BİLİMCAFE ROTA

Dünyanın En Pahalı Elementleri

Dünyanın en pahalı elementleri listesini en pahalıdan daha az pahalı olana doğru sıralıyoruz. Bu elementlerden bazılarının günümüz Endüstrisinde kullanım alanı mevcut iken bazıları ise henüz herhangi bir alanda kullanılmamaktadır. Ancak Endüstri’de henüz bir kullanım alanı olmayan elementler ise doğada az miktarda bulunmaları sebebiyle değerli elementler arasında yer alıyorlar. Bu tür elementlere en güzel örnek Fransiyum ‘dur. Fransiyum her ne kadar listenin başında yer alıyor olsa da bu tamamen temsili bir liderliktir. Pratikte Fransiyum elde edilemeyecek bir element olduğundan dolayı listenin en başında yer alamaz.

1-  Fransiyum – Gram başına 1 Milyar Dolar!

Bir elementin nasıl bu kadar pahalı olabileceğini herkes gibi siz de sorguluyor olabilirsiniz. Bu elementin değerinin bu kadar fazla olmasının altında yatan sebep; yarı ömrünün yalnızca 22 dakika olmasından kaynaklanır. Bir gram fransiyum hiç gözlemlenemediğinden gram başına 1 milyar dolar olarak bir değer tanımlanmıştır ancak tanımlanan bu değer tamamen teorik bir değerdir. Şimdiye kadar üretilebilen en büyük miktardaki fransiyum, 300.000’den fazla oluşan bir atom kümesiydi. Üretilen bu küme ve hatta üretilmiş olsaydı şayet bir gram fransiyum, yaratıldıktan birkaç dakika sonra kaybolacaktı. Günümüz dünyasında pratik bir kullanım alanı olmayan Fransiyum son derece radyoaktif bir element olduğunu da belirtmiş olalım.

2-  Kaliforniyum – Gram başına 25.000.000$

Kaliforniyum

1950’de Kaliforniya Üniversitesi’nde geliştirilen bir element olan Californium gram fiyatı cidden dudak uçuklatıyor. Ve Fransiyum ‘un aksine elle tutulur gözle görülür bir element olan Kaliforniyum, 1 mikrogram kadar küryum (curium) atom çekirdekleri, 35 MeV’luk enerji altında Alfa tanecikleriyle (Helyum atomunun çekirdekleriyle ) çarpıştırılması sonucunda yalnızca birkaç gram üretilebiliyor. . Günümüz dünyasında, her yıl sadece yarım gram Kaliforniyum üretilebiliyor.  Fiyatının çok yüksek olmasının sebebi budur. Elementin ana kullanım alanı, altın gibi diğer elementlerin tespiti için taşınabilir bir nötron kaynağı olmasıdır.

3-  Karbon – Gram başına 65.000$

Yaşam için en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilen Karbon, bolluğu nedeniyle değersiz olarak düşünülebilir, ancak bu doğru değildir. Karbon, kömür ve grafit gibi birçok farklı formda olabileceği için çok yönlü bir elementtir. Hepimiz hem kömür hem de grafitin ucuz olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, karbon atomları belirli bir şekilde düzenlendiğinde, çok daha değerli formlara bürünebilir. Örneğin elmas da karbon ‘dan meydana gelir.   Elmaslara gram başına 65.000 $ ‘a kadar fiyat biçilmektedir. Elmaslar arasındaki fark, atomların düzenlenme şeklidir. Bir elmas içinde düzenlenme şekli ona daha iyi bir görünüm, daha güçlü bir yapı ve tamamen daha değerli bir kalite verir.

4- Plütonyum – Gram başına 4000$

Plütonyum

Bu elementin nükleer silahlar üretmek ve nükleer santraller oluşturmak için kullanıldığını düşündüğümüzde, plütonyumun çok daha değerli olacağını düşünebilirsiniz.  Ancak oldukça radyoaktif olan bu elementin kullanılması çok tehlikelidir. Dünya üzerindeki rezervleri hiç de az değildir.

5- Skandiyum – Gram başına 270$

Bu element ilk olarak 1970 yılında keşfedilen nadir rastlanan bir toprak metalidir. Esas olarak alaşımlarda kullanılmıştır, günümüzdeki tek pratik uygulama alanı budur. Fiyat etiketi, bu listedeki diğer unsurlarla karşılaştırılamaz olsa da bu listede yer almayan diğer elementlerle kıyaslandığında değerli elementler arasında yer alır. Gram başına 270 dolardan satılan scandium’un yıllık 10 tonluk (yaklaşık 10 milyon gram) ticareti yapılmaktadır.   Her yıl 2,7 milyar dolar değerinde Skandiyum çıkarılıyor.

6- Lutesyum – Gram başına 100$

Lutesyum, atom numarası 71, atom ağırlığı 174,967 olan, henüz uygulama alanı olmayan çok ender bir elementtir. Lutesyumun şuan sipariş edilebilir ve satın alınabilir en pahalı element olduğunu söylenir. 100 gramın fiyatı 10.000 dolar civarında.

Bunların Dışında Dünyanın En Pahalı Elementleri

Günümüz dünyasının değerli elementleri bunlarla sınırlı değil elbette. Paladyum, Altın, Titanyum ve niceleri gibi çok sayıda element bu listenin ardına sıralanıyor. Ancak öyle bir şey var ki değeri Maddenin dahi çok ötesine geçiyor.

Anti Madde

Antimadde (Kurgusal bir fotoğraftır)

Antimadde, maddeden daha pahalı.  2006 yılında NASA; Antimadde’nin değerinin milyonlarla değil, Gram Başına trilyonlarla ifade edilebileceğini ifade etmiştir.

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu