CAFE ROTA

Doğadaki en faydalı besinler nelerdir?

Şüphesiz doğada var olan her besinin önemi vardır. Bu yazımızda sadece besin değeri en yüksek olanlara dikkat çekmek istiyoruz. Gelin birlikte bu besinler nelermiş bir bakalım.

Kakao’nun Faydaları

Kakao’nun Faydaları

Yeşil çay ve şaraba göre çok daha yüksek oranda antioksidan içerir. Kakao, güçlü kemiklerin oluşumunu sağlayan bir kalsiyum kaynağıdır. Kakaonun içerdiği bakır nedeniyle cilt, damarlar ve dokular için büyük faydaları vardır.

Ceviz’in Faydaları

Ceviz’in Faydaları

İçeriğinde bol miktarda Omega 3 yağ asitleri barındırması nedeniyle kalp sağlığını korumada oldukça etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarını tedavi eden ceviz lif içeriği ile birlikte sindirim sistemine de yardımcı oluyor. Büyüme ve gelişme, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik faaliyetlere yardımcı olur.

Somon’un Faydaları

Somon’un Faydaları

Zengin Besin İçeriğine Sahiptir, Kalp Damar Sağlığını Korur. Kan Basıncını Düzenler. Zayıflamaya Yardımcıdır. Düşük kalorili özellikleri ile diyet listesinin vazgeçilmezi olan somon, hafızayı güçlendirebilir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Somonun bir başka faydası da kalp hastalığı riskini azaltabilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirebilmesi ve depresyon gibi zihinsel sorunları önleyebilmesidir.

Dut ve Böğürtlen’in Faydaları

Dut ve Böğürtlen’in Faydaları

Dut cilt bakım ürünlerinde kullanılır ve özellikle saç dökülmesine karşı etkilidir. Öte yandan böğürtlen, vücudu rahatlatmaya ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Yüksek magnezyum ve lif seviyeleri, kan damarlarını tıkanıklıklardan korur ve uygun kan akışını destekler.

Badem’in Faydaları

Badem’in Faydaları

Bademde bulunan E vitamini de onu güçlü bir antioksidan yapar. Badem açısından zengin magnezyum kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur. Vücudun kolesterol seviyesini düzenler, düzenli tüketim ile birlikte beyin gelişimine destek olur. Fosfor içeriği ile birlikte yaşa bağlı sağlık sorunlarını engeller, kemik ve diş yapısını güçlendirir.

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

Kemik gelişimini destekler,  Adet kramplarını hafifletir. Antioksidan içerir, Cildi güzelleştirir,  Kemikleri dinç tutar, Akciğerleri temizler. Diş beyazlatma özelliği ile keçiboynuzu anti alerjik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir, akciğerleri temizler, kanseri önler, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, yüksek lif oranı ile mide ve sindirim sistemini korur.

Tatlı patates Faydaları

Tatlı patates Faydaları

Kan şekerini düzenler. Tatlı patatesler, sindirim sistemi için çok iyi olan ve ayrıca gözler ve karaciğer için iyi çalışan çok miktarda lif ve magnezyum içerir. Yüksek beta-karoten içeriği nedeniyle güçlü bir bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca cilt ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Karalahana’nın Faydaları

Karalahana’nın Faydaları

Yüksek beta-karoten içeriği nedeniyle güçlü bir bağışıklık sistemini destekler. Yağlı karaciğer kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca cilt ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Avokado ve kinoa Faydaları

Avokado ve kinoa Faydaları

Avokado, zengin lif yapısı ile sindirim sistemini düzenler, kolesterolü dengeler ve göz sağlığını korur. Kinoa ise sindirim sistemini düzenleyen, glütensiz için yüksek besin değerine sahip, yüksek magnezyum içeriği sayesinde baş ağrılarını önleyen tam bir protein kaynağıdır.

Tarçın’ın Faydaları

Tarçın’ın Faydaları

Kan şekerini düşürür, hafızayı geliştirir, yağ ve şeker metabolizmasını düzenlediği için kolesterolü düşürmede etkilidir.

Nar ve Kızılcık Faydaları

Nar ve kızılcık Faydaları

Nar yorgunluğu giderir. Şeker seviyesini dengeler. Kanser hücrelerinin gelişmesini engeller ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Öte yandan kızılcık, diş çürümesi ve solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra idrar yolu enfeksiyonları ve kalp hastalıklarını önlemede etkilidir.

Jasper

Karavan ve doğa aşığı insan kişisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu