CAFE ROTA

En Popüler 15 Güney Kore Filmi

En iyi 15 Güney Kore Filmi ‘nin bir araya getirildiği yazımıza hoşgeldin.  Hemen her tür filme yer verdiğimiz listemizde Drama’dan, Aksiyona. Korku-Gerilimden, Fantastik tarzda filmlerle karşılaşacaksın.

IMDB Puanı en az 7.0 olan 15 Güney Kore Filmi


#15 My Sassy Girl (2001)

IMDB: 8.0

Genç bir adam, Seul’deki bir metro istasyonunda raylara çok yakın duran sarhoş, sevimli bir kadını görür ve onu geri çekip hayatını kurtarır. Bu andan itibaren genç adamın başı tekrar tekrar derde girer.


#14 A Taxi Driver (2017)

IMDB: 7.9

1980 yılında öğrenciler tarafından hükümetin baskıcı sıkıyönetim yasasını protesto ettiği bir ayaklanma yaşanmıştır. Yaşanmış, bu gerçek hikayeyi konu alan filmde taksi şoförlüğü yapan dul bir baba,   haber yapmak isteyen bir Alman muhabiri Seul’den Gwangju’ya götürmeyi kabul eder. Ancak yol boyunca etrafında sürekli olarak artan şiddet ve çatışmanın içerisinde kaldıkça bu kararından pişmanlık duymaya başlar.


#13 Along With The Gods: The Two Worlds (2017)

IMDB: 7.3

Ölen kişiye ölüler diyarına kadar bir ölüm meleği eşlik eder. Ölen kişiler 49 gün boyunca 7 teste tabi tutulur. Bu sırada insanlara karşı sevgi besleyen ve insanların işine karışması yasak olan ölüm meleği ister istemez insanlara karışır.


#12 A Tale Of Two Sisters (2003)

IMDB: 7,2

A Tale of Two Sisters (2003), Güney Kore’de o kadar popüler ve iyi karşılanan bir filmdir. Filmin Hollywood’da yeniden çekilmesinin konuşulmasına şaşırmamak lazım. Eski bir hikayeye dayanan film, inzivaya çekilerek yaşayan bir ailenin hayatını, korku ve gerilim unsurları ile keşfetmemize sebep oluyor.


#11 Parasite (2019)

IMDB: 8.6

Bu filmden bahsetmemize pek lüzum olduğunu sanmıyorum. 🙂 O kadar çok konuşuldu ki eminim filmin adını ve konusunu bilmeyen kalmamıştır. Ancak yine de bilmeyenler için özetleyelim. Film, sosyoekonomik ve sosyokültürel olarak iki farklı sınıfa mensup iki ailenin birbiri ile olan farklılıklarını, kapitalizmi ve insan ilişkilerini konu alıyor.


#10 I Saw The Devil (2010)

IMDB: 7.8

Güney Kore filmlerinin ün kazandığı bir şey varsa, o da acımasız ve kanlı gerilim filmleridir. Ancak hiçbir Güney Kore filmi “Şeytanı Gördüm” kadar kanlı ve ürkütücü değildir. Sırf zevk için insanları acımasızca, akla gelmeyecek yöntemlerle öldüren bir seri katil ile yegane amacı bu seri katili yakalamak olan ajanın akıl dolu kedi-fare oyununu konu alıyor. 


#9 Mother

IMDB: 7.8

Film, 27 yaşında engelli çocuğunun cinayetle suçlandığı bir annenin hikayesini konu alıyor. Filmde bir annenin çocuğu için yapamayacağı şey olmadığını görüyoruz. Anne, çocuğunu aklamak için giriştiği mücadele esnasında, yaşadıkları kasaba’nın da hiç masum olmadığı gerçeği ile yüzleşiyor.


