Bu Yazıyı Paylaş

CAFE ROTA

Fatsa-Ordu Bisiklet Parkuru (58 km)

Fatsa-Ordu Bisiklet Parkuru (58 km)

Fatsa-Ordu Bisiklet Parkuru İl sınırları içerisindeki en güzel bisiklet rotalarından biridir. Bu güzergâh, her kilometresinde konuklarını sürprizlerle buluşturuyor.

Sisli dorukları, bulutların sarmaladığı yaylaları ve vadileri, döne kıvrıla akan nehirleri, ormanları, en dik yamaçlarda bile yeşeren fındık bahçeleri, dünyanın en güzel laciverdiyle yıkanan kumsalları, tarihin her köşeye sinen gölgesi, köklü kültürüyle özgün bir coğrafya Ordu.

Fatsa-Ordu Bisiklet parkurunda önce sahil boyu ilerleyerek Karadeniz’in ünlü plajları eşliğinde pedal basıyorsunuz. Ardından 482 metre yükseklikteki Boztepe’ye tırmanıp tüm Ordu şehir merkezi ve Karadeniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Son bölüm, Taşbaşı mahallesi üzerinden kent merkezine iniyor. Yorulanlar şehir merkezine sefer düzenleyen teleferiği kullanabilir.

Fatsa-Yalıköy-Yason Burnu-Vona (Çamburnu) Deniz Feneri-Perşembe-Efirli-Boztepe-Ordu şehir merkezinden oluşan rotanın en yüksek noktası 482 metre rakımdaki Boztepe. Deniz seviyesinden virajlarla tırmanan yokuş, bisiklet rotamızın en zor bölümü.

Perşembe ilçesine 32 kilometre mesafede Bolaman beldesindeki Bolaman (Polemonion) Kalesi, Yunan mitolojisinde zenginliği ve iktidarı simgeleyen Altın Post’u aramak için Ege Denizi’nden Karadeniz’e uzanan Argonotların uğradığı ve bu nedenle önderleri Jason’un (İason) ismiyle anılan Yason Burnu, 1868’de inşa edilen ve Hagios Nikolaos adıyla anılan Yason Kilisesi, 1868 tarihli Taşbaşı Kilisesi rotanın tarihi mekânları arasında. Çaka ve Efirli plajlarında yüzebilir, Yason Burnu’nda güneşin denizle dans ederek doğuşunu veya batışını izleyebilisiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Kamprota.com 'un Aktüel Bloglarına hoş geldin.  Aktüel'de Seyahat ve Doğa Sporları haricindeki kategorilerde ilgi çekici içerikler üretiyoruz.  Üye olarak sen de blog yazısı yazabilir, yazarken de kazanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıkla.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>