BİLİMCAFE ROTA

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası : Dev Kaplumbağalar

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası olan Galapagos kaplumbağalarının ağırlıkları 417 kg ‘a kadar çıkabiliyor. Günümüzde yaşan en büyük Kaplumbağalar olarak bilinmekte ve türleri koruma altındadır.

Galapagos Dev Kaplumbağası Gerçekleri

Galapagos Adaları, evrimsel tarihi ve çeşitlendirilmiş flora ve faunasıyla gerçekten ünlüdür. Mavi deniz suyu, renkli toprakların çeşitliliği ve endemik hayvan ve kuş türlerinin bolluğu, gezginler için başlıca cazibe merkezleridir. Ancak hiçbir şey gezginleri ve bilim camiasını, Galapagos kaplumbağaları veya Galapagos dev kaplumbağaları olarak bilinen dev kaplumbağaları yakından görme şansından daha fazla büyülemeye yetmiyor.

Çünkü onlar dünyanın en büyük kaplumbağalarıdır. Bu kaplumbağaların 1,5 metreyi aşan ve neredeyse 400 kilogram ağırlığında olan bazı türleri vardır. Büyük gövdeleri, donuk kahverengi dokulu sert kabuk tabakasıyla kaplıdır. Çoğunlukla ot, meyveler ve yapraklarLA beslenirler. Bu kaplumbağaların 155 ile 175 yıl arasında değişebilen uzunca bir ömrü vardır. Çoğunlukla Ekvador Galapagos Adaları’nın Isabela, Floreana, Pinta ve Santa Cruz adacıklarında görülürler.

Kaplumbağaların diğer tüm canlılardan daha uzun yaşam süresine sahip olması daima ilgi çekici bir konu olmuş ve tüm dünyada büyük araştırmalara konu olmuştur. Dev Galapagos Kaplumbağalarının ortalama ömrü 155 yıldır. Bu kadar uzun süre nasıl hayatta kalabileceklerine dair çeşitli nedenler var, bunlardan bazılarını aşağıda derledik.

Kaplumbağalar neden uzun yaşarlar?

Su ve nemin depolanması: Yedikleri bitki örtüsünde bulunan bitki özlerinden ve havadaki çiğden çok fazla nem alırlar. Susadıklarında çok miktarda su içip, boyunlarının altında depolama tankı gibi görevi gören keselerde saklayabilirler. Bu nedenle, yiyecek ve su olmadan uzun süre hayatta kalırlar. Öyle ki bu süre 18 aya kadar çıkabilir.

Metabolizmaları: Bu kadar uzun yaşamın bir başka nedeni de metabolizmalarıdır. İnsanların metabolizma hızları yüksektir, soluduğumuz oksijen yoluyla vücudumuzda ısı yaratabiliyoruz. Oksijen, hücrelerimizi difüze ederek ısı üretir ve yiyeceklerinin karmaşık moleküllerini daha basit moleküllere ayırır. Bununla birlikte, vücudumuzda gerçekleşen bu hızlı aktivite, DNA’larımıza zarar verebilecek tehlikeli yan ürünlerin ortaya çıkmasına yol açar.

Aksine, kaplumbağalar metabolizmalarını faaliyete geçirmek için güneş ışığından ısı alırlar, çok daha az zararlı yan ürünler üretirler ve böylece uzun bir ömür yaşarlar!

Kabukları: Bu kaplumbağaların uzun ömrü, keratin içeren sert kemik plakalardan yapılan kabuklarına bağlanabilir. Kabuklarının sert yapısı onları vahşi hayvanların saldırısı ve sert hava koşulları gibi fiziksel yaralanmalardan korurken, kemikte bulunan keratin her türlü enfeksiyondan onlara yardımcı olur. Güçlü bir vücut yapısı ve iyi bir savunma mekanizması ile birleştiğinde, bu kaplumbağalar doğadan gelen herhangi bir zarara karşı biyolojik olarak bağışık hale gelir. Güneşin ultraviyole ışınlarına karşı da korunmuş olurlar.

Koruma çalışmaları

Galapagos kaplumbağaları endemik türler arasında yer almakla birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Cinsel olarak olgunlaşmaları için 40 yıla ihtiyaç duyarlar. Kısacası bugün dünyaya gelmiş bir galapagos kaplumbağası ancak 40 yıl sonra çiftleşmeye başlayacaktır. Bir diğer dezavantajları ise çok uzun aralıklarla yumurtlamalarıdır.  Bu sebeplerle, nüfusları çok düşüktür.

Yavru kaplumbağaların da diğer vahşi hayvanlardan tarafından tehdit ediliyor olması türlerini tehdit etmektedir. Son iki yüzyıldır insanlar tarafından avlanmalarından sonra ise sayıları bugün neredeyse 15.000’e civarındadır. Bu nedenle, Ekvador hükümeti bu nesli tükenmekte olan türlerin avlanmasına karşı katı önlemler aldı ve Darwin Araştırma İstasyonu ile birlikte üreme kampanyalarını teşvik etti.

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası olan bu kaplumbağalar, günümüzde Ekvador turlarının bir maskotu olarak Galapagos Adaları’nı ziyaret edenlerin göz bebeğidir.

Galapagos Adaları ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz

 

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu