AKTİVİTE

Fatsa-Ordu Bisiklet Parkuru (58 km)

Fatsa-Ordu Bisiklet Parkuru İl sınırları içerisindeki en güzel bisiklet rotalarından biridir. Bu güzergâh, her kilometresinde konuklarını sürprizlerle buluşturuyor.

Sisli dorukları, bulutların sarmaladığı yaylaları ve vadileri, döne kıvrıla akan nehirleri, ormanları, en dik yamaçlarda bile yeşeren fındık bahçeleri, dünyanın en güzel laciverdiyle yıkanan kumsalları, tarihin her köşeye sinen gölgesi, köklü kültürüyle özgün bir coğrafya Ordu.

Fatsa-Ordu Bisiklet parkurunda önce sahil boyu ilerleyerek Karadeniz’in ünlü plajları eşliğinde pedal basıyorsunuz. Ardından 482 metre yükseklikteki Boztepe’ye tırmanıp tüm Ordu şehir merkezi ve Karadeniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Son bölüm, Taşbaşı mahallesi üzerinden kent merkezine iniyor. Yorulanlar şehir merkezine sefer düzenleyen teleferiği kullanabilir.

Fatsa-Yalıköy-Yason Burnu-Vona (Çamburnu) Deniz Feneri-Perşembe-Efirli-Boztepe-Ordu şehir merkezinden oluşan rotanın en yüksek noktası 482 metre rakımdaki Boztepe. Deniz seviyesinden virajlarla tırmanan yokuş, bisiklet rotamızın en zor bölümü.

Perşembe ilçesine 32 kilometre mesafede Bolaman beldesindeki Bolaman (Polemonion) Kalesi, Yunan mitolojisinde zenginliği ve iktidarı simgeleyen Altın Post’u aramak için Ege Denizi’nden Karadeniz’e uzanan Argonotların uğradığı ve bu nedenle önderleri Jason’un (İason) ismiyle anılan Yason Burnu, 1868’de inşa edilen ve Hagios Nikolaos adıyla anılan Yason Kilisesi, 1868 tarihli Taşbaşı Kilisesi rotanın tarihi mekânları arasında. Çaka ve Efirli plajlarında yüzebilir, Yason Burnu’nda güneşin denizle dans ederek doğuşunu veya batışını izleyebilisiniz.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu