BİLİMCAFE ROTA

Dünyanın En Zeki Örümceği ile Tanışın

Araknid familyasının Akıllı, Kurnaz, Acımasız üyesi

Kapak fotoğrafını görür görmez içi ürperen Araknafobi sahibi arkadaşım. Eğer istem dışı tıklayıp şu satıra kadar gelmeyi başardıysan lütfen sayfadan ayrılma. Tamamen insan dostu  ve dünyanın en zeki örümceği olan bu tür bizler için tamamen zararsız.

Şuna bakar mısın kucak istiyor ne kadar zararlı olabilir ki? 🙂

Biraz olsun için rahatlasın diye sana kısaca Lukas the Spider’dan söz edip aşağıda çizgi animasyon videosunu bırakıyorum. Lukas ile aşağıdaki video ile tanışabilirsin. Animasyonun yaratıcısı tarafından oğlunun sesini kullanarak ortaya çıkan “Lukas” adlı örümceğin türü “Jumping Spider”. Konu aldığımız örümcek cinsi olan “Portia Spider” ile benzerliklere sahipler. Bunlardan biri ikisinin de gelişmiş bir zıplama yeteneğinin olmasıdır. Ancak bunun dışında Portia ‘nın onu tüm diğer örümcek türlerinden ayıran ve çok özel kılan yönleri var. Dilersen bunlara sen animasyon videoyu izledikten sonra devam edelim.

Portia Örümceği nedir? Diğer türlerden farkı ne?

Portia örümceği adını Shakespeare’in “Venedik Taciri” adlı oyunundaki kurnaz karakter Portia‘dan almıştır. Dişi portia örümcekleri hayatta kalma savaşında rekabeti önlemek için diğer dişi portia örümceklerini arayıp, yumurtalarını yerler.

Portia Örümcekleri, kendi türleri ile beslenebilen yamyam ve amansız bir avcıdır. Onu özel kılan şeylerden söz edecek olursak 3 boyutlu görme becerisi diğer tüm örümcek türlerine göre daha gelişmiştir. Portia türü örümcekler; kendi boyutlarından çok daha büyük kuş,  küçük memelilerde olduğu gibi “problem çözme yeteneğine sahip”  tek örümcek türüdür.

Bu problem çözme yeteneği ile Araknid sınıfının klasik avlanma yöntemleri olan, “tuzak kur yakala” ve “iz sür yakala” gibi yöntemlerin dışında Portia Örümcekleri; avlarına sessizce yaklaşabilmeleri için bulunduğu ortamı dikkatle inceleyerek, değerlendirir. Avına sessizce yaklaşabileceği en doğru metodu belirleyerek harekete geçer. Doğaçlama yaparak avlanma yöntemini değiştirebilir.

Aşağıdaki video’da Dünyanın en zeki örümceği olan Portia örümceğinin avına, ona hiç fark ettirmeden nasıl yaklaştığını göreceksiniz.

 

Küçük Ama Diğer Örümcekler İçin Ölümcül!

Yetişkin bir Portia Örümceğinin boyutu 1,2cm ‘e kadar çıkabiliyor. Küçük olduğuna aldanmayın, Portia Örümceği diğer araknid sınıfında yer alan ve kendi boyutunun 3 katı büyüklükte örümcekleri avlayabiliyor. Bu bakımdan Portia türü örümcekler, kendi türünün en yırtıcı türleri olarak öne çıkıyor.

Dünyanın en zeki örümceği Nerede yaşar?

Portia Örümcekleri Afrika kıtası ile Doğu Asya’da yaşıyorlar.

 

Yoluyla
Owlcation

Jasper

Karavan ve doğa aşığı insan kişisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu