CAFE ROTA

En iyi oyun yayıncıları : YouTube, Twitch yayıncıları

En iyi oyun yayıncıları teheeyy başlığa bak başlığa. O kadar eğlenceli ve o kadar sağlam yayıncılar var ki, daha başlığı yazarken bile eğlenmeye başladım ben. Yeri geldiğinde öyleymişiz gibi davranıp, oyun içi dağı taşı flameliyoruz ama gelin kabul edelim hepimiz iyi oyuncular değiliz.

Bu işi bizden çok ama çok daha iyi yapanlar var. Oyun Yayıncıları. Kimi Nonolive’de kimi YouTube’da kimi ise Twitch’de..

Otuzlu yaş üstü kesime sorsak “asosyal insanlar bunlar”. Ancak biz izleyici kitlesi biliyoruz ki asosyal bir insanın iletişim yönü bu kadar güçlü olamaz. Bunlar asosyal değil abi, oyun seven ve bu hobiyi yetenekleri ile harmanlayıp bir de güzel konuşma becerisiyle bütünleştirip bunu iş haline getiren yeni yüzyılın girişimcileri. Hepsi bu. Sözüm ona otuz yaş üstü kitle, yayıncılara asosyal diye bok atmadan önce hiç değilse bir iki yayınlarını izlemek lazım.  Hoş bu tür yaftalar umurlarında bile değil adamların orası ayrı. Ama yine de yazını başında böyle bir açıklama gereği duydum.

Yayıncı Kitlesini ben ikiye ayırıyorum. “ Çocuklara ve Her yaştan insana hitap eden yayıncılar “ ve “ 16 Yaş üstü ve yetişkinlere hitap eden yayıncılar “ olarak. Hoş, çoğu yayıncı videolarında yaş kısıtlamalarına takılmasın diye küfürlü bir dil tercih etmiyor ama yine de küfür kullanan yayıncılardan da söz edeceğiz.

Bu ayrımı neye göre yaptığımı şu şekilde de izah edebilirim. Evdesin abi bilgisayarın sesi de açık, ev ahalisinin duymasından hiç rahatsızlık duymayacağın videolar her yaşa uygun kategoridedir. Ama yok içeriden çıks çıks çıks bu nedir yaw. Ne izliyorsun oğlum sen niye küfür ediyor bu adam? Gibi tepkiler almaktan çekindiğin için videonun sesini kısıyorsan veya kulaklık takıyorsan bunlar da 16+ yaş ve üzeri izleyici için uygun yayın yapan yayıncılardır.. şuan bilale mi anlatıyorsun sen oğlum deyip küfür yediğim yer galiba tam olarak burası 🙂

Çocuklara ve her yaştan insana hitap eden yayıncılar

Listenin başına Ödüllü yayıncılarımız olan “Kozmik Karınca ve Mithrain” i koymak boynumun borcudur.  Bu ikiliyi aynı tırnak içinde yazdım çünkü ikisi de gözümde aynı değerde, aynı kalitede, benzer pratik zekalılığa sahip yetenekli insanlar. Ancak daha geniş bir oyun yelpazesi ile karşımıza çıktığı için Mithrain’in seyir zevki itiraf ediyorum bir tık daha keyifli buluyorum. Hoş son zamanlarda Kozmik Karınca Pubg dışında da seriler yapmaya başladı, bu güzel bir gelişme.

 

MITHRAIN

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCD-LkpYHWRH5w4NdffzxMQ

Twitch: https://www.twitch.tv/mithrain

2020 sonu itibariyle 1 Milyon takipçisi olan bir YouTuber ve aynı zamanda 1,3 Milyon Twitch takipçisi olan 1992 doğumlu bir streamer kendisi.

Cem Karakoç isimli arkadaşımız ile ilgili ilk olarak söyleyebileceklerim; keskin, pratik bir zekaya sahip biri olduğu ve genelde Battle Royale tarzında oyunları seviyor ve ağırlıklı olarak bu tarz oyunları oynuyor. Kendisi tam bir aim canavarı. Ancak Story tabanlı oyunlarda da hatırı sayılır miktarda videoları kanalında mevcut. Kendisini bilen zaten biliyor, bilmeyenler için hatırlatalım Mithrain için milli bir E-Sporcu diyebiliriz. Sayısız yerli ve yabancı turnuvalarda yer almış, PUBG’de tam bir ölüm makinesidir kendisi. Yayınlarında akıcı, küfürsüz bir dil kullanıyor. Bu sebeple yediden yetmişe diyebileceğimiz geniş bir izleyici kitlesi var.

Videoları yalnızca Battle Royal tarzından oluşmuyor

Kanalını ziyaret ettiğinizde, Story tabanlı Last of us, Ghost of Tsushima, Detroid: Become Human, God of War ve Spiderman gibi oyunları da gayet keyifli bir şekilde oynadığını ve izlettiğini görebilirsiniz. Özellikle God of War ve Last of Us serisi bizi bizden almıştır.

KOZMİK KARINCA

Kozmik Karınca, adı Cem Ceyhan. Kendine has gülümseten sunumuyla Pubg Mobile ve Steam Pubg yayınları yapıyor. Ağırlıklı olarak Battle Royal tarzı oyunlar oynuyor.

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCkFVj7d9rRFuGANSNCaTsfg

EASTER GAMERS TV

Genelde hikaye tabanlı oyunları kendi sunumu ve çevirileri ile bir güzel sunan Mete Özbey’in birbirinden heyecanlı serüvenlerini kanalında bulabilirsiniz. Metro Exodus en sevdiğimiz serilerinden biridir. Bu seriyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

YouTube: https://www.youtube.com/user/EasterGamersTv

 

BARIŞ CAN

https://www.youtube.com/watch?v=_9JbLZuEANM

ERSİN YEKİN

 

KENDİNE MÜZİSYEN

Geçmişte Steam Pubg oynayan günümüzde ise hemen her telden oyunla karşımıza çıkan başarılı bir yayıncı. Twitch’de daha çok aktif. Ancak bir youTube kanalı da mevcut. Twitch’de canlı yayınını yakalayamazsanız youtube kanalından videolarına göz atabilirsiniz.

Twitch: https://www.twitch.tv/kendinemuzisyen

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCTPyakN5CEST9lgz-Q6p8uA

 

OYUNBROS

Leauge of Legends

 

 

TUGAY GÖK

Pubg Mobile kışkırtma videoları ile meşhurdur kendisi. Abbas Yanbasan ile olan videolarını da ayrıca öneririz gülmekten kırıp geçirir.

 

 

TENEKE KAFALAR

Tartışmasız Steam Pubg ‘nin görüp görebileceği en iyi pusucu zSuat ‘dır. Yetişkin bir zSuat haritanın herhangi bir bölgesinde %99 oranında yok olabilir.

Twitch: https://www.twitch.tv/tenekekafalar_tk

 

PİNTİ PANDA

Tuna Akşen 5 Mayıs 1986 Ankara doğumlu, şuan İstanbul’da yaşıyor. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Tuna Akşen hem yayıncı hem de YouTuber’dır. Pusucular pusucusu Teneke Kafalar zSuat’ın trollediği Pubg turnuvalarına ev sahipliği yapmış yayıncıdır. Doya doya gülmek için, YouTube’a “zSuat pinti panda” yazmanız yeterli. 🙂

 

 

MİRANDA KERRY

Miranda” kullanıcı adı ile tanınan Kübra Çamlıbel, 24 Ağustos 1994 senesi İstanbul doğumlu. 17 yaşından beri fotomodellik ile uğraşan başarılı bir yayıncı. Kübra Çamlıbel‘in bunun yanı sıra, pilates eğitmenliği sertifikası da bulunuyor. Şu sıralar ağırlıklı olarak Valorant ve Lol yayınları yapıyor. Kendisi Twitch’de aktif. YouTube kanalı yok.

 

 

 

16 Yaş üstü ve yetişkinlere hitap eden yayıncılar

 

ELRAEN

Tuğkan Survival türünde oyunların hastasıdır desek yeridir. Sadece hayatta kalma oyunları değil YouTube kanalında aynı zamanda hikaye tabanlı ve simülayon oyunlardan birer-ikişer saatlik yayın kesitleri de mevcut.  Ben de hayatta kalma oyunlarını çok sevdiğimdendir, yayınlarını çok keyifli buluyorum. Kafamdan tam hadi şunu yap dediğimde duymuş gibi sanki onu yapıyor olması çok efsane cidden.