#8 Train To Busan (2016)

IMDB: 7.6

Zombi istilası tarzında filmleri genelde Hollywood’dan izlemeye alışığız. Peki ya hiç kore yapımı bir zombi istilası filmi izlediniz mi? İzlememeniz normaldir. Train To Busan öncesinde yapılmamıştı çünkü. Film başından sonuna sürükleyici ve gerçekten çok başarılı bir yapım. Kesinlikle Hollywood yapımlarını aratmıyor.


#7 Thirst (2009)

IMDB: 7.1

Film, vampire dönüşen Katolik bir rahibi konu alıyor. Karakter aynı zamanda arkadaşının karısına karşı hisleriyle de savaşıyor. Film size melodram tadında bir vampir aşk hikayesi gibi gelebilir. Ama korku hayranlarını tatmin edecek kadar bol miktarda kan ve gerilim dolu sahne içeriyor.


#6 The Chaser

IMDB: 7.6

Seri katil filmlerinin bizi etkilemesi için bize farklı bir şeyler vermesi gerekiyor. Bunda hem fikiriz. Bu film bize bunu veriyor. En son olmasını bekleyeceğimiz şeyleri ilk sahnelerde verip, bizi film boyunca sürekli şaşırtan akışı ile konuya bağlanmamıza sebep oluyor. The Chaser bu bakımdan türünün iyi örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.


#5 The Host (2006)

IMDB: 7.1

Film, bir adamın kızını kaçıran canavar ve onu kurtarma girişimlerini konu alıyor. Filmin akışı, alışılageldik yaratık filmlerinin temasının dışında bir yaklaşımla ele alınmış. Ancak konu olarak Amerikan gemilerinin ardında bıraktığı kimyasal bir reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir yaratık klişesi mevcut. Eh ona da yapacak bir şey yok. Sonuç olarak o yaratık bir şekilde meydana gelecek. 🙂


#4 The Handmaiden (2016)

IMDB: 8.1

Hizmetçi, bir dolandırıcı tarafından kiralanan bir hizmetçinin hanımefendisine duyguğu gizli aşkı konu ediyor. 1930’larda geçen hikayede kendisini Kont olarak tanıtan bir dolandırıcı, gizemli ve saf görünen Japon varis Leydi Hideko’nun zenginliğini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmeyi planlar. Sook-hee’yi ise ona yardım etmesi için Leydi’ye hizmetçi olarak kiralar. Ancak bu hizmetçinin her şeyden habersiz hanımefendisine delicesine aşık olması işleri karıştıracaktır.


#3 Burning (2018)

IMDB: 7.5

Babası hapse düşünce aile çiftliğini çevirmek zorunda kalan genç bir adamı konu alıyor. Kasabaya yeniden gelir ve geçmişinden bir kıza aşık olur. Ancak karanlık bir sır saklayan arkadaşını tanıttığında işler karmaşıklaşır. Film, The Walking Dead’den Steven Yeun’un tüyler ürpertici performansıyla seyir zevkini katlıyor.


#2 Old Boy (2003)

IMDB: 8.4

İhtiyar Delikanlı, muhtemelen bu listedeki en ünlü film ve popülaritesi sonuna kadar hak ediyor. Filmin hikayesine gelecek olursak;  yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca eski püskü bir hücrede tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sonra bir gün serbest bırakılır.


#1 Memories Of Murder (2003)

IMDB: 8.1

1986 yılında Güney Kore, askeri bir diktatörlük altındadır. Ülkede yasaklar ve baskılar tüm sıkılığı ile devam ederken bir gün, tecavüze uğrayarak vahşice bir cinayete kurban giden bir kadın bulunur. Hemen başlayan soruşturmanın başına, yerel polis dedektifi Park Doo-man getirilir.

Bu listede yer almayan ve sevdiğiniz Güney Kore Filmi mi var?

Aşağıda bu filmler hakkında yorum yaparak düşüncelerini paylaşabilirsin.

Yoluyla
Screen Rant
Kaynak
SinemalarBeyaz PerdeIMDB

Aktüel Blog

Seyahat ve Doğa Etkinlikleriyle ilgili içerikler için Kamprota.com 'a göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu