CAFE ROTA

En İyi Johnny Depp Filmleri (IMDB Sıralamasına Göre En İyiler)

En İyi Johnny Depp Filmleri dediğimize bakmayın söz konusu Johnny Depp olunca her yapımı birbirinden güzel oluyor. Haliyle bu listeyi oluşturmak bizim için hiç de zor olmadı. Ancak sıralamayı yaparken gösterim tarihine bakmaksızın, IMDB puanına ve gişede gösterdiği başarıya göre bir sıralama yapacağız. Böylelikle keyifle izleyebileceğiniz bir sıralama elde etmiş olacaksınız.

#1 Siyah İnci’nin Laneti

IMDB: 8.0 / 10

Seri, gişede 2 Milyar doların üzerinde hasılat yaparken Siyah İnci’nin Laneti filmi ise serinin en çok beğenilen, en yüksek puan alan filmi oldu. Elbette bu başarıda Keira Knightley, Orlanda Bloom ve Siyah İnci’nin kaptanı olan Barbossa rolünü canlandıran Geoffrey Rush gibi isimlerin çok büyük katkıları var. Johnny Depp ‘in hayat verdiği tüm karakterler arasında Jack Sparrow en karizmatik karakter olarak Dünya genelinde bir milyarın üzerinde izleyici kitlesinin sempatisini kazanmayı başardı.

#2 Edward Scissorhands (1990)

IMDB: 7.9 / 10

Edward ‘ı yaratan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Sürekli fantastik karakterlerle karşımıza çıkan Aktör, bu filmde de fantastik bir konuyla karşımıza çıkıyor. Kült filmler arasında yerini alarak kendi hayran kitlesini yaratan Makas Eller filmini eğer izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

#3 Gilbert’in Hayalleri 1993

https://www.youtube.com/watch?v=Xx_z2lwDGOA

IMDB: 7.8 / 10

Bu filmi özel yapan şeylerden biri Johnny Deep ‘in ve Leonardo DiCaprio’nun ilk filmi olması. Günümüzde iki büyük aktör olan bu ikiliyi ilk filmlerinde bir arada görmek gerçekten ender rastlanır.

#4 Donnie Brasco (Köstebek)

IMDB: 7.7 / 10

1970’li yıllarda geçen öykü, FBI’ın o yıllarda büyük fırtına koparan bir operasyonundan esinlenerek yazılmış. Yaşlı ve deneyimli bir mafya babası olan Lefty rolünde ünlü aktör Al Pacino var. Lefty karakteri film boyunca kendisini Donnie Brasco olarak tanıtan Joe Pistone’a ‘göz kulak’ oluyor. Aralarında kurulan dostluk, daha sonra Pistone’un büyük bir çelişki yaşamasına neden oluyor.

Bu camiada iyi adamlar da olduğunu görüyor, ancak mesleğini de icra etmek zorunda kalıyor. Filmde Al Pacino ve Johnny Depp’e Michael Madsen, James Russo ve Anne Heche gibi ünlü oyuncular eşlik ediyorlar.

#5 Düşler Ülkesi

IMDB: 7.7 / 10

Karısıyla arası çok da iyi olmayan Barrie, karısının karşı çıkmalarına rağmen bu aileyle yakınlık kurmaya başlar. Aynı şekilde Davies ailesinde de büyükanne Emma du Maurier bu yakınlığa karşı çıkmaktadır. Çocuklar, Barrie’nin ilham perileri olmuştur. Onlarla oyunlar oynarken yamaçları gemiye, sopaları kılıca, uçurtmaları periye ve çocukları da “Neverland’ın Kayıp Çocukları”na dönüştürür.

#6 Vegas’ta Korku ve Nefret

IMDB: 7.6 / 10

Yıl 1972… Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğunda Nixon hüküm sürmektedir. Halen cereyan etmekte olan Vietnam savaşında birçok genç ne uğrunda bile olduğunu bilmeden teker teker ölmektedirler. Doktor Gonzo ve Raoul Duke, Las Vegas çölünde yola devam etmektedirler. Geçmişin acılarını üzerlerinde taşıyan bu iki adam, çeşitli taşkınlıklarla kendilerine bir merhem bulmaya çalışmaktadırlar. Bir otostop ile durdurulurlar. Halisülasyonlarıyla yaşayan ikili, arabalarına binen üçüncü kişiye karşı normal tavırlar takınmaya çalışacaktırlar. Terry Gilliam’ın 1998 yapıtı filmi kısa sürede gençliği etkilemiş ve kendi haline bir külte dönüşmüştü. Filmin başrollerinde Johnny Depp, Benicio Del Toro ve Tobey Maguire var.

#7 Dead Man

IMDB: 7.6 / 10

19. yüzyılın ikinci yarısında, kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünen genç bir adam, Batı Amerika’nın uç kısımlarına, bilmediği bir yere muhasebeci olmak için gider. Fakat o gidene kadar yerine çoktan başkası alınmıştır. O da ‘’Hiç kimse’’ isimli dışlanmış bir Amerikan yerlisinin hayatına girmesiyle gerçek bir Batılı olmayı kendine iş edinir.

Hiç kimse’yle tanışmasıyla hikaye komik ve vahşi bir hal alır. Blake’in doğasına zıt olsa da, durum Blake’i silah kullanan, kural dışı avlanan bir katile dönüştürür. Blake yavaşça kontrolünü kaybeder.

#8 Blow

IMDB: 7.6 / 10

1970’lerin başında yükselen trend olan esrar ve kokain kullanımının hikaye edildiği Blow, California’ya taşınan George Jung’un para kazanmak için esrar satmaya karar vermesiyle başlar. Tutkusu yeteneklerinden fazla olan Jung, başlarda kurduğu ufak çeteyle California’nın ünlü torbacılarından olsa da bu başarısı uzun sürmez.

İlk hapishane deneyiminden sonra gemi azıya alıp kokain satmaya karar vermesiyle hayatı geri dönülemeyecek şekilde değişir. George Jung’un hayat hikayesi baz alınarak çekilen yapım, biyografik ögeleri, vermek istediği dersin etkisini arttırmak için kullanır.

#9 Elm Sokağı Kabusu

IMDB: 7.6 / 10

Los Angeles’taki bir mahallede gençler tuhaf bir şekilde ölmeye başlarlar. Parmaklarında jilet keskinliğinde bıçaklar olan korkunç bir adamın bulunduğu kabuslar uyurken canlarını almaktadır. Rüyalardaki bu hayalet, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen sapık Fred Krueger’dan başkası değildir.

Freddy her nasılsa şimdi geri dönmüş, yeni yetmeleri bir bir rüyalarında öldürerek intikam almaktadır. Eğer Freddy peşinizdeyse tek çare uykuya direnmekte midir? Yoksa onunla kendi kabusunda yüzleşmekte mi?

#10 Hayalet Süvari

IMDB: 7.3 / 10

Sene 1799. Ichabod Crane kendine has yöntemleri ve azmiyle diğerlerinden farklı olan bir yetenekli bir polis memurudur. Bu yetenekleri üslerinin verdiği yeni bir görevde teste tabi tutulacaktır. New England’ın Sleepy Hallow isimli küçük bir köyünde seri cinayetler işlenmektedir.

Köy halkı arasındaki efsaneye göre cinayetler geceleri ortaya çıkan, başsız bir siyah atlı tarafından işlenmektedir. Ichabod Crane bu cinayetlerin üstündeki esrar perdesini kaldırmak üzere köye gitmekle görevlendirilir. Mantıklı ve bilimsel bir düşünce yapısına sahip olan Ichabond Crane başta batıl inanç olarak düşündüğü bu efsaneyi araştırırken kendi içinde de çelişkilerle karşılacaktır.

#11 Sweeney Todd

IMDB: 7.3 / 10

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder.

Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett.
Şeytan Berber Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir.

#12 Fantastic Beasts And Where To Find Them

IMDB: 7.3 / 10

En İyi Johnny Depp Filmleri arasında bizim en sevdiğimiz filmlerden biri bu filmdir. Hoş Johnny Depp burada baş rol karakteri olmasa da onu hikayede çok önemli rolü olan Grindelwald karakteriyle görüyoruz. Harry Potter severlerin zaten çoktan izlediği bu filmi eğer izlemediyseniz ailecek, çocuklarınızla izleyebilirsiniz.

Filmin Konusu:

JK Rowling’in aynı isimli fantastik ansiklopedik kitabına dayanan Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filmi fantastik yaratıklar hakkında bir kitap yazan bir yazarın gezi notları olarak karşımıza çıkıyor. Harry Potter’ın onun kitabını okumasından 70 yıl önce kitabı yazmış olan Newt Scamander’ın New York’ta yaşadığı maceraları konu alan kitap genç kaşifin New York’un gizli cadı ve büyücü komitesiyle yaşadıklarını da içeriyor.

Yıldızlı kadrosuyla dikkat çeken yapımın yönetmenliğini David Yates üstleniyor. Genç kaşif yazar Scamander rolünü Danimarkalı kız ve Her Şeyin Teorisi filmlerindeki başarılı performansıyla hatırlanan Oscar ödüllü oyuncu Eddie Redmayne üstlenirken, filmin kadrosunda Ezra Miller, Colin Farell, Katherine Waterston, Zoë Kravitz, Ron Perlman ve Jon Voight da yer alıyor.

#13 Corpse Bride

IMDB: 7.3 / 10

En İyi Johnny Depp Filmleri listemizin tek Animasyon filmi olan “Ölü Gelin” 19 yüzyılda bir Avrupa köyünde geçiyor. Aniden yer altına gidiveren ve Ölü Gelin ile evlendirilen genç adam Victor’un hikayesini konu allıyor. Bu arada gerçek gelin Victoria da onu yaşayanların arasında beklemektedir.

#14 Alice Harikalar Diyarında

IMDB: 6.4 / 10

“Artık Kansas’ta değiliz” repliğini bir de Tim Burton’ın algısıyla beyazperde’de izlemek isteyen sinemaseverlere özel bir yapım karşımızda. Alice Harikalar Diyarı’nın bu Burton yorumunda güçlü kız imajı öne çıkarıldı. Linda Woolverton’ın çocuk kitabından uyarlanan yapım 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor bile. Harikalar Diyarı’nda Alice’i karşılayanlar arasında koskocaman şapkasıyla Mad Hatter karakterini canlandıran Johnny Depp de mevcut. Bu yapımda Johnny Depp ve Tim Burton yedinci kez bir araya geliyorlar.

#15 Maskeli Süvari

IMDB: 6.4 / 10

Butch Cavendish, Vahşi Batı eyaletlerinde nam salmış azılı bir hayduttur ve çetesiyle işlediği cinayetler, yıllardır sürdürdüğü zulüm nedeniyle idama mahkum olmuştur.  Peşine takılan bölge süvarilerini ise pusuya düşüren Cavendish’in önünde şimdi kimse kalmamıştır.

#16 Charlie’nin Çikolata Fabrikası

IMDB: 6.6 / 10

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaktadır. Bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. 5 çocuk seçer.

Bunlardan birisi Charlie’dir. O fakir bir aileden gelen bir çocuktur. Diğerleri ile birlikte çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri, çok etkileyecek ve onu Wonka’nın hayal alemine çekecektir. Tim Burton, bu işte en iyilerden olarak yeni bir fantastik komedi ile karşımızda.

Faydalanılan Kaynaklar

Beyazperde, Sinemalar, Imdb, WikiZero

 

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu