tepelerin varlığından dolayı da dağ bisikleti rotaları oldukça fazla. Antik çağdaki adı Telmessos olan Fethiye ilçesindeki bisiklet rotamız, limandan start alıyor.

Yaklaşık 218 metrelik Oyuk Tepe etrafında sıralanan bakir koyların manzarasını sunan bisiklet rotamız herkes tarafından denenebilir. Limandan yola çıkarak Karagözler üzerinden tüm yarımadayı dolaşan rotanın en yüksek noktası 75 metrelik Yumrutepe. Fethiye Yarımadası girişi kavşak noktasında öncelikle sağ tarafı izleyerek Kadı ışığı mevkini geçerek Aksazlar Koyu’na ulaşılıyor.

Ardından Gemiyangını mevki ve Paçarız Burnu’na kadar minik iniş ve çıkışlar mevcut. Peş peşe erişeceğiniz Küçük Samanlık, Büyük Samanlık ve Kuleli koyları, parkurun diğer doğal güzellikleri arasında. Derinboğaz mevkii sonrasında Küçük Boncuklu ve Boncuklu koyları eşliğinde hoş bir yolculuk yaparak yarımada turu tamamlanıyor. İsteyenler Yumrutepe’ye çıkarak Fethiye’yi seyir terasından fotoğraflayabilir.

Alternatif Bisiklet Rotaları

Fethiye-Kayaköy Bisiklet Parkuru (15km)

Fethiye Alternatif Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları rehber kitabında bölgedeki pek çok bisiklet parkurunu bulabilirsiniz. Özellikle Fethiye-Karagözler-Kayaköy-Fethiye (18 km)

Yanıklar-Yeşilvadi-Fethiye (18 km)

Fethiye-Kayaköy-Ölüdeniz-Fethiye (27 km)

Ölüdeniz-Ovacık-Babadağ Zirve-Devrent Boğazı-Kirme-Ölüdeniz (35 km)

Fethiye-Mendos-Gökben-Fethiye (41 km) gibi rotalar bölgedeki bisiklet severler için diğer seçenekler arasında. Fethiye ilçesi, Muğla il merkezine yaklaşık 115 kilometre uzaklıkta.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu