Bu Yazıyı Paylaş

AKTİVİTE

Fethiye-Ölüdeniz-Kabak Koyu Bisiklet Parkuru (29 km)

Fethiye-Ölüdeniz-Kabak Koyu Bisiklet Parkuru (29 km)

Fethiye- Ölüdeniz-Kabak Koyu Bisiklet Parkuru (29 km)

Tur teknelerinin renklendirdiği Fethiye Limanı’ndan başlayan rota, antik tiyatroyu geçtikten sonra sola dönerek yükselmeye başlıyor. Fethiye Kalesi’ne ulaştığınızda bu kez önünüzü kesen kavşak noktasından sağa yönelerek eski Fethiye-Kayaköy yoluna giriyor. Rotanın bu etabı keskin ve sert virajlarla hızla yükseliyor. Ormanlık alana giren güzergâhta bisikletinizi sürerken, taş döşeli eski yolun bazı bölümlerini görebileceksiniz. Parkurun en yüksek bölümü olan 362 metreye ulaştığınızda rampa bitecek ve önünüze bir düzlük çıkacak. Eski bir Rum yerleşimi olan Kayaköy’ün tarihi ev ve kiliselerini gezebilir, ulu çınar ağacı altındaki kahvede çay molası verebilirsiniz.

Tekrar yola koyulduğunuzda üç kilometre ilerdeki otel ve restoranlarıyla turizm merkezine dönüşen Hisarönü köyüne giriş yapacaksınız. Fethiye-Ölüdeniz arasında ulaşım sağlayan karayoluyla buluştuğunuzda sağa dönerek Ölüdeniz’e doğru inişe geçebilirsiniz. Belcekız Koyu’ndaki bu eşsiz lagün, berrak denizi ve denize doğru bir dil gibi uzanan bembeyaz kumsalıyla görenleri büyülüyor. Ölüdeniz çıkışında sahile paralel devam eden asfalt yolu izleyerek Kıdrak Orman Kampı’na ulaşacaksınız.

Fethiye-Ölüdeniz-Kabak Koyu ‘nun ikinci zorlu etabı başlayacak. Güzergâhın ikinci en yüksek noktası olan 336 metredeki Faralya köyüne kadar rampa yukarı tırmanmaya başlayın. Sağ tarafınız dik bir uçurum, o nedenle dikkati elden bırakmamanız gerekiyor. Yükseldikçe sadece Ölüdeniz değil Fethiye Körfezi de görüş alanınıza girecek. Yokuşların bittiği noktada üç yol kavşak noktası ve bir çeşme çıkacak karşınıza. Soldaki yol Kirme köyüne gidiyor, siz sağdaki Faralya yoluna sapın. Ancak öncelikle çeşmenin arkasındaki kayalık mevkiinden 400 metrelik vadi duvarları arasına sıkışıp kalmış, arkasını Babadağ’a yaslamış ve beyaz köpüklü dalgaların çakıl taşlarını dövdüğü Kelebekler Vadisi’ni görmelisiniz.

Rotanın sonraki bölümü çok kısa iniş ve çıkışlar eşliğinde Uzunyurt üzerinden Kabak mahallesine ulaşıyor. Dileyenler sağdaki toprak yolu izleyerek Kabak sahiline inebilir. Turun sonunda Kabak’ta deniz sefası, yorgun kaslarınızı tazeleyecek en güzel ödül olacak.

Bu Yazıyı Paylaş

Kamprota.com 'un Aktüel Bloglarına hoş geldin.  Aktüel'de Seyahat ve Doğa Sporları haricindeki kategorilerde ilgi çekici içerikler üretiyoruz.  Üye olarak sen de blog yazısı yazabilir, yazarken de kazanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıkla.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>