Bu arada Tuğkan çok yönlü biri bunun bir gereği olarak sanırım bir de “Karınca Çiftliğim” adlı bir youtube kanalı daha var. Bu kanal da gerçekten çok ilginç. Mutlaka bir göz atın.

Twitch: https://www.twitch.tv/elraenn

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC51-ljNFrvY5ZmV0C_61XcA

WTCN

Ferit, tıpkı kapak fotoğrafında olduğu gibi Cem Karakoç (Mithrain) ‘in yanında yer alan en az Mithrain kadar değerli ve yetenekli Pubg temsilcilerimizden biri. Emekli oyuncu desek yeridir. Nitekim Ferit uzunca bir süredir eskisi gibi yayınlar yapmıyor. Şu sıralar Ferit’i YouTube’da video izlediği videoları görüyoruz. Normal şartlar altında çok küfür eden birisi değil ancak Ghostlayan adamı vaktiyle delirtmişler abi. Yayınlarında oyunlarını Ghostlayan izleyicilerine ağır küfür etmişliği vardır. Hoş hak etmişler 🙂 Ancak yine de kullanılan dilden ötürü Ferit’i 16+ yaş üzeri izleyici kitlesine uygun olarak listemize ekledik.

Twitch: https://www.twitch.tv/wtcn

UNLOST (Cantuğ Özsoy)

Unlost tartışmasız Half-Life ‘ın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu. İnsan değil abi. Cantuğ’un Half-Life oynayışını 5 dakika izledikten sonra insan olmadığı kanaatine rahatlıkla varabilirsiniz. Böyle bir refleks olabilir mi cidden? Adamda sağlam skillshot var kabul edelim bunu. Öyle ki kendisi çok iyi bir First-person shooter. Oyunun türü de fark etmiyor. Tıpkı Wtcn (Ferit) gibi Unlost da emekli oyunculardan diyebiliriz.

Twitch: https://www.twitch.tv/unlostv

10000 DAYS

10000Days olarak bilinen yayıncının gerçek adı Yağız Efe Vardarbaş’tır. Dünya genelinde en çok oynanılan hayatta kalma oyunlarından birisi olan PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) oyuncusu olarak bilinmektedir. Profesyonel e-spor oyuncusudur.

Twitch: https://www.twitch.tv/10000days

OGÜN DEMİRCİ

Sönmez Reis montajlarıyla güldüren videolarına mutlaka göz atın. Gülme garantili. En iyi oyun yayıncıları arasında kendi montajlarını yapan nadir yayıncılardan biridir.

https://www.youtube.com/watch?v=7UlaIntTxyQ

 

ZEKANZ

https://www.youtube.com/watch?v=WHyuSnIBNoQ&t=10s

 

ABBAS YANBASAN

Abbas Yanbasan, 1996 yılında Diyarbakır’da doğdu. Abbas Yanbasan, Cabbar Yanbasan ile kuzendir. Cabbar, Abbas Yanbasan’ın videolarda vazgeçemediği isimlerden birisidir. Metin 2, Wolf Team, The Forest gibi oyunlarda sürekli Cabbar ile birlikte oynamakta ve Cabbara oldukça fazla küfür etmektedir.

HZ. YASUO

Hazreti Yasuo” kullanıcı adı ile tanınan Mustafa Yavuz, 1996 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. YouTube’da yaptığı canlı yayınlar ve paylaştığı videolar ile ün kazanan Hazreti Yasuo, tam bir oyun delisidir. … Yapmış olduğu yayınlarda League of Legends, Outlast, CS:GO, ve Resident Evil gibi oyunlar oynamaktadır. En iyi oyun yayıncıları arasında en sivri dilli yayıncılardan biridir.

https://www.youtube.com/watch?v=dvsKi6o1LvA&t=1202s

 

 

 

 

 

 

Erşan Kuneri

Erşan bey, emniyet'ten geldiler. Sizi tebrik edeceklermiş. + Tebrik değil tevkifdir o.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu