GENEL KÜLTÜR

Dinozorlar isimlerini nereden alır?

Triceratops, Tyrannosaurus, Gigantosaurus ve diğerleri…  Dinozorlar  isimlerini nereden alır bilmek ister misin?

Tıpkı bizim gibi onlarda isimlerini ebeveynlerinden aldılar desek yanlış olmaz. Yani onları keşfeden arkeolog, paleontolog ya da bilim insanlarından. Gelin Dinozorlar isimlerini nereden alır birlikte bakalım..

19. Yüzyıl ortalarında keşfedilmekte olan soyu tükenmiş sürüngen fosillerini tanımlamak için yeni bir kelimeye ihtiyaç vardı. Bu yüzden “dinozor” kelimesini  ilk olarak 1841’de Sir Richard Owen kullandı. Dinozor kelimesi Yunanca korkunç anlamına gelen “deinos” ve kertenkele anlamına gelen “sauros” kelimelerinden türetilmiştir.

Elbette günümüzde  dinozorların kertenkele olmadığını biliyoruz, ancak “korkunç kertenkele” tanımı bu fosilleri tanımlamak için en uygun kelimeler gibi görünüyor.

Dinozor türleri neye göre adlandırılıyor?

Dinozor isimlendirmesi için herhangi bir  kural bulunmamaktadır.  Mesela Chassternbergia adlı dinozor, kendisini keşfeden keşfeden Charles Sternberg‘in adını almıştır.

Bazen de bulunan yeni dinozor fosillerine kazıya sponsorluk yapan kişinin  adı verilir. Örneğin, Diplodocus Carnegii adlı dinozorumuz, ismini kazıya fon sağlayan Andrew Carnegie‘den almıştır. Leaellynasaura, adını onu keşfeden paleontologlar Tom Rich ve Patricia Vickers’ın kızı olan Leaelly Ven‘ den almıştır.

Keşfedildikleri yerin adını alan dinozor fosilleri de vardır. Kanada, Alberta’da  bulunan Albertosaurus, Utah’da bulunan
Utahraptor, Denver’da bulunan  Denversaurus gibi. Aynı şekilde, Muttaburrasaurus, Avustralya yakınlarındaki Muttaburra’da, Huayangosaurus, Çin’in Huayang şehrinde keşfedilmiştir.

Yeni keşfedilen bir dinozora onları tanımlayan bir isim vermek için Yunanca veya Latince kök kelimelerin kullanıldığı da görülür.
“Üç boynuzlu kafa” anlamına gelen Triceratops, ya da “dev kertenkele” anlamına gelen  Gigantosaurus buna örnek sayılabilir.
Yeni bir ad seçildikten sonra, bilim insanlarından oluşan bir komite tarafından gözden geçirilir ve son olarak, Uluslararası Zoolojik İsimlendirme Komisyonu  ismi resmi olarak tesciller.

Peki bir Paleontolog olduğunuzu varsayın, siz bir fosil keşfetseniz  ona hangi ismi verirdiniz?

Binnur Ünal

Sürekli olarak yer değiştirme isteği olan göçebe kişilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu