CAFE ROTA
Trend

Fatih Aksu : Dünya Karasularında Bir Türk

Blue Horizon (Jeanneau 35)

Fatih Aksu , İstanbul’dan yola çıkarak zorlu Adriyatik Denizini, Atlas Okyanusunu ve şimdi de Pasifik Okyanusunu aştığı heyecan verici serüvenini kendi Youtube kanalında izleyenleriyle paylaşıyor.

Fatih Aksu kimdir ? kısa da olsa tanıyalım.

Fatih Aksu1973 doğumlu , tam bir Trabzonspor hayranı. Profesyonel mesleği ise Sanayi dalgıçlığı olan tipik bir denizcidir kendisi.  Videolarından da tanıyacaksınız. Gerçekten çok beyefendi naif bir kişi.  Kendisini geç tanımış olmaktan ötürü üzüntü duyuyoruz. Bu üzüntümüzü hakkında bir yazı yazıp, onu okuyucu kitlemizle tanıştırarak bir az olsun teselli bulmayı ümit ediyoruz.

Kendisiyle ilgili hayli şaşırtıcı bir bilgiye ulaştık.

Libya’nın Derna yakınlarındaki Soussa bölgesinde deniz suyundan tatlı su üreten bir firmada sanayi dalgıcı olarak çalışırken iç savaş nedeniyle Libya’da mahsur kalmıştı. Buradan radarı ve telsizi olmayan bir tekneyle kaçarak kurtulmayı başarmış. Tam bir denizci.

Fatih Aksu Yelkenli Maceraları

İstanbul’dan başlayan macerasında önce Çanakkale. Ardından Akdeniz ve sonrasında  Akdenizi geçerek FAS’a ulaştı.   2005 model 35 feet Jeanneau Sun Odyssey marka “Blue Horizon” adlı yelkenlisiyle  Kanarya Adaları’na ulaşan Fatih Aksu, zor bir geçiş ile Cape Verde’ye vardı. Videolarında da bahseder, en zorlandığı etaplardan biridir.  İlk kez burada Otopilotu bozuldu ve çok zorlu hava şartlarıyla (32 knot/6m dalga boyu) mücadele etti.

Cape Verde’den sonra Atlantik geçişini tamamlayan Aksu, 2160 deniz milini 18 gün 7.5 saat ile bitirerek Barbados Adası’na ulaştı. Karayipler’de verdiği molanın ardından geçtiğimiz günlerde Pasifik Okyanus geçişini de tamamladı.

İkinci kez Otopilot arızası yaşadığı Pasifik Geçiş serüvenini de kazasız belasız atlatan denizcimiz’in maceraları devam ediyor.

Teknesinin (Blue Horizon) Teknik Özellikleri 

Marka: JEANNEAU 35

Model: 2005  , 3 Kamaralı, 10.75 mt. En: 3.50. Derinlik: 1.85 . Polyester Gövde.

Yanmar 29 dizel motor. 155 x 2 = 310 LT su tankı.  130 LT Mazot tankı.

Donanım: 150 w x 2 Güneş paneli. 300 ap. Servis aküleri. Raymarin RL70C Suüstü radar. Raymarin C70 chartploter, Telsiz, Otopilot, Derinlik ve hız, Rüzgar yön ve hız göstergeleri. 2 adet güneş paneli, 3 adet 100 amper servis aküsü, 24 mil su üstü radar

Arma: Sloop, Cenova ve ana yelken.

YouTube ve Instagram Hesapları

Gerçekleştirmekte olduğu Dünya turu maceralarını YouTube kanalına ancak uzun deniz seferleri sonrasında atabiliyor. Haliyle bu videoları bir iki hafta geriden paylaşıyor.

https://www.youtube.com/user/dekodeniz

Instagram hesabından takip ederseniz Fatih Aksu’yu güncel olarak takip edebilirsiniz;

https://www.instagram.com/fatih_aksu_bluehorizon/ 

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